in

Cowboy Bebop İlk Sezonun Ardından İptal Edildi: Netflix Fişi Çekmekte Gecikmedi

Cowboy Bebop 2. sezon ihtimali ortadan kalktı. Netflix, ünlü anime serisinden uyarladığı live-action diziyi ilk sezonun ardından noktaladı.

Cowboy Bebop 2. sezon iptal

Cowboy Bebop 2. sezon gelmeyecek. Netflix, ünlü anime serisinden uyarladığı live-action dizi için iptal kararını açıkladı.

2017’de dizi olacağı haberi paylaşıldığından bu yana Cowboy Bebop, en merakla beklenen uyarlamalar arasında yer alıyordu. 1998 yılında yayımlanan ve 26 bölüm süren efsane anime serisinden uyarlanacak yapım için her yeni güncelleme hayranlarını heyecanlandırdı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle işler daha da gecikse de sonunda dizinin ilk sezonunun çekimleri Mart 2021’de tamamlandı ve 19 Kasım 2021 tarihinde de Netflix kütüphanesindeki yerini aldı.

André Nemec tarafından live-action diziye uyarlanan ve The Mandalorian senaristi Christopher Yost tarafından yazılan Cowboy Bebop’un kadrosunda Spike rolünde John Cho, Jet rolünde Mustafa Shakir, Faye rolünde Daniella Pineda, Vicious rolünde Alex Hassell ve Julia rolünde Elena Satine yer alıyordu. Müzikler ise, animenin ikonik müziklerini de hazırlayan Yoko Kanno tarafından yapıldı. Animelere verdiği önemle de adından söz ettiren Netflix, dizi için kesenin ağzını açtı. Ancak tüm bunlara rağmen ne yazık ki 10 bölümden oluşan dizi, bekleneni veremedi.

Cowboy Bebop 2. Sezon İptali Beklenmedik Değildi

Cowboy Bebop 2. Sezon İptal

The Hollywood Reporter’ın haberine göre Cowboy Bebop 2. sezon için yenilenmeyecek. Dizinin çıkış yapmasının üzerinden sadece 3 haftalık bir süreç geçmiş olsa da gelen bu ani iptal haberi, olumsuz eleştiriler ve düşük reytinglere dayandırılıyor.

10 bölümlük dizi gösterime girdiği 19 Kasım’dan bu yana yaklaşık 74 milyon izlenme saatine ulaştı. Fakat 29 Kasım’dan 5 Aralık tarihine kadar izlenmelerde yüzde 59’luk bir düşüş yaşadı. Söz konusu izlenme düşüşlerinin bir kısmının da diziyi yarım bırakanlar nedeniyle olduğu tahmin ediliyor. Bu da hızlı bir 2. sezon iptal kararını getiren en önemli etken oldu.

Diziyle ilgili çıkan incelemeler çoğunlukla olumsuzdu. Zayıf bir senaryo ile ilerlemesi, oldukça ucuz görünen efektleri, set ve kostümlerin tasarımları bir nebzeye kadar kabul edilebilir olsa da bir türlü zamanının en iyi örneklerinden biri olan animenin ruhunu yakalayamadı. Dizinin oyuncuları için de hayranlar ikiye bölündü. Bir kesim oyunculukları büyük oranda başarılı bulsa da başka bir kesim animeyi böyle bir oranda taklit etmeye çalışan uyarlamanın çok daha iyi oyuncularla gelmesi gerektiğini savunuyordu.

Cowboy Bebop’un 1. sezonu yayınlanmadan önce Nemec ve Yost, 2. sezon bölümlerinin planlandığını doğrulamıştı. Şimdi bu iptal kararıyla birlikte dizinin gidişatını değiştirecek yeni bir karar alınıp alınmayacağını ya da tamamen tamamen ölü kalacağını sadece zaman gösterecek.

Siz anime uyarlamasının 1. sezonu hakkında ne düşünüyorsunuz? İptal kararı yerinde miydi dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

14 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for JaimeLannister JaimeLannister dedi ki:

  Geçmiş olsun Cowboy Bebop fanları, darısı Zaman Çarkı için, daha fazla hikayeyi kirletmeden iptal edilir umarım.

 2. Avatar for gamora gamora dedi ki:

  Ondan sonra bi 20 sene daha mı bekleyelim diziyi ? İyi kötü çekmişler işte. Bence izleyin gitsin ya da izlemeyin olsun bitsin.

 3. Avatar for JaimeLannister JaimeLannister dedi ki:

  Böyle bir mentalite ile yaklaşmak benim için uygun değil. Zaman Çarkı diyip önümüze bok koysalar da kabul edecek miyiz ? Çünkü yaptıkları tam olarak bu ve ben böyle bir şey yerine hiçbir şey görmemeyi tercih ederim. Sanki bize bir lütufta bulunurmuş gibi.

  Zaten kitaplardan bir sahne veya karakter falan da yok dizide, kendi kafasına göre bir seyler yapıyor işte.

 4. Avatar for gamora gamora dedi ki:

  Bunu diyorum zaten, görmeyin olsun bitsin.
  Ben de GoT dizisini beğenmedim ama diziyi neden çektiler veya yeni sezon çıkmasın diye söylenmedim. Beğenenlere de saygım var.
  Ä°sterlerse 500 bölüm çeksinler izlemediğim sürece problem yok benim için.

 5. Avatar for JaimeLannister JaimeLannister dedi ki:

  Niye görmezden geleyim ki diziyi kitaplara göre dizi parodi gibi kalınca dalgasını geçmek zevkli oluyor, ayrıca haber çıkmış, bende temennimi belirttim, Zaman Çarkı adaptasyonu daha fazla kitaptaki hikayenin içine etmeden iptal edilsin diye. Cowboy Bebop da anladığım kadarıyla orijinal materyale saygı duymayan bir iş çıkarmış.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

9 cevap daha var.

Cobra Kai 4. Sezon Resmi Fragman

Cobra Kai’nin 4. Sezonu için Resmi Fragman: Beklenen Karate Turnuvası Başlıyor

Shang-Chi 2 Marvel Devam Filmi Kesinleşti

Shang-Chi 2 Kesinleşti: MCU’nun Sevilen Yapımının Devam Filmi Aynı Ekiple Geliyor