in

Amazon’un Zaman Çarkı Dizisinin Çekim Tarihi ve Yeri Belli Oldu

Merakla beklenen Zaman Çarkı dizisinin çekimlerine nerede ve ne zaman başlanacağı belli oldu.

Bu aralar pek çok farklı prodüksiyonla uğraşan Amazon’un Zaman Çarkı dizisi için belirlediği çekim tarihi ve dizinin konusu belli oldu. Tor‘da yer alan bir habere göre, dizinin çekimlerine Eylül 2019’da başlanacağı ve Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde gerçekleştirileceği ortaya çıktı.

Tüm bu bilgiler Zaman Çarkı hayran sitesi The Daily Trolloc’ın ele geçirdiği, Production Weekly denen bir sektörel haber gazetesinden alınmış durumda.

Bununla beraber, dizinin Amazon tarafından paylaşılan resmi tanımı da elimizde bulunmakta:

Bu epik fantazya serisi büyünün var olduğu ama sadece kadınların kullanmasına izin verildiği, giderek genişleyen destansı bir dünyada geçiyor. Hikâye gizli ve güçlü, tamamen kadınlardan oluşan Aes Sedai örgütünün bir üyesi olan ve dünyayı genç kadın ve erkeklerden oluşan beş kişiyle birlikte baştan sona kat edeceği tehlikeli bir yolculuğa çıkan Moiraine’a odaklanıyor. Moiraine bu adamlardan birinin kehanetlere göre dünyayı kurtaracak ya da onu yok edecek, inanılmaz güçlü bir şahsın reenkarnasyonu olduğuna inanıyor. Dizi, Asya ve Avrupa kültüründen sayısız element içerirken en çok da Budizm ve Hinduizm’de bulunan zamanın çarksal dönüşünü konu alıyor.

Yapımcı koltuğunda Rafe Judkins ve Robert Jordan’ın editörü ve eşi olan Harriet McDougal’ın yanı sıra Darren Lemke, Red Eagle Entertainment’tan Larry Mondragon ve Rick Selvage otururken Radar Pictures’tan Ted Field ve Mike Weber da belirtilen isimler arasında.

Dilerseniz daha önce Zaman Çarkı dizisinin yapımcısıyla yapılan soru-cevap etkinliğine dair çevirimize buradan ulaşabilirsiniz.

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

23 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Prag mükemmel bir çekim yeri değil mi ya! Orta Avrupa’nın en kasvetli ve merak uyandıran şehri. Umarım dizi çok başarılı olur.

 2. Avatar for Ishamael Ishamael dedi ki:

  Külliyen yalan. Kitapları okumadan tanıtım yazdırmışlar, umudum daha da azaldı.

 3. Avatar for mit mit dedi ki:

  Yahu ona ne bakıyorsunuz? Kanal çalışanlarından birinin elindeki kısıtlı bilgilerle bulup buluşturduğu kısa bir tanıtım yazısı o. Önemli olan senaristlerin ne yazacağı. İş burada Harriet McDougal ve Rafe Judkins’e düşüyor.

 4. Avatar for zehir zehir dedi ki:

  Kitapları okuma şansım olmadı hiç ama seriye uygun bir senaryo deyince aklıma şu haber geldi:

  Yürütücü Rafe Judkins, dizinin kitap serisinin sadık bir uyarlaması olacağını söyleyerek hayranları rahatlattı. “Kaynak metne uygun bir dizi yapmaya kararlıyız; yani hızlı bir tempoyla başlayacağız ve hikaye karmaşıklaştıkça kaçınılmaz olarak yavaşlayacak, ve sonra ben sezon 270 civarlarında vefat ettiğimde bu bebeği bitiş çizgisine götürmek için başkası devralacak.”

  Judkins, 68. sezonda başlayıp 3 tam sezon sürmesi planlanan üçüncü kitaptaki Falme Savaşı hakkında da bazı ayrıntılar paylaşarak fanatik hayranları heveslendirdi.

  “Tabi ki politika ve diyalogdan başka bir şey olmayan on sezon olacak. Ama 243. sezona ulaştığımızda ve son 1.944 saatlik her şey bir araya geldiğinde geriye bakıp ‘Tamam, bu efsane,’ diye düşüneceksiniz.”

  Amazon Stüdyoları oyuncu ve kamera arkası ekiplerinin dizi tamamlanmadan önce öleceğini tahmin ediyor. Bu yüzden bütün ekibin 50 yıl içerisinde çekilmeye başlanacak olan Brandon Sanderson’un Sissoylu dizisinin ekibiyle değiştirilmesi için gerekli planlar yapıldı bile.

  Anlamışsınızdır zaten ama ben yine de The Hard Times’ın Zaytung gibi satirik, uydurma haberler yayınlanan bir site olduğunu belirteyim.

 5. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  328 ne ya, 330’a falan yuvarlayın bari, Işığın anısı en az bir on yıl sürer bence. :joy:
  Hatta 350 de olabilir. :smiley:
  Şaka bir yana, senaristlerin ortaya gerçekten de iyi bir iş koymaları gerekiyor. @Ishamael, o satır sanırım Aes Sedailerin durumundan üstü kapalı olarak bahsetmeye çalışıp başarısız olmanın mükemmel bir örneği. Bununla kalırlar umarım, yoksa yazık olur gerçekten.
  Ve Prag’la ilgili güzel şeyler duydum ben de, hoş görsel kısımlar benim çok ilgi alanım olmasa da bakalım atmosferi nasıl verecekler?

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

18 cevap daha var.

“Blade” Televizyon Dizisi Olabilir

Çevirmenin Çemberi: Conan