in

Selahattin Özpalabıyıklar’dan Yayın Dünyasına Rehber Kitap: “İtalik Benim”

Selahattin Özpalabıyıklar, yayın dünyası için rehber niteliğindeki “İtalik Benim” kitabı ile okurların karşısına çıkıyor.

İtalik Benim - Selahattin Özpalabıyıklar

Selahattin Özpalabıyıklar imzalı İtalik Benim raflardaki yerini aldı. Eser, Everest Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Özpalabıyıklar’ın yazı, yanıt, söyleşi ve anılarından oluşan eseri, Göndermeler kitabı sonrasında eksik kalan boşlukları tamamlıyor. Editör kimliği ile Türkçenin ustaları arasına giren, çevirileri ile zorlu metinleri dilimize kazandıran Özpalabıyıklar, şimdi yayın dünyasının her parçasının ilgisini çekecek kitabıyla Everest Deneme dizisindeki yerini sağlamlaştırıyor.

1955 yılında dünyaya gelen Selahattin Özpalabıyıklar, Jorge Luis Borges, William Blake, Emily Dickinson ve Ilya Kaminsky gibi isimleri Türkçeye kazandırdı.

Deneyimli isim yeni kitabında kendi yazın serüvenini, çevirmen kimliğini ve editörlüğünü masaya yatırıyor.

İtalik Benim – Selahattin Özpalabıyıklar | Arka Kapak Tanıtımı

İtalik Benim - Selahattin Özpalabıyıklar

Göndermeler’iyle (ile mi desek?) büyük bir ilgi (ilgi biraz tuhaf kaçtı) uyandıran Şef Editör Selahattin Özpalabıyıklar’ın parçaları, metindışıları, konuşmaları Everest Deneme dizisindeki yeni kitabı, İtalik Benim’de bir araya geliyor! (Geldi işte, sanki bilmiyormuşum.)

(Buraya ne yazmalı? E.B.* her şeyi söylemiş, “bkz. Göndermeler iç., önsöz” demeli arka kapağa da. Teklif etsem boşladım sanılır, mutlak yazacak bir şeyler vardır derler, halbuse yazacak çok şey olduğu için yazacak hiçbir şey yok gibi olur bazen.) Özpalabıyıklar İtalik Benim’de, bu işlere nasıl “bulaştığı”ndan emekliliğine değin (emekli deyince bırakmış, el etek çekmiş… ama kendisi öyle yazmış?), yazıniçi-yazındışı serüvenini, editörlüğünü ve çevirmenliğini masaya yatırıyor. Anekdotlarından, OuLiPo’culuğundan bahsediyor, ama bahsetmek biraz hafif kalıyor tabii! (Son ifadeyi parantez içine alma.)

İtalik Benim şairler, yazarlar, yayın dünyası çalışanları ve ilgilileri için okunması elzem bir kitap. (“Elzem”i kesin sevmez S.Ö.’lerden biri.) (Aksine, bence gayet yerinde, çünkü hakikaten okunması elzem bir kitap bu. S.Ö.) Başka-okurlar içinse “Bu kitapları kimler yapıyor?” sorusunun muhataplarından biriyle yüz yüz gelme fırsatı!

Toplamda 368 sayfadan oluşan İtalik Benim, şu günlerde raflardaki yerini almayı sürdürüyor. Kitabın grafikleri ise Emir Tali’ye ait.

Selahattin Özpalabıyıklar ve çalışmaları hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

uzay çöpü avrupa uzay ajansı esa

Avrupa Uzay Ajansı Temizlik Görevinde: Uzay Çöpleri için Hedef 2025

What Happened Miss Simone belgesel

What Happened Miss Simone: Özgürlük için Söylemek