Skandallar Sonrası Ertelenen Nobel Edebiyat Ödülü Bu Yıl İki Kez Verilecek

2018 Nobel Edebiyat Ödülü geçen yıl yaşanan skandallardan sonra ertelenmişti. Nihayet ödülün akıbeti belli oldu. Bu sene iki ödül de birlikte açıklanacak.

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Akademisi taciz ve tecavüz skandalları ile çalkalanmıştı. İsveç Akademisi’nden bazı kişilerin taciz ile suçlanması yüzünden ertelenen ödül ile birlikte bu sene edebiyat alanında iki ödül verilecek.

1901 yılından beri İsveç Akademisi aracılığıyla belirlenen Nobel Edebiyat Ödülü geçtiğimiz sene kuruldan bazı kişilerin taciz ile suçlanması ile ortalık karışmış ve ödül verilememişti. Nobel Vakfı İsveç Akademisi’ni geçen yılki olaylardan sonra men ederek 2018 ödülünü de bu yıl vereceklerini dile getirdi.

Akademi Mayıs ayında 2018 yılında verilmesi gereken ödülün “Akademinin üstüne sürülen lekeden ve kamu güveninin kaybından sonra” ödülün verilmeyeceğini söylemişlerdi. Bu iptal 1943 yılında, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanandan beri gerçekleşen ilk iptal olmuştu. Geçtiğimiz seneden beri vakıfta yapılan yasal değişiklikler sonrası tecavüz ile yargılananlar hakkında işlem başlatıldı ve 2018 yılının ödülünün ertelendiği duyurusu yapıldı. Böylece 2018 yılının kazananı 2019 ödülü ile birlikte açıklanarak verilecek.

  • 10
    Shares
GÖZ ATIN  Neil Gaiman, Nobel Edebiyat Ödülü'ne Aday Gösterildi

Stranger Things Kitap

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Skandallar Sonrası Ertelenen Nobel Edebiyat Ödülü Bu Yıl İki Kez Verilecek için 1 yorum

  1. mit dedi ki:

    Eee… Neil Gaiman’ı aday gösteren alternatif Nobel ne olacak peki? Bu “diğer ödülü tanımıyoruz” anlamına mı geliyor yani? :roll_eyes: Eğer öyleyse aklımıza gelen başımıza gelmiş gibi bir şey oldu.


Skandallar Sonrası Ertelenen Nobel Edebiyat Ödülü Bu Yıl İki Kez Verilecek

2018 Nobel Edebiyat Ödülü geçen yıl yaşanan skandallardan sonra ertelenmişti. Nihayet ödülün akıbeti belli oldu. Bu sene iki ödül de birlikte açıklanacak.

  • 10
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Üç Sahtekâr: Londra’nın Sisli Sokaklarından Okült Bir Anlatı

İthaki Yayınları'nın Karanlık Kitaplık dizisinin öne çıkan yazarlarından Arthur Machen'ın kaleme aldığı "Üç Sahtekâr"ı inceledik....

Kapat