in ,

Booker Adayı İrlandalı Yazar Audrey Magee’nin “Yüzleşme” Romanı Türkçe Raflarında

İrlandalı yazar Audrey Magee imzalı “Yüzleşme” Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Delidolu Yayınları etiketini taşıyor. | Ön Okuma

Yüzleşme - Audrey Magee
- Reklam -
- Reklam -

Yüzleşme romanı Türkçede. Booker adayı İrlandalı yazar Audrey Magee imzalı kitap, Delidolu Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuluyor.

1966 yılında İrlanda’da doğan Audrey Magee, yazarlığının yanı sıra gazeteci kimliğiyle de tanınıyor. University College Dublin’de Almanca ve Fransızca ve Dublin City University’de gazetecilik okuyan Magee; 12 yıl boyunca The Times, The Irish Times, The Observer ve The Guardian gibi yayınlarda yazdı.

Yazarın ikinci kitabı Koloni, Türkçeye geçen sene yine Delidolu Yayınları tarafından kazandırılmıştı.

- Reklam -

Orijinal adı The Undertaking olan ve kendi dilinde ilk defa 2014 yılında yayımlanan Yüzleşme, II. Dünya Savaşı’nın acımasız yüzünü birbirine âşık iki kişinin mektuplaşmaları üzerinden anlatıyor. Aynı zamanda yazarın ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan eser, Women’s Prize for Fiction (Kadınlar Kurgu Ödülü) ve Irish Book Awards’ta (İrlanda Kitap Ödülleri) finale kalma başarısı göstermişti. Eser ayrıca The Dublin Literary Award ve The Water Scott Prize for Historical Fiction’a da aday gösterildi.

Yüzleşme, şimdilerde bir sinema filmine uyarlanmaya da hazırlanıyor.

Yüzleşme – Audrey Magee | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Yüzleşme - Audrey Magee

Savaşta insan kalabilmek, ölmekten daha zor.

2022 Booker Ödülü adayı Koloni’nin yazarı Audrey Magee’nin kaleminden çıkan Yüzleşme, II. Dünya Savaşı’nın göbeğinde aşka ve aile olma olasılığına tutunan iki yalnız kalbi mektuplarla birbirine mühürleyen epik bir eser.

On dilde yayımlanan, ayrıca beyazperdeye de uyarlanmakta olan bu güçlü roman, okuru iktidar-halk kesişiminde ve ilişkisinde süregelen ikiyüzlülüğün altını eşelemeye ve “Sen olsan ne yapardın?” sorusunun peşinden dürüst ve sahici yüzleşmelere davet ediyor.

- Reklam -

İnsan eliyle yaşanan kıyımlara karşı topyekûn sergilenen hissizleşmenin köklerine inmemizi sağlayan kitap, başkasının felaketine susmanın ya da ondan yararlanmanın açtığı onulmaz yaraları deşiyor.

Dünyadaki en güçlü ülke olacağız. 
Babasız çocuklarla, kocasız karılarla dolu bir dünya. Bu mu büyük plan?

İnsanlık tarihinde yıkıcı bir dönüm noktası: II. Dünya Savaşı…
Bir yanda Almanya’nın Rusya cephesinde görevli Alman askeri Peter, öteki yanda ailesiyle birlikte Berlin’de yaşayan Katharina. Birbirlerini daha önce hiç görmeyen bu iki insanın kaderi, gıyaben kıyılan bir nikâhla birleşir. Apayrı çıkarlar gözeterek imzaladıkları akit, tanışmalarından sonra verdikleri bağlılık sözüyle bambaşka bir dönemece evrilir. Savaşın zorlu koşulları altında günden güne ezilen Katharina ağır bedeller öderken cephedeki Peter’ı hayata bağlayan yegâne şey bir an önce yeni eşine geri dönmek olur. Mektup satırlarında akıp giden ilişkileri zamanla kök salmaya başladıkça değişimin ve dönüşümün ayak sesleri şiddetlenir. İkili önce adım adım kendi içlerinde, sonra ise birbirleriyle bir yüzleşme yaşayacaktır.

Audrey Magee, savaşın sıcak nefesiyle uyutulan ve uyuşturulan bir toplumun bıçak sırtı hikâyesini anlattığı Yüzleşme’de, savaşın acımasız yüzüne sırt çevirenlerin bilinçle ya da bilinçsizce sebep oldukları felaketin izini sürüyor.

Attığımız ya da atmaktan çekindiğimiz her adımın bir bedeli olduğu gerçeği üstüne okuru sorgulamaya iten bu çarpıcı roman, zihinlerde bıraktığı duygusal yankıyla etkisini uzun süre hissettirecek bir anlatı sunuyor.

Her şeye tahammül edilmesi gerekiyordu. Ama her şeye tahammül edilemezdi.

Yüzleşme’nin çevirisini, Koloni’de olduğu gibi Niran Elçi yapıyor. Toplamda 272 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Seza Özdemir, düzeltisini Ayşegül Utku Günaydın, kapak tasarımını Barış Şehri ve son olarak grafik uygulamasını ise Aslı Kurt üstleniyor. Eser, Mart 2024 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başlıyor.

Kitabın ilk sayfalarını içeren tadımlık ön okuması için buraya tıklayabilirsiniz.

Audrey Magee’nin eserleri ve Türkçedeki son kitabı Yüzleşme hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

44. Altın Ahududu Kazananları - Razzie Ödülleri

Megan Fox, 44. Altın Ahududu Ödülleri’ne Damga Vurdu: Yılın En Kötü Film ve Performansları Belli Oldu

Anadolu Mardin - Dudak Piercing'i Boncuklu Tarla

11.000 Yıl Önce Anadolu’da Yaşayan İnsanların Dudak Piercing’i Taktıkları Ortaya Çıktı