in

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın Çöpte Bulunan İlk Baskısı 274 Bin Liraya Satıldı

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının nadir bulunan ilk baskısı, bir okulun çöp konteynerında ortaya çıktı. Eser açık artırmada 33 bin sterline satıldı!

Harry Potter ve Felsefe Taşı İlk Baskı
- Reklam -
- Reklam -

Britanyalı yazar J.K. Rowling’in ilk olarak 1997 yılında yayımladığı Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, söz konusu birinci baskı olduğunda hâlâ ciddi bir gelir kapısı olmayı sürdürüyor. Bir okul öğretmeni, okulun önündeki çöp konteynerına sıkışmış bu kitabı açık artırmada 33.000 sterline (274 bin Türk lirası) sattı.

Felsefe Taşı kitabının nadir bulunan ilk baskısının çeşitli açık artırmalarla elden çıkarılması aslında giderek sıradanlaşan bir olay. Ancak bu defa, “çöpte yıllarca mahsur kalan” bir kitabın seneler sonra ortaya çıkması hayli ses getirdi.

1997 yılında yalnızca 500 adet basılan Harry Potter ve Felsefe Taşı birinci baskısından kopyalar, günümüzde çeşitli açık artırmalarla sürekli el değiştiriyor. Bu kopya ise 2008 yılında ortaya çıkartılmış. Bir müfettiş kontrolü öncesinde yanlışlıkla çöpü boylayan ve uzun yıllar çöp kutusuna sıkışarak orada kalan kitap, 2008 yılında bir öğretmen tarafından keşfedilmiş.

- Reklam -

Aynı öğretmen, daha önce de sert kapaklı olmayan iki Potter kitabını 3.400 ve 3.000 sterline satmayı başarmıştı.

Çöpte Bulunan Harry Potter ve Felsefe Taşı Baskısı Beklenenden Çok Daha Yüksek Bir Teklife Satıldı

İlk baskı eserlerin okul ve kütüphanelere yollandığını belirten müzayede evi, bu baskı için 8 bin ila 12 bin sterlin arasında bir alış fiyatı tahmin etmişti.

Staffordshire’da bulunan Bishton Hall’de dijital ortamda gerçekleştirilen açık artırma ilgiyle takip edildi.

Harry Potter ve Felsefe Taşı İlk Baskı

Uzun ve gergin bir açık artırma süreci sonrasında baskı ismi açıklanmayan bir İngiliz alıcı tarafından satın alındı.

- Reklam -

Derbyshire merkezli açık artırma şirketinin son 12 ay içinde bulduğu ilk ciltli Harry Potter baskısı olması nedeniyle, kitap uzmanı Jim Spencer bu baskıyı koleksiyoncular için “Kutsal Kase” olarak tanımlıyor.

Spencer, “Harry Potter kitaplarının hâlâ bu denli başarılı satışlar yapması ve böylesine yoğun teklifler almasını,” harika buluyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının sert kapaklı ilk baskısı, içerisindeki kimi yazım hataları ve farklı kelime tercihleri nedeniyle koleksiyoncular tarafından oldukça değerli kabul ediliyor.

Peki siz bu satışa ne diyorsunuz? Elinizde bu tip ilk baskılar bulunuyor mu? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!


* Ünlü Tabloların Ressamlarını Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Kaynak: BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

David Robert Mitchell Heroes & Villains

David Robert Mitchell Yeni Filmi Heroes & Villains ile Geliyor

teen wolf mtv dizi

Teen Wolf Oyuncuları Yeniden Bir Araya Geliyor