in

Bilimkurgu Kulübü’nden Zengin Bir Antoloji: Yeryüzü Müzesi

İthaki Yayınları’nın da desteğiyle titizlikle derlenen yerli bilimkurgu hikayeleri 19 Ocak’ta sevenleriyle buluşuyor!

yeryuzu muzesi ust

Müjdesini aldığımız ilk günden beri heyecanla beklediğimiz Yeryüzü Müzesi, Bilimkurgu Kulübü ve İthaki Yayınları’nın ortaklığıyla önümüzdeki günlerde okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar bilimkurguya kıyısından köşesinden bulaşmış herkesin bir şekilde adını duymuş olduğunu tahmin ettiğimiz Bilimkurgu Kulübü, 2018’in bu ilk ayında yeni ve sıcacık bir projeyle takipçileriyle buluşuyor. Her edebi topluluğun maruz kalabileceği zorlu imkanlarla büyüyüp hele de görece daha azınlıkta bir kesime hitap ederek bugünlere gelen topluluk, hayata geçirdiği bu projeyle takdiri hak ediyor. Biz de Rıhtım ailesi olarak tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

İthaki Yayınları etiketiyle ortaya çıkardıkları, ön siparişini verebiliyor olduğumuz ancak raflarda ancak 19 Ocak tarihinden itibaren görebileceğimiz Yeryüzü Müzesi, daha önce de kulüp bünyesinde aşina olduğumuz isimlerin öykülerine de bu antolojide yer vermekte. Gerek içeriğinin bilimkurgu deseniyle işlenmesi gerekse içerdiği öykülerin kalemlerini orijinal dilinde okuyabileceğimiz düşünülürse bu antoloji, bilimkurguseverler için oldukça iştah kabartıcı duruyor.

Kitap, arka kapağında bilimkurgu kraliçesi Ursula K. Le Guin’den harika bir tebrik mesajına yer veriyor. O mesaj ise şöyle:

Yeryüzü Müzesi Arka Kapak

yeryuzu muzesi“Bilimkurgu Kulübü’nün, Türkiyeli yazarların bilimkurgu öykülerinden oluşan bir antoloji hazırlıyor olmasına çok sevindim. Bu zor zamanlarda tüm yazarlar, yaratıcılık ilkesine bağlı yaşayan diğer yazarlardan ve bu yazarlara, finansal beklentilerin zincirlerinden kurtulmaları konusunda destek veren yayınevlerinden güç alırlar.

Her birimiz, dünyanın dört bir yanında, büyük bir karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışıyoruz diyebilirim. Böyle eserler en ihtiyaç duyduğumuz vakitlerde yakılan, etrafımızdakileri ve gitmemiz gereken yolu aydınlatan lambalardır. Bu lambaların yakıtı da hayal gücüdür. Türkiyeli okurlarım, dostlarım ve yoldaş yazarlar, bu ışığın yanmasına vesile olduğunuz için size teşekkürü borç bilirim.”
Antoloji içerisinde hikayelerine yer verilen kalemlerin çoğu tanıdık isimlerden oluşuyor ve aralarında Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nden de hatırlayacağınız bazı isimler var. Kısaca değinmek gerekirse; Denizaltı Vadisi, İki Bin Seksen Dört gibi bu yazın alanında verdiği birkaç eser daha olan Selim Erdoğan; yine kulüpteki kısa öykülerinden adını bildiğimiz, Mutsuz Aşk Vardır adlı antolojide, çeşitli dergilerde ve sitemizde de öyküleri olan Ruhşen Doğan Nar; Habis Üçlemesi, Yüksek Doz Gelecek, Metal Fırtına gibi çalışmalarıyla ve yıllardır bu alanda çalışmalarıyla tanıdığımız yazar Orkun Uçar; çeşitli bilimkurgu öyküleriyle ve bu türe referans olabilecek bir felsefeyle aynı potada eriten İsmail Yamanol; evrim kuramı üzerinde yürüttüğü çalışmaları derlediği halihazırda bir kitap sahibi olan ancak bizim daha çok Evrim Ağacı’ndan tanıdığımız biyolog Çağrı Mert Bakırcı; Demir Dövme Öyküleri, Sefer gibi kitaplarıyla tanıdığımız Murat Başekim; edebiyat ve bilimkurgu dünyasının yanı sıra çocuk yazınında eserler veren Aşkın Güngör; Ecel romanıyla tanıdığımız, sitemizde de birçok yazısı ve öyküsü bulunan Funda Özlem Şeran; Son Tiryaki adlı bilimkurgu kitabının kitabın yazarı ve çevirmen Müfit Özdeş; bilimsel yazıları ve bilimkurgu öyküleriyle ismini tanıdığımız Tevfik Uyar gibi isimlerin yanında Selin Arapkirli, Murat Doğan, Kadri Kerem Karanfil, Feraye Şahin, Gökcan Şahin, İsmail Yiğit, Sinan İpek ve Mikail Boz’un da içlerinde bulunduğu 18 isimden oluşan oldukça zengin bir kadro sunuyor okuruna.

Düzeltisini Mahir Metin’in, editörlüğünü Burak Albayrak’ın ve kapak tasarımını da Hamdi Akçay’ın yaptığı kitabın çıkış tarihi 19 Ocak 2018.

* * *

* Bir Kitabın Doğuşu: Yeryüzü Müzesi

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yuzuncu kralice ust

Hep Kitap’tan Yeni Bir Fantastik Üçleme: Yüzüncü Kraliçe

sabahattin ali birdenbire sonen kandilin hikayesi

Sabahattin Ali ile Poe’nun Kesiştiği Öykü: Birdenbire Sönen Kandilin Hikâyesi