in

Atina’da Kara Büyüde Kullanıldığı Düşünülen 2.300 Yıllık Kavanoz Bulundu: 55 Kişi Hedef Alınmış

Atina’da keşfedilen 2.300 yıllık kavanoz, kara büyü için kullanılmış. 55 kişiyi hedef alan büyüde tavuk parçaları da yer alıyor.

Kara Büyü Atina Tavuk Kavanoz
- Reklam -
- Reklam -

Yunanistan’ın başkentindeki Atina Agorası’nda tuhaf bir keşfe imza atıldı. Tarihin en eski kentlerinden birisi olarak anılan Atina’da arkeologlar 2.300 yıllık geçmişe sahip olan bir kavanoz keşfetti. Kavanozun dikkat çekici yanı ise “kara büyü” için kullanılmış olması.

Fantastik edebiyat ve mitoloji ile yakından ilgilenenler kara büyü hakkında az çok fikre sahiplerdir. Şimdiyse yüzlerce yıl önce kara büyü niyeti ile kullanılmış bir nesnenin keşfi heyecan yarattı. 2006 yılında ortaya çıkartılan toprak kavanoz, bir ticaret hanının bodrum katında bulunmuştu.

Kavanoz hakkında yapılan araştırmalar sona erdi ve Yale Üniversitesi’nden Jessica Lamont yayımladığı makalede kavanozun dikkat çeken kullanım amacını açıkladı. Milattan önce 300’lü yıllardan kalan eserin içinde parçalanmış tavuk kafası ve bedeni yer alıyordu. Bununla birlikte kavanozda 55 farklı kişinin ismi de bulunuyordu.

- Reklam -

Kara Büyü için Kullanılan Kavanozda 55 Kişinin İsmi ve Tavuk Parçaları Yer Alıyordu

Lamont keşif hakkında, “Kavanozun bütün dış cephesi yazıyla kaplıydı. Bir zamanlar 55 kişinin isimleri kazınmıştı. Bu kazımalar şimdi yarı silinmiş halde günümüze kalmış durumda,” ifadesini kullandı.

Kara Büyü Atina Tavuk Kavanoz

Kavanozdaki yazılarda “bağlıyoruz” ifadesinin de tespit edildiğinin altını çizen Lamont sözlerine, “Tırnaklar ve tavuk parçaları muhtemelen büyü için kullanıldı. Tırnaklar antik büyülerde sıklıkla görülüyor ve kurbanların hareketlerini engelleyen, sembolü olarak onları bağlayan bir güce sahipler,” şeklinde devam etti.

“Büyüyü” yapan kişinin kurbanlarına felç geçirtmeyi hedeflediği düşünülüyor. Lamont, tavuk hakkında şu detayları vererek Atinalıların niyetlerini de ortaya koyuyor:

“Tavuk yedi aylıktan daha büyük değildi. Büyüyü yaratan insanlar tavuğun umarsızlığını ve kendini koruma yetisinden yoksun olmasını kurbanlara geçirmek istemiş olabilir. Bu ritüel Atinanıların bağlama büyülerine ait.”

Kara Büyü Neden Yapılmış Olabilir?

Milattan önce 300’lü yıllarda niyetlenilen bir büyünün nedeni hakkında tahminde bulunmak çok zor. 55 kişiyi topluca lanetlemeyi amaçlayan kişinin motivasyonunun ne olabileceği de araştırmanın bir parçası oldu. Kavanozun üzerinde bulunan işaretler, büyünün nedenine dair bazı ipuçları veriyor olabilir.

- Reklam -

Makaleyi kaleme alan Jessica Lamont, kavanozun üstündeki 55 isimden yola çıkarak en kuvvetli ihtimalin bir “dava” olabileceğini ileri sürüyor. Lamont’a göre taraflardan biri ve aileleri tanıklarla birlikte hedef alınmış olabilir.

kavanoz atina

Günümüzden 2.300 yıl öncesinde Atina’da gerçekleştirilen mahkemelerin topluluk içinde yapılması yaygındı. Ayrıca kavanozun bir handa bulunması da çatışmanın çalışma ortamında geçen bir tartışmayla ilgisi olabileceğini düşündürtüyor.

Büyü, Büyük İskender’in Ölümü Sonrası Karmaşaya Sürüklenen Atina’yı İşaret Ediyor Olabilir

Lamont’a göre bir diğer açıklama ise Büyük İskender ile ilgili. Milattan önce 323 yılında Büyük İskender öldükten sonra başlayan güç savaşlarından Atina da payını almıştı. Tarihi kayıtlara göre o dönemde birçok grup şehrin kontrolünü almak için mücadele veriyordu. Söz konusu dönem savaş, kuşatma ve hızlıca değişen politik ittifakların esiri altındaydı. Bu dönemde bir grup gücü ele geçirmek için büyüye ihtiyaç duymuş olabilir.

Elbette bütün ihtimaller bir diğeri kadar uçuk. Kimler, hangi sebeple, hangi odaklara kara büyü yapmak için harekete geçti; bu sorulara şimdilerde yanıt vermek hayli zor. Makalenin orijinal kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz ne dersiniz? 55 kişiyi birden hedef alan bu büyünün amacı ne olabilir? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gazete Duvar, Hesperia Dergisi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Film Müzikleri

Sinema Dünyasından Hafızalara Kazınan 15 Film Müziği

Taylor Swift, David O. Russell Yeni Film

Ünlü Müzisyen Taylor Swift, David O. Russell’ın Yıldızlar Geçidi Olacak Yeni Filmine Katıldı