in

Irmak Zileli “Bozuk Saat” ile Sizleri Zamanın Müebbet Bekçiliğine Davet Ediyor

Ödüllü yazar Irmak Zileli’nin yeni kitabı “Bozuk Saat” ile zamansız bir okuma deneyiminin parçası olmaya hazır olun!

Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi yazar Irmak Zileli yepyeni bir eserle geliyor! 1978 doğumlu Zileli, ilk romanı Eşik’i 2011 yılında kaleme aldı. 2014’te Gözlerini Kaçırma, 2017’de ise Gölgesinde adlı eserleriyle okurla buluşan Zileli’nin yeni macerası ise “Bozuk Saat” oldu.

ON8 Blogda başlayan öykünün yolculuğu, zamanla belleğin sınırlarına ayna tutan bir romana dönüştü. Sıra dışı kurgu ve zarif bir anlatının buluştuğu eser, geçmişten bugüne hayatın içinden geçenlerin hikâyelerine; bozuk bir meydan saatinin gözünden tanıklık ediyor.

Zamanın akışına yeni bir boyut kazandıran kitabın arka kapağı şu şekilde:
Durmuş bir zamanın müebbet bekçiliği…

Korkunun durmuş bir saate faydası yoktu! Nabzına atladığım an, yeni bir öfke patladı kulaklarımızda. İlkini aratmayacak şiddetteydi. Hani suya daldığınız anda, dünyayla aranıza tül perde çekilmiş gibi olur ya, aynısı oldu. Sesler boğuldu, görüntüler bulanıklaşıp dans etmeye başladı. Üstelik, duran bir suyun değil, hareket eden, akan, durmadan akan, aktıkça bir şeylere çarpıp yolunu değiştiren, yeterli eğimi bulduğunda hızlanan bir suyun damarlarında yüzüyordum. Telaşlıydı. Öfkesi telaştandı. Arıyordu. Ama neyi?

Irmak Zileli ‘nin sıradışı kurgusu ve zarif anlatımıyla hikâyeciliğin görkemine ve belleğin sınırlarına ayna tutan bir roman. Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi yazar, geçmişten bugüne hayatın içinden geçenlerin hikâyesine, bozuk bir meydan saatinin gözünden eşsiz bir saygı duruşunda bulunuyor. İnsan ruhunun derinliklerinin, nesnelerin tabiatının, doğadaki tüm seslerin izini süren roman, soluksuz bir yürüyüşe davet ediyor. Adımlayarak değil, zamanın akışıyla süzülerek yapılan bu yürüyüşe dayanışmanın, umudun, unutuşun, özlemin ve yalnızlığın sesi eşlik ediyor.

ON8 Blog’da başlayan “Bozuk Saat” yolculuğu, pek çok özelliğiyle çağdaş edebiyatımızın çarpıcı örneklerinden biri. Irmak Zileli’den nabızdan nabıza atlayan zamansız bir okuma deneyimi…
Mayıs 2019 tarihli eser, Müren Beykan’ın yayın yönetmenliğinde ON8 Kitap’tan çıktı. Eserin redaksiyonu Halil Türkden’e, grafik tasarımı Huban Korkman’a ait.

188 sayfalık roman bir saat kulesinin sabrıyla okurunu bekliyor.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Twitch Yayıncısı “Ninja”nın Ramazan Hassasiyeti Takdir Topladı

Heath Ledger, Nolan’la Tanışana Kadar Süper Kahraman Filmlerinden Nefret Ediyormuş!