in

Notos’un Yeni Sayısında Ursula K. Le Guin Var

Notos Edebiyat Dergisi bu ayki sayısını fantastik ve bilimkurgu edebiyatının yaşayan efsanesi Ursula Le Guin’e ayırdı.

Güzide aylık edebiyat dergilerimizden Notos, Ekim-Kasım 2017 sayısını hepimiz için çok özel olan bir isme, baş tacımız Ursula K. Le Guin‘e ayırdı. Fantastik ve bilimkurgunun kraliçesine özel olarak hazırlanan dosyada usta yazarın bu iki türe olan yadsınamaz etkisi, her ikisinin de saygın bir edebiyat dalı olarak görülmesindeki emeği konu alınıyor. Katkıda bulunan isimlerin arasındaysa Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu, Yankı Enki ve Alican Saygı Ortanca gibi tanıdık isimler bulunuyor.

Le Guin dosyasının yanı sıra derginin yeni sayısında yine çok sevdiğimiz başka bir yazarın, China Miéville‘in “Alegori kendi sınırlarını ihlal ettiği sürece ilgi çekici” başlıklı bir söyleşisi de bulunuyor. Dergi için yayınlanan basın bülteni şu şekilde:

Ursula K. Le Guin: Dünyalar Yaratmak
China Miéville: “Alegori kendi sınırlarını ihlal ettiği sürece ilgi çekici.”

Hélène Cixous: “Kör Yazmak”
Michel de Certeau: “Ölünün Yeri ve Okurun Yeri”
Yazarın Fırçası: André Breton, Vladimir Mayakovski, Wyndham Lewis

Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Ursula K. Le Guin’e yöneliyor. “Bilimkurgu ve fantazi kaçış edebiyatıdır.” Ursula K. Le Guin işte bu ezberi bozar. Bilimkurgu ve fantazinin başka dünyalarının, gerçekçi rüyalarının şimdiye ve buraya dair eleştirel ve yaratıcı gücünü gösterir. Le Guin için “dünyalar yaratmak”, dünyaları çoğaltmak gerçekliğin tek olmadığını göstererek politik bir eylemde bulunmaktır. Onun eserlerinde başka gezegenlere, âlemlere, kültürlere yapılan yolculuklar ben ile başkası arasında aşılmaz sanılan duvarlara kapılar açar. Ev ancak yolculuğun yabancılığıyla ya da yabancının konukluğuyla ev haline gelir. Bugünkü siyasal, toplumsal yapıların ve yaşantının böylesine boğucu olduğu bir dönemde, başka bir yeri ve zamanı düşlemek, düşünmek için Le Guin okumanın tam zamanı. Dosyada Sevin Okyay, Elizabeth Cummins, Kutlukhan Kutlu, Yankı Enki, Laurence Davis, Peter G. Stillman, Alican Saygı Ortanca ve Fatma Cihan Akkartal’ın yazıları, Seda Mit, Ömer Faruk Yaman, Servet Kesmen ve Ayşenur Kurnaz’ın desenleri yer alıyor.

Notos’un bu sayısının söyleşisi, bilimkurgu, fantazi ve polisiye türlerinde eserler veren Britanyalı yazar China Miéville ile. Marksist tutumu romanlarında olduğu kadar edebiyatla ilgili kuramsal duruşunda da belirgin olan Miéville Türkçede de Kral FarePerdido Sokağı İstasyonuYaraDemir KonseyUn Lun DunŞehir ve ŞehirKrakenElçilik Şehri romanlarıyla biliniyor.

Lal Laleş okunmasını zorunlu gördüğü kitapları Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde; Gül Ersoy da en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Gönül Kıvılcım ve Anıl Mert Özsoy kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Vladimir Nabokov, Yalçın Tosun, Hüseyin Bul, Arzu Bahar, Figen Uğur Dölek, Lüsan Bıçakçı, Nazlı Kırcı, Serkan Türk, Ümit Yılmaz, Özdemir Bayrak, Candeniz Yavavlı.

29 Eylül’de satışa sunulan dergiyi Babil, D&R, İdefix ve Kitapyurdu üzerinden basılı olarak, Calibro üzerinden ise e-dergi formatında temin edebilirsiniz.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1. Kayseri Kitap Fuarı Başlıyor

Başka Bi’Kitap Deneyimi Mümkün! | Kayıp Rıhtım’a Özel İndirim Fırsatıyla