in

James Webb Uzay Teleskobu’ndan İlk Fotoğraflar: “Evrenin Şimdiye Kadarki En Net Görüntüleri”

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’ndan aldığı ilk görüntüleri paylaştı. Evrenin en derin ve ayrıntılı fotoğrafları karşınızda.

james webb uzay teleskobu ilk fotoğraflar
- Reklam -
- Reklam -

James Webb Uzay Teleskobu, ilk fotoğrafları paylaştı. NASA, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü yeni görseller için “Evrenin şimdiye kadarki en derin kızılötesi görüntüsü” ifadelerini kullandı.

İnsanlığın evrene dair olan merakı her geçen yıl yeni teknolojilerin üretilmesine ve özellikle teleskopların gelişimine neden oluyor. Bunlardan en sonuncusu, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçen yılın son günlerinde başarıyla fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu’ydu. Fırlatıldıktan iki ay sonra ilk görüntüleri paylaşan, üç ay sonra da hassas ayar aşamasını tamamlayan teleskobun, göreve hazır hale geldikten sonra ne gibi görseller paylaşacağı uzun süredir merak konusuydu.

Kurum, geçenlerde yaptığı bir açıklama sonrası ilk yüksek çözünürlüklü görselin 12 Temmuz’da paylaşılacağı belli oldu. Uzay meraklılarının heyecanla beklediği o gün geldi ve NASA verdiği sözü tutarak evrenin yüksek çözünürlüklü ve ayrıntılarla dolu ilk fotoğrafını paylaştı.

- Reklam -

NASA’nın resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan ilk fotoğraf, SMACS 0723 adlı gökada kümesi grubuna ayrıntılı bir bakış sunuyor. Hemen aşağıdan gelen ilk fotoğrafa göz atabilirsiniz.

James Webb Uzay Teleskobu’nun İlk Fotoğrafı Evrenin En Net Görselini Sunuyor

SMACS 0723 james webb uzay teleskobu ilk fotoğraf

(Görselin yüksek çözünürlüklü fotoğrafı için buraya tıklayabilirsiniz.)

Yeni teleskop sayesinde şimdiye kadar gözlemlenen en soluk nesneler de dahil olmak üzere binlerce galaksi, ilk kez bu kadar net bir şekilde fotoğraflanabildi. Uçsuz bucaksız evrenin fotoğrafta yer alan bu dilimi, sayısız galaksi ve yıldız barındırıyor olsa da aslında bir kum tanesinden farksız.

Kısa süre önce de, yeni bir dizi fotoğraf paylaşıldı. Aşağıdan göz atabilirsiniz.

Southern Ring Nebula

Southern Ring Nebula

- Reklam -

Stephan’s Quintet

Stephan Beşlisi (Stephan’s Quintet)

Karina Bulutsusu

Karina Bulutsusu’ndan kozmik uçurumlar ve bir yıldız denizi

Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen bu alan, farklı dalga boylarındaki görüntülerden oluşan ve toplam 12,5 saat süren bir gözlem sonrası ortaya çıktı. James Webb’in selefi Hubble Uzay Teleskobu ile bu fotoğraf çekilmek istenseydi, haftalar süren bir çalışma ve odaklama yapılması gerekiyordu.

Görüntü, SMACS 0723 gökada kümesininde bulunan galaksi ve yıldızların yaklaşık 4,6 milyar yıl önceki halini göstermekte. Fotoğrafta dikenli şekilde olanlar yıldız, diğerleri ise galaksileri oluşturuyor. Her galakside en az 100 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor. Gökada kümesinde yer alan bazı galaksilerin eğri gözükmesinin sebebi de, kütleçekimsel mercek etkisi nedeniyle yaşanıyor.

James Webb Uzay Teleskobu evrendeki en eski galaksileri ararken, astronomlar yakında galaksilerin kütleleri, yaşları, geçmişleri ve bileşimleri hakkında daha fazla şey öğrenme şansına erişecekler.

James Webb Uzay Teleskobu’nun paylaştığı ilk görüntü hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce evren daha keşfedilecek ne gibi sırlar barındırıyor? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Görüntülere bakınca her şey anlamsız geliyor. Niye varız ki biz ://

 2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Anlamsızlığa anlam katabilmek için :smile:

  Yalnız on numara cümle oldu :sunglasses:


  Fotoğraflar çok iyi ama, hayran kalınıyor. Özellikle Kozmik Uçurumlar ve Yıldız Denizi muhteşem bir görüntü.

 3. Avatar for Epichan Epichan dedi ki:

  Evreni bir kesitini gösteren resimde parlayanların hepsi bir galaksi. Bu kadar büyük bir yapının içinde samanyolu galaksisinin içinde bir güneşin etrafında dönen ufak bir gezegende ki bizler.

 4. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Şu teleskoplar bize ne kadar önemsiz olduğumuzu hatırlatmasa kibrimizden ölürdük kesin.

  Görseller olağanüstü güzel.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

13 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taika Waititi Thor 5

Taika Waititi, Thor 5 Filmini Yönetmek için Tek Bir Şartı Olduğunu Söyledi

İstanbul Öyküleri 3: Bilimkurgu

İBB Yayınları’ndan İstanbul Temalı Bilimkurgu Öykü Antolojisi