in

Frodo Baggins Adı Yeni Keşfedilen Bir Türe Verildi

Yeni Zelanda’da keşfedilen bir böceğe, Yüzüklerin Efendisi serisinin kahramanı Frodo Baggins’in adı konuldu.

Yeni Zelanda’nın J.R.R. Tolkien’in epik fantezi türündeki Yüzüklerin Efendisi serisindeki yeri oldukça ayrı. Bildiğiniz gibi serinin filmleri ve Hobbit üçlemesi orada çekilmişti. Şimdiyse Yeni Zelandalı araştırmacılar, keşfettikleri bir böceği “Frodo Baggins”ten ilhamla adlandırdılar.

Sınıflandırılması yeni yapılan Psylla Frodobaggins türü, Tolkien filmlerinin çekildiği Güney Adası’nda keşfedildi.

Yeni Zelandalı araştırmacılar, J.R.R. Tolkien’in ünlü Hobbit karakteri Frodo Baggins ismini bir böceğe verdiler. Ünlü kurgusal karakter gibi, böcek de türünün diğerlerinden daha küçük. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin çekildiği yer olan Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda bulunuyor.

Psylla Frodobagginsi, Martoni’nin doktora araştırması sırasında psyllid böceklerini inceleyen Francesco Martoni ve Karen Armstrong tarafından, Yeni Zelanda’nın Biyo-Koruma Araştırma Merkezi’nde tanımlandı.

Böceklere Hobbit isimlerinin verilmesi ise bir ilk değil. 2013 yılında bilim insanları keşfettikleri ufak, kısa boylu ve tıknaz yeni yaban arısı türlerini Frodo, Bilbo, Pippin, Merry ve Sam olarak adlandırmışlardı.

Psylla frodobagginsi için, küçük boyutu, açık renkleri ve düzgün bir şekilde dağıtılmış benekli kanatları ile kolay şekilde tanımlanabilir yorumu yapılıyor.

Yeni keşfedilen türe Yüzüklerin Efendisi dünyasından, özellikle de Frodo’nun adının verilmesi hayranları oldukça memnun etmiş gözüküyor.

Bilim insanlarının bu tip keşiflere kurmaca dünyalardan isimler vermesi yeni değil. Daha önce benzer örneklere J.K. Rowling’in sihirli dünyasından da rastlamıştık. Bunlardan en bilineni Harryplax severus adlı yengeç.

* * *

* Sean Bean Canlandıracağı Karakterin Öldüğü Rolleri Reddetmeye Başladı

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for subrose subrose dedi ki:

    Çok ince bir fikirmiş…

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

El Camino

El Camino Sansürüne Netflix Türkiye’den Açıklama

Indiana Jones 5

Indiana Jones 5 Eski Senaristine Döndü