in

“The Matrix”e İlham Veren Siberpunk Klasiği “Neuromancer” Yeni Çevirisiyle Raflarda

William Gibson’ın kült romanı “Neuromancer” yeni bir baskı ve çeviri ile bir kez daha Türkçe raflarında. Kitap, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Neuromancer - William Gibson
- Reklam -
- Reklam -

William Gibson imzalı Neuromancer yeni baskısı ile Türkçede. İthaki Yayınları‘nın Bilimkurgu Klasikleri dizisi altında yayımlanan eseri N. Can Kantarcı dilimize kazandırıyor.

Türkçedeki yeni baskısı Kasım 2022’de William Gibson tarafından duyurulan Neuromancer, Mart 2023 itibarıyla okurların karşısına çıkmaya başladı. Daha önce Sarmal Yayınları, Altın Kitaplar ve Altıkırbeş Yayınları tarafından basılan kitap; çeviri tercihleri nedeniyle eleştirilere konu olmuştu.

Orijinal dilinde 1984 yılında yayımlanan Neuromancer, toplamda üç kitaptan oluşan Sprawl serisinin bir parçası. Serinin ikinci kitabı Count Zero 1986’da, üçüncü kitabı Mona Lisa Overdrive 1988’de yayımlandı.

- Reklam -

Wachowski Kardeşler’in The Matrix üçlemesine ve Mamoru Oshii’nin dünyaca ünlü Ghost in the Shell animesine ilham olan Neuromancer; bir siberuzay kovboyu Case’in etten bir beden içine sıkışmasının ardından yaşadığı hayatta kalma mücadelesini takip ediyor.

Neuromancer – William Gibson | Arka Kapak Tanıtımı

Neuromancer - William Gibson

1985 HUGO EN İYİ ROMAN ÖDÜLÜ

1985 NEBULA EN İYİ ROMAN ÖDÜLÜ

1984 PHILIP K. DICK ÖDÜLÜ

Neuromancer, bilimkurgu geleneğinin bir devamı olsa da nevi şahsına münhasır bir kitap.” –Neil Gaiman

“LİMANIN TEPESİNDEKİ GÖKYÜZÜ, ÖLÜ BİR KANALA ÇEVRİLMİŞ TELEVİZYON RENGİNDEYDİ.”

William Gibson, adını bilimkurgu tarihine neon harflerle yazdırmış, siberpunk türünü âdeta tek başına var etmiş bir yazar. İlk romanı Neuromancer da yayımlandığı andan itibaren türün klasiklerinden birine dönüşen, birçok alanda etkisini hâlâ hissettiğimiz bir şaheser.

- Reklam -

Yetenekli siberuzay kovboyu Case, işverenini soyarken yakalandığı için psikedelik bir ilaçla matrisle olan bağlantısını yitirir. Etten bir beden içinde sıkışan ve eskisi gibi matrise bağlanıp özgürce süzülmenin hayalini kuran Case, yaşadığı kanunsuz Çiba Şehri’nde hayatta kalmak için her türlü tehlikeli işle haşır neşir olur.

Ayna gözlüklü jiletkız Molly’nin onu Armitage isimli gizemli bir işadamı için kaçırmasıyla her şey değişir. Case’e matrise tekrar bağlanabilmeyi vadeden Armitage, ondan imkânsızı gerçekleştirmesini ister. Bu amaç uğruna Case, Molly’yle birlikte İstanbul’dan Dünya yörüngesine ve siberuzayın en derin köşelerine kadar uzanan, zorlu bir maceraya atılmak zorunda kalacaktır.

Siberuzayda yaşam, her şeyden daha gerçek olabilir mi? İnsanlar etten bedenlerini geride bırakabilirler mi?

Neuromancer, karşılıklı mutabakata dayalı bir halüsinasyon.

Toplamda 336 sayfadan oluşan eserin tercümesini Alan Moore, Mary Shelley, Bram Stoker gibi isimleri de Türkçeye kazandırmış olan N. Can Kantarcı üstleniyor. Kantarcı aynı zamanda Tepemizdeki Gölge adlı bilimkurgu romanının da yazarı.

Yayınevinin Bilimkurgu Klasikleri dizisinde yer alan diğer kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Neuromancer - William Gibson

William Gibson Kimdir?

1948 yılında ABD’de doğan William Gibson bilimkurgunun alt türlerinden siberpunk’ın kurucuları arasında anılıyor. 1970’lerin sonunda başladığı yazarlık kariyeriyle Nebula, Hugo, Philip K. Dick, Prix Aurora gibi ödüllere layık görülen yazar; spekülatif kurgunun önde gelen isimleri arasında yer alıyor.

Neuromancer‘ın yeni çevirisi hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilir, daha fazla edebiyat haberi için bizleri Google News‘ten takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Okumaya yeni başladım. Henüz net bir söylemek için erken. Sadece kitabın tasarım rengi hoşuma gitmedi. Siberpunk bir kitap için çok açık bir renk. Daha koyu tonlarda olmasını bekliyordum. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ed Harris "Wonder Man" Dizisine Katıldı

Ed Harris “Wonder Man” Dizisi ile Marvel Sinematik Evreni’ne Dahil Oluyor

Killers of the Flower Moon Film Süresi

Açılışını Cannes’da Yapacak Martin Scorsese’nin Yeni Filmi Yaklaşık 4 Saat Sürecek