in

Cem Akaş Romanları Yeni Baskılara Kavuşuyor

Cem Akaş, bir süredir baskısı bulunmayan üç romanıyla Can Yayınları’nda. 7, 19 ve Gitmeyecekler İçin Urbino yeniden raflarda!

Cem Akaş Kitapları
- Reklam -
- Reklam -

Yazar, editör, çevirmen ve yayıncı Cem Akaş, bir süredir baskısı bulunmayan romanlarının yeni edisyonlarıyla okurun karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yazarın daha önce çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanan “7”, “19” ve “Gitmeyecekler İçin Urbino” kitapları, şimdi Can Yayınları etiketi altında yeni baskılara kavuşuyor.

1990 yılından beri çok çeşitli bir yelpazedeki eserleriyle okurun karşısına çıkan Cem Akaş’ın, ilk olarak 1992’de Altıkırkbeş Yayınevi’nden çıkan 7 romanı; Can Yayınları’nda yeni baskı bulan ilk kitap oluyor.

2007 Everest Yayınları baskısıyla yayımlanan Gitmeyecekler İçin Urbino kitabı da artık Can Yayınları ile raflarda olacak.

- Reklam -

2009’da yine Everest Yayınları etiketiyle çıkan 19 romanı ise bir diğer yeni baskı gören Akaş kitabı olarak kayıtlara geçiyor.

Kitapların sırasıyla tanıtım bültenleri ve bilgileri aşağıdaki gibi.

İşte Yeni Baskı Yapan Cem Akaş Kitapları

7 | Arka Kapak

7 - Cem Akaş… yaşam anlamlı ya da anlamsız değildir yaşam yalnızca vardır o kadar dolayısıyla siz insansınız kafanız çalışıyor gelişiyor(muş)sunuz ilerliyor(muş)sunuz günün birinde büyük harfle adam olmayı umuyorsunuz diye diyelim ki kendi ağırlığının bilmem kaç katını taşıyan karıncadan ya da boyunun şu kadar katı zıplayabilen pireden daha anlamlı yaşamlar yaşadığınızı sanmanız ile bulutlu bir bahar sabahı kırmızı turp bulmuş gibi bu sanıya sarılmanız pek eğlenceli…

27 yaşındaki fizik asistanı Hakan, bir sahaf dükkanı sahibi olan Yağmur’la tanışıyor, sevgili oluyorlar. Yağmur, yeraltında örgütlenen Kronk dininin ikinci kişisi. Bunu Hakan’a söylemiyor, fakat Hakan’ın beklenen ikinci peygamber olduğunu söylüyor. İlk peygamber ortada yok. Hakan önce bu peygamberlik işini eğlenceli buluyor fakat sonra saçma olduğuna karar verip istifa etmeye kalkıyor. O işlerin öyle kolay olmadığını öğreniyor. Hakan’ın arkadaşı Cem işin içine giriyor. Biraz Cem Akaş’a benziyor Cem. Yağmur, Kronk’un peygamberini tanımıyor (kimse tanımıyor) ama Cem olmasından şüpheleniyor.

Aşk-tutku-iktidar eğrileri üzerinden ilerleyen, yükselen ve çöken hikayesiyle 7, kimilerine göre yazarın kült yapıtı.

256 sayfadan oluşan 7 kitabının editörlüğü Cem Alpan’a ait.

19 | Arka Kapak

19 - Cem AkaşKüçük ruhluydu.

M, ruhundan intikam almanın yollarını aramaya başladı.Ruhu iyi bir ruhtu belki, oldukça temiz kullanılmıştı, kendi sınırları içinde sağlam, işe yarar bir ruhtu, ama yetmiyordu; kalkıştığı işi başarabilmek, bu ruhun harcı değildi.

M, vahiy bekleyen peygamber tedirginliğiyle, “Gerçek’ten daha edebi, Edebiyat’tan daha gerçek” romanını yazmak için ilham bekliyor. Kendi içine, sokaklara, geceye, taşraya, kaya kiliselerine yöneliyor ama bir türlü yazamıyor. Sonra önünde bir aşk ve bir kapı açılıyor – o kapıdan geçmeyi seçince geliyor yıkım; M öyle bir dağılıyor ve dağıtıyor ki, onun nasıl bir insan olduğunu ve ilahi adaletin ona nasıl bir son hazırladığını merak etmeye başlıyor okur.

Kuran’ın sure yapısı üzerine kurulu olan 19, bu asal sayının katlarına dayanıyor.

19×11=114 bölüm

- Reklam -

19×50=950 cümle

19×1353=25707 sözcük

19×8456=160664 karakter

19’un editörlüğü Cem Alpan tarafından gerçekleştiriliyor. Eser ise 208 sayfadan oluşuyor.

Gitmeyecekler İçin Urbino | Arka Kapak

Gitmeyecekler İçin Urbino - Cem AkaşMarx’ın doktora tezinde mealen dediği gibi, bazı şeyleri bilmek istemeyişimizin iyi nedenleri olabilir, insan doğası kendini korumaya güdümlüdür, yine de bu, istemediğimiz bazı şeyleri müthiş bir kesinlikle bildiğimiz ve bu bilgi karşısında tümüyle güçsüz kaldığımız gerçeğini değiştirmez…

Ortaçağ Avrupa’sının kültür başkentlerinden, bugünün kültür turizmi merkezlerinden Urbino, bir gecede kan gölüne dönüyor – nereden çıktığı belli olmayan iki genç kadın, nedeni ancak kitabın yapbozu tamamlandığında anlaşılan bir katliama imza atıyor.

Gitmeyecekler İçin Urbino, bu katliamı bizzat düzenleyicilerinin ağzından aktarıyor, katliamdan sağ çıkanların tanıklıklarına başvuruyor, son olarak da en az yarısı uydurma bir şehir rehberiyle daireyi tamamlıyor.

Editörlüğünün yine Cem Alpan’a ait olduğu roman, 136 sayfadan oluşuyor.

Üç kitabın da kapakları Utku Lomlu tarafından tasarlandı.

Cem Akaş, daha önce Can Yayınları’nda Sincaplı Gece ve Y kitapları ile okurun karşısına çıktı. Akaş aynı zamanda Can Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmenliği’ni yapıyor.

Peki siz Akaş’ın hangi eserlerini okudunuz? Yeni baskıları nasıl karşılıyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

stephen king oscar aciklamasi

Stephen King, Oscar’da Çeşitlilik Yorumu Sonrası Ağır Şekilde Eleştiriliyor

Crisis on Infinite Earths the flash ezra miller

Crisis on Infinite Earths Bölümünde Sinematik Evrenden The Flash Sürprizi