in

Margaret Atwood Yazdığı İlk Kitabı “Evlenilecek Kadın”la Raflarda

Margaret Atwood’un 1969 tarihli feminist hareketin güçlü etkisini de haber veren manifesto niteliğindeki ilk romanı “Evlenilecek Kadın”, Doğan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Evlenilecek Kadın Margaret Atwood
- Reklam -
- Reklam -

Kanadalı şair, yazar, eleştirmen, denemeci, feminist ve çevre aktivisti olan Margaret Atwood isminden Kayıp Rıhtım okurları haberdardır. The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) dizisi sonrası daha da tanınır hale gelen ismin, 1969 yılında kaleme aldığı ilk romanı “Evlenilecek Kadın”, Doğan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitabın tanıtım yazısı şu şekilde:

Evlenilecek Kadın Margaret Atwood“Belki kadınların üniversiteye gitmelerine izin verilmemeli; böylece sonradan, düşünen kafalar olarak hayatta neler kaçırdıklarını hissetmezler.”

Margaret Atwood’un 1969 tarihli ilk romanı, feminist hareketin güçlü etkisini de haber veren eşsiz bir manifesto.

- Reklam -

Tüketici davranışlarını ölçen bir araştırma şirketinde  çalışan Marian, geleceği parlak  bir hukukçu olan Peter’den evlenme teklifi alınca hiç düşünmeden kabul eder. Zaten her genç kızın rüyası değil midir bu? Ama bir anda yoluna Duncan çıkar,  İngiliz edebiyatı öğrencisi, kendisine ve Marian’a bir gelecek vaat etmeyen, kayıtsız, kaygısız Duncan. Duncan ona kariyer planları dışında, tasarlanmamış, hesapsız bir dünyayı gösterir. Aşk mıdır bu?

- Reklam -

Üstelik Marian birdenbire et yiyememeye, Peter’i, evliliği, aşkı, bedenini sorgulamaya başlamıştır. Artık evliliğe giderken kafasında kocaman bir soru vardır: Yoksa kendi bedeni de Peter için tüketilecek bir nesne midir?
Canan Sılay tarafından Türkçeye çevrilen 376 sayfalık romanı, kitapçılarda ve online kitap satış mağazalarında bulabilirsiniz.

Margaret Atwood

Margaret Atwood Kimdir?

Kanadalı şair, yazar, eleştirmen, denemeci, feminist ve çevre aktivisti. Özellikle “ütopya” ve “distopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” adını verdiği kendine özgü bilimkurgu türündeki romanlarıyla tanındı. Kör Suikastçı (Man Booker Ödülü), Tufan Zamanı, Antilop ve Flurya, Damızlık Kızın Öyküsü, Nam-ı Diğer Grace, Cadı Tohumu gibi romanları Türkçede de yayımlandı. Atwood, 2017’de Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verilen Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rocko's Modern Life Static Cling

Rocko’s Modern Life, Netflix’e Trans Karakter de İçeren Yeni Filmiyle Geldi

Sinema Filmlerinde En Çok Ölen 15 Oyuncu

Sinema Filmlerinde En Çok Ölen 15 Oyuncu