in

Nobel Edebiyat Ödülü Ertelendi!

Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Akademisi, Nisan ayının başında yaşanan skandalın ardından ödülü erteledi.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Akademisi, Nisan ayının başlarında bir cinsel taciz skandalıyla gündeme gelmişti. Son birkaç yılda ödülü alan isimlerin de tartışmaya sebep olduğu malumken, bir de böyle bir durum olunca da ortalık iyice karışmış, edebiyat dünyasında pek çok tartışma yaşanmıştı.

18 kadının akademiyle yakın ilişkileri olan Jean-Claude Arnault’u cinsel taciz iddiasıyla suçlamasıyla başlayan olaylar, 2017 Aralık’tan beri İsveç polisi tarafından soruşturuluyordu, ancak bazı yasal kısıtlamalar sebebiyle soruşturmaya Mart ayında son verilmişti. Fakat sular durulmadı ve hem Akademi hem edebiyat dünyası çalkalanmaya devam etti.

Tüm bu olayların tırmandığı noktada, İsveç Akademisi 2018 yılında Nobel Edebiyat Ödülü verilmeyeceğini açıklayarak “itibarı yeniden kazanma” konusunda çalışacaklarını belirten bir açıklama yaptı. Böylece Nobel, 75 yıl aradan sonra ilk kez bir seneyi sahipsiz kapatmış olacak. Akademi, yaşanan olayların ardından insanların kuruma olan güveni yitirdiği için böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını belirtti ve geçici olarak kurumun daimî sekreterliği görevini üstlenen Anders Olsson açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Ödülü kazanan yeni bir ismin açıklanmasından önce, kamuoyunun akademiye duyduğu güveni yeniden kazanmayan zaman ayrılmasını gerekli gördük. Bu karar, daha önce ödül kazanmış isimlere ve gelecekte kazanacak kişilere, Nobel Vakfına ve kamuoyuna karşı duyduğumuz saygıdan ötürü alınmıştır.”
Holywood’da ardı ardına patlayan taciz skandallarından sonra İsveç Akademisi’nin de aynı skandalla çalkalanması şaşırtıcı olsa da, alınan karar yerindeymiş gibi görünüyor. Zaten neredeyse her yıl ödülü kazanan ismin gerçekten edebi açıdan mı yoksa siyasi olarak seçildiği tartışılırken, Nobel Vakfı bu şekilde kaybettiği güveni tekrar kazanabilir mi bilmiyoruz, ancak umarız olayın üstü kapatılmaz ve sorumlular hak ettiği şekilde cezalandırılır.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for DigitalMilitia DigitalMilitia dedi ki:

    Keko

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

“Zaman Katilleri’ni Keşfetmek ve Onları Yaşantımızdan Uzaklaştırmak Çok Önemli”

Hava Uyanıyor Serisi İkinci Cildiyle Devam Ediyor