in

Avustralya’da 95 Milyon Yıllık Timsah İskeletinin İçinden Dinozor Kalıntıları Çıktı

Timsah fosilinin içinden yavru dinozor kalıntıları çıktı. Keşfedilen yeni bir timsah türü, 95 milyon yıl öncesinin hayatından ipuçları taşıyor.

Timsah Fosili İçerisinde Dinozor Bulundu
- Reklam -
- Reklam -

Timsah fosili içerisinde şaşırtan bir sonuca ulaşıldı. Farklı bir tür olan timasın karnının içinden yavru dinozor kalıntıları çıktı.

Avustralya’da bilim insanları 95 milyon yıldan daha yaşlı olduğuna inanılan “Confractosuchus sauroktonos” adını verdiklerini bir timsah türü keşfettiler. “Kırık dinozor katili” olarak da adlandırılan timsah fosilini bir araya getiren araştırmacılar, yalnızca yeni bir timsah türünün keşfini değil, aynı zamanda son yemeğinin bir dinozor olabileceğini de duyurdular.

Confractosuchus sauroktonos adlı timsahın fosilleşmiş kalıntıları, Queensland’deki bir koyun istasyonundan çıkarıldı. Kretase döneminde yaşadığı belirtilen fosilin midesinin içinde küçük bir yavru ornitopod dinozorun iskelet kalıntıları da bulundu. Bu buluş, Avustralya’da dinozorları yiyen timsahların ilk kanıtı olma özelliğini de taşıyor.

- Reklam -

Timsah Fosili İçerisinde Dinozor Bulundu

Avustralya Dinozorlar Çağı Müzesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kretase döneminde yaşadığı tespit edilen yaşlı bir timsahın bağırsak içeriğinde küçük bir genç ornithopodun keşfi son derece önemli. Çünkü dünya çapında dinozor avcısı olduğu bilinen türlerin sayısı çok az.”

Dinozor Yiyen Timsah Fosili Çok Daha Önce Bulunmuştu

Söz konusu bulgular, orijinal keşiften 12 yıl sonra ortaya çıktı. Fosil ilk olarak 2010 yılında müze çalışanları ve gönüllüleri tarafından keşfedildi. Kemikler çok kırılgan olduğundan ve çıkarılamayacak kadar yoğun bir şekilde bir kaya yığınına sıkıştığından, Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Organizasyonu’ndan (ANSTO) yardım alındı. Kurumda çalışan Dr Joseph Bevitt, kemiklerin nerede olduğunu belirlemek için nötron ve senkrotron X-ışını mikro-CT tarama teknolojilerini kullandı. Daha sonra tarama verilerini, örneği dijital olarak hazırlayan müzede araştırma görevlisi Dr Matt White’a gönderdi. Kendisi de kemiklerin 3 boyutlu bir rekonstrüksiyonunu oluşturmak için 10 aylık bilgisayar işlemesini içeren bir proje üzerinde çalıştı.

- Reklam -

Timsah Fosili İçerisinde Dinozor Bulundu

Dr White, mevcut kemik sayısının şaşırtıcı olduğunu ve timsahın %35’inin korunduğunu söyledi. Kuyruğu ve arka ayakları eksik olsa da, iskelet neredeyse eksiksiz bir kafatası içeriyordu. Böylece Confractosuchus’un kafatası modern timsahlarla karşılaştırıldı.

Bir tatlı su timsahı olan Confractosuchus, ölümü sırasında 2.5 metre uzunluğundaydı ve büyümeye de devam ediyordu. Confractosuchus, dinozorları yeme konusunda uzmanlaşmamış olsa da, midesinde bulunan genç ornithopod kalıntıları gibi kolay bir yemeği gözden kaçırmadığı belirtildi.

Fosilden çıkan yavru dinozor kalıntıları hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Sky News

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Türk Astronomlar Jüpiter Benzeri İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Astronomlar Jüpiter’den Büyük İki Yeni Gezegen Keşfetti: “Hayat Olma İhtimali Yok”

Demon Slayer 3. sezon onayı

Demon Slayer 3. Sezon Onayını Aldı: Kimetsu no Yaiba Macerası Devam Ediyor