in

İngiltere Kütüphaneleri Saklı Kalmış El Yazmaları için Harekete Geçti

İngiliz kütüphaneleri, önde gelen yazarların uzun süredir saklı kalmış el yazmalarını kültürel mirasa kazandırmak üzere harekete geçti.

İngiliz Kütüphaneleri Saklı Yazmalar
- Reklam -
- Reklam -

Britanya Kütüphanesi’nden Bronte Müzesi’ne İngiltere kütüphaneleri ve müzeleri, içerisinde İngiliz Edebiyatı’nın önemli yazarlarına ait 500’den fazla yazma eserin bulunduğu Honresfield Kütüphanesi’ni satın almak için ortak çalışma başlattı.

William ve Alfred Law tarafından korunan Bronte’lere ait el yazmalarının da içinde yer aldığı eserler açık artırma şirketi Sotheby’s aracılığı ile bu yaz satışa çıkmayı beklerken, koleksiyonların özel alıcılara verilmemesi uyarısı yapıldı.

Bronte Kardeşler, Jane Austen, Walter Scott ve Robert Burns gibi yazarların edebi miraslarının koleksiyoncuların ellerine geçmesini engellemeyi amaçlayan bu girişim, Friends of the National Libraries (FNL) kurumu tarafından başlatıldı.

- Reklam -

Bodleian, Britanya, İskoçya Ulusal Kütüphaneleri ve yazarların anma müzeleri gibi küçük kurumlar bu amaç için bir araya geldi.

Hayırseverlerle ortak adım atan Friends of the National Libraries yazmaların içinde bulunduğu Honresfield Kütüphanesi’nin 15 milyon poundluk değerini karşılamak için fon toplamaya hazırlanıyor.

İngiliz Kütüphaneleri, Önemli Yazarların Eserlerini Arşivlerine Katmak Üzere Harekete Geçti

Uzun zamandır kapalı olan Hondersfield Kütüphanesi Emily Bronte’nin el yazma şiirlerinin yanında, Bronte Ailesi’ne ait notlar, çizimler ve Jane Austen’ın kız kardeşi Cassandra’ya yazdığı çok önemli iki mektubu da içeriyor.

Mektuplardan birinde Jane Austen, Tom Lefroy ile olan ilişkisinin sonlanacağını şöyle bildiriyor:

“Nihayet Tom Lefroy ile olan flörtümün sonlanacağı gün geldi. Bu mektup sana ulaştığında bitmiş olacak. Bu melankolik düşüncede, gözyaşlarım akıyor.”

Diğer mektupta ise yazarın Aşk ve Gurur ve Sağduyu ve Duyarlılık romanlarına ait bilgilerin olduğu yazılar bulunuyor.

İngiliz Kütüphaneleri Saklı Yazmalar

- Reklam -

500’den fazla el yazmasının içinde Walter Scott’ın Rob Roy romanına ait çalışmaları ve Robert Burns’un yazdığı şiirler de bulunuyor.

FNL gereken miktarı toplamaya çalışırken Sotheby’s kütüphanenin ilk kısmının satışa çıkacağı tarihi erteledi.

FNL’in amacı, tüm edebi mirası Birleşik Krallık’ta ait olduğu kendi müzelerine yerleştirmek ve eserlerin özel alıcılara ait olmamalarını sağlayarak halka ulaştırmak.

İngiltere’nin kültürel mirasını korumak istediklerini söyleyen FNL yetkilileri, toplamaya çalıştıkları fonla Honresfield Kütüphanesi’ni halka ve ülkeye kazandırma çabasında olduklarını ifade ettiler.

Bronte Topluluğu’nun, kültürel mirasın dağılmasını önleme çağrısı sonucu, Friends of the National Libraries kuruluşunun da katkıları ile daha fazla kurum kampanyaya katıldı.

Siz bu kampanya hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Eşsiz Parça / Mavi Kitap - Milorad Paviç | Haftanın Kitabı #179

Eşsiz Parça / Mavi Kitap – Milorad Paviç | Haftanın Kitabı #179

the witcher 2. sezon geralt tanıtım video

The Witcher 2. Sezon: Henry Cavill’lı Geralt’a İlk Bakış