in

Amazon, LGBTİ+ Bireyleri Hedef Alan Kitapların Satışını Durdurdu

Amazon, LGBTİ+ haklarını korumaya yönelik yeni bir adım attı. Şirket, cinsel kimlikleri akıl hastalığı olarak yorumlayan kitapları satmayacağını duyurdu.

amazon lgbt+ hakları

Dünyanın en büyük kitap satış mağazası konumunda bulunan Amazon, LGBTİ+ haklarını savunmaya yönelik önemli bir adım attı. Şirket artık gay, lezbiyen, transseksüel ve diğer cinsel kimlikleri akıl hastalığı olarak niteleyen kitapları satmayacak.

Ülkemizde de hizmet veren Amazon şirketi, şu an çamaşır makinasından akıllı robotlara, ev eşyalarından kamp aletlerine kadar binbir çeşit ürün satıyor. Önce Amerika’ya daha sonra dünyanın birçok yerine hizmet vermeye başlayan şirketin kurucusu olan Jeff Bezos, uzun süredir dünyanın en zengin insanı konumunda. Ancak şirket daha en başında, yani 1996 yılında aslında çevrim içi bir kitap satış sitesi olarak kurulmuştu.

Şu an her ne kadar farklı türden yüz binlerce ürün bulunsa da, şirketin kitap satış kısmı oldukça önemli bir konumda durmaya devam ediyor. Öyle ki, bir araştırma şirketi olan Codex Group’a göre ABD’de satılan tüm kitapların %53’ü ve tüm e-kitapların %80’i Amazon’dan alınıyor.

İşte büyük bir etkisi bulunan Amazon, önemli bir adım attı. Şirket, LGBTİ+ bireyleri hedef alan ve haklarında olumsuz yorumlar yapan kitapları artık satmayacaklarını duyurdu.

Aslında tüm olay When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment kitabının satışının durdurulması ile başladı. Muhafazakar akademisyen Ryan T. Anderson’ın kaleme aldığı Harry, Sally Olduğunda adlı kitap, eşcinsel evliliğe muhalif bir yaklaşım sergiliyordu. Amazon bir süre sonra kitabın satışını durdurdu.

Cumhuriyetçi senatörler de Amazon’a kitabın satışının neden durdurulduğunu sordu. Şirket yetkilileri senatörlere cevabı bir mektupla verdi.

Amazon, LGBTİ+ Lehinde Benzeri Kararlar Almaya Devam Edecek

When Harry Became Sally amazon

Wall Street Journal’ın ulaştığı mektupa şunlar yazıyordu:

“Bir kitap satış platformu olarak, müşterilerimize bazı müşterilerin sakıncalı bulabileceği kitaplar da dahil olmak üzere çeşitli bakış açılarına sahip kitapları satıyoruz ve bunlara erişimlerini sağlıyoruz.

Bununla birlikte, belirli içerikleri satmama hakkımızı saklı tutuyoruz. Bizim gibi tüm perakendeciler, sunmayı seçtikleri seçim konusunda kararlar verir. ’When Harry Became Sally’ hakkındaki özel sorunuza gelince, LGBTİ+ kimliğini bir akıl hastalığı olarak çerçeveleyen kitapları satmamayı seçtik.”

Mektup sağ kanat senatörlerinden Marco Rubio, Mike Lee, Mike Braun ve Josh Hawley’in Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a kitabın kaldırılmasını eleştirmeleri sonrası yazıldı. Senatörler bu kararı muhafazakar Amerikalılara görüşlerinin hoş karşılanmadığını belirten bir işaret olarak nitelendirmişti.

Kitabı yayınlayan Encounter Books’un yayıncısı Anderson ve Roger Kimball da yaptıkları açıklamada Amazon’un bu yaptıklarının fikirleri çarpıtmak adına kendi muazzam gücünü kullanması ve bu süreçte kendi müşterilerini kandırması olarak yorumladı.

Dünyanın önde gelen LGBTİ+ savunucu gruplarından GLAAD da bir açıklama yaptı. Amazon’un aldığı bu kararı doğru bulduğunu ve desteklediğini duyurdu. LGBTİ+ kimliklerini akıl hastalığı ile eşleştirmenin eskimiş ve utanç verici olduğunu söyleyen birlik, alınan kararın özellikle de trans gençlere yönelik yanlış bilgilendirme kampanyasını sona erdirmede olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Amazon’un bu hareketi LGBTİ+ bireyleri akıl hastalığı olarak çerçeveleyen kitaplar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

Peki ya siz Amazon’un aldığı bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

40 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

  Bence saçma bir karar olmuş. Bunlar çok kaygan zeminler, ayak basıp düşmeyen yok gibi bişey. Şu aşamada bundan sonra iki ihtimal var: ya yasaklar genişler, her grup kendi hislerini inciten kitabı yasaklatır; ya da geri adım atılır sjw tayfaya daha da malzeme olunur. Bakalım nereye evrilecek bu drama.

  Olayın LGBT+'lığın nasıl da yanlış kategorize edildiğiyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Amazon’da objektif olarak yanlış bilgiler sunan bir çok kitap halihazırda satılıyor. Olayın belli bir gruba hakaret etmekle alakalı olduğunu da sanmıyorum; öyle olsa en basitinden bütün kutsal kitaplar aynı sebepten yasaklanabilirdi.

  Velhasıl şahsen şaşkınım, bu bataklıklara Amazon’un girmesini beklemezdim.

 2. Avatar for erce erce dedi ki:

  Yıldık gayri yıldık.
  Hakaret edeni satma tamam da… Onlarda da bizim gibidir yani ne biliyim devlet bandrol vermis, bakanlik yada bir kurul onay vermis adam muhalif kitap yazmış. Bunun sonu yok ki. Adam akıl hastalığı olarak gördüyse alır okuruz ,okurlar sonra da derler ki şu mal böyle yazmış ama aslında bu bu bu. Eleştri yazarsın bir şey yazarsın. O yasak bu yasak. Doğal göstericez diye siyahi viking izleriz. 2. Dünya savaşında tüm bölük birbiriyle sevişir. Mike, Rudolfla yatti ama erkek erkeğe değil de Amerikalı’nın Almanla yatmış olması problem abi… Yahu hiç bitmiyor ya… Lgbt ye karşı değiliz. Siyahlara japonalara karsı degiliz ama birazda tadinda birakilsin. Elestiren de elestirsin. Varsa suca giren kismi yargilansin, mahkeme yasaklasin.

 3. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

  Ben bu bakış açısını çok yanlış buluyorum. Nefret suçu tanımı aşağı yukarı belli olan çok ağır bir suç. Denyolukla nefret suçu arasında baya büyük bir fark var. Her denyonun yazdığı kitabı yasaklayacaksanız birincisi çok yanlış bir işle iştigal ediyor olursunuz, ikincisi zaten başarılı olamazsınız.

 4. Avatar for ComaBerenices ComaBerenices dedi ki:

  “Nefret suçu” tüm dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, engel vb. gibi durumlara karşı gösterilen ön yargı sonucu oluşan suçların genel ismi. Eğer bunlara yönelik nefretin gösterilmesi yasaklanacaksa bu her kesim için olmalı. Sadece tek bir kesim için yapılmasının taraflı ve politik bir tavır olduğunu düşünüyorum. Ama bu sefer de konu şuraya geliyor J.J.R. ya da Schopenhauer kitaplarında apaçık kadınlara karşı nefret suçu işliyor. Bu onların kitaplarının yasaklanacağı anlamına mı gelir? Böyle bir yasaklama politikası insanların çıkarları doğrultusunda hareket etmez mi, böylece kurumlar bilhassa devlet halka “yanlış bilgi edinimi için yasaklandı” cümleleri adı altında müdahil olmaz mı? Bu yasaklamalar çok kolay distopyaya dönüşebilecek bir tutum. Yanlış bilgiyi yasaklamaktansa insana yanlış ile doğruyu ayırt etme gücü ve bilgisi verilmesinin daha doğru bir tavır olduğu inancındayım.

 5. Avatar for Everfever Everfever dedi ki:

  Bence çok fazla elma armut kıyaslaması yapıyorsunuz. Kölecilik bir eylemken, kitap yazmak bir ifade biçimi. Hoşumuza gitmeyebilir, beğenmeyebiliriz ama nihayetinde bir ifadedir. Eylem ile ifadeyi bir tuttuğunuzda sorun çıkıyor. Bu sebeple suç olan bir eylem ile suç olmayan bir ifadeyi birleştirip ikisine de nefret suçu diyorsunuz. Oysa tanımı gereği bir kitabın nefret suçu işlemesi imkânsız. Nefret dolu olabilir ama eylemde bulunamadığı için suç değildir.

  Burada “düşünce özgürlüğü” kavramının paradoksu ortaya çıkıyor: “Diğer düşüncelere hoşgörüsüz yaklaşan bir düşünceyi hoşgörüp ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirebilir miyiz?” Mesela Nazizm. Kendisinden başka bir ifadenin özgürlüğünü tanımaz ve baskılayarak yasaklar. Nazizm yanlısı ifadeler ilerde düşünce özgürlüğünün tamamen yok olmasına sebep olabileceği için ifade özgürlüğü kapsamında hoş görülemez. Dünyanın çoğu da bu konuda mutabıktır.

  LGBT karşıtı ifadelere de Nazizme yaklaşıldığı gibi yaklaşılmaya çalışılınıyor. Yani Nazizm hoşgörülmediği gibi LGBT karşıtlığı da hoşgörülmesin, ifade özgürlüğü kapsamına alınmasın isteniyor. Ancak Nazizm konusunda dünya genelinde geniş ve genel bir mutabakat varken LGBT konusunda böyle bir mutabakat yok. Dahası LGBT taraftarları bu konuda kendi naratifleri dışında hiçbir düşünceyi kabul etmiyor, dinlemeye bile gerek duymuyor. Bu uğurda JK Rowling’i bile mecazi anlamda çarmıha germeye uğraşıyor. Çok tehlikeli bir biçimde Nazizme paralel olarak kendi düşüncesi dışındaki her türlü söylemi yasaklama ve baskılama yoluna gidiyor.

  Birçok insan için de bu tavır çok endişe verici. Çünkü doğal olarak merak ediyorlar: Günün birinde tepeden inme biçimde bizim de görüşlerimiz yargılanıp suçlu bulunacak mı? Ve kendimizi savunma fırsatı verilecek mi? Şu anki LGBT ana akım söylemi kendi söyleminin dışındaki söylemlere söz hakkı bile vermediği için de endişelenmekte haklı görünüyorlar.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

35 cevap daha var.

Kâğıttan Hayatlar incelemesi netflix türkiye

Kâğıttan Hayatlar İncelemesi: Kâğıt Üzerinde Kalmış Duygular

Zack Snyder's Justice League: Snyder Cut final fragman

Zack Snyder’s Justice League’in Martian Manhunter’lı Final Fragmanı Yayınlandı