in

Avrupa Uzay Ajansı Temizlik Görevinde: Uzay Çöpleri için Hedef 2025

Çin uzay aracının düşmesiyle uzay çöpleri tehlikesi yeniden gündeme geldi. Avrupa Uzay Ajansı temizlik için İsviçreli bir şirketle anlaşma sağladı. Temizlik görevi 2025’te başlayacak.

uzay çöpü avrupa uzay ajansı esa

Çin uzay aracının Dünya’ya düşmesiyle uzay çöplerinin doğurduğu tehlike yeniden gündeme geldi. Avrupa Uzay Ajansı’nın yeni projesi gökyüzünü temizleme hedefinde. Uzay çöpleri temizliği için ilk görev 2025 yılında başlayacak.

Uzay çöpü temizleme görevi için ESA ile İsviçre temelli şirket ClearSpace anlaşmaya vardı. ClearSpace-1 adı verilen ilk görevde yeni geliştirilen dört kollu bir robot kullanılacak. 2013’te ESA’nın fırlattığı VEGA aracının kalıntıları toplanacak. VEGA, Dünya’nın 800 kilometre üstünde ve 100 kilogram ağırlıkla, üst yörüngede serbest salınıyor.

ESA Genel Yöneticisi Jan Wörner, geçen aylarda konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

“Geçmişte yörüngedeki çöp yakaladığımızda hedeflenen belli bir objeyi, tam kontrolle yakalayabilmiştik. Uzay çöpleri söz konusu olduğunda böyle bir kontrol mümkün değil. Nesneler kendi başlarına sürükleniyor.”

Uzay Çöpleri Gelecek Yıllarda Büyük Sorunlar Oluşturabilir

uzay çöpleri vega

ESA, ClearSpace ile anlaşma için 104 milyon dolarlık hibe ayırdı. Ekip, ilk görev için görece basit bir prosedür uygulayacak: ClearSpace-1 robotu VEGA’yı kollarıyla yakalayıp alt atmosfere çekecek. İki araç da düşüş esnasında yanıp kül olacak. İşler planlandığı gibi giderse, görevi bitip çöp olan bir araç ilk kez uzaydan temizlenmiş olacak.

Wörner anlaşmayı şöyle duyurmuştu:

“Kullanımdan çıkmış bir uzay nesnesini üst yörüngeden ilk çıkarışımız riskli ve zorlayıcı bir görev olacak. Önümüzdeki on yıl boyunca göklerdeki uydu sayısı büyük bir hızla artacak. Düzenli temizlik çöp seviyesini kontrol altında tutabilmek için bir gereklilik hâline geliyor. Gelecekte uzay çöplerinin büyük hasarlara sebebiyet verme ihtimalini ortadan kaldırmak zorundayız.”

ESA’nin ilk kez özel bir şirketle anlaşmaya varması da uzay projelerinin geleceği için anlamlı. Elon Musk’ın SpaceX’i ve Jeff Bezos’un Blue Origin’i gerek NASA’yla ortak gerek kendi başlarına olan projelerle uzay yarışını yeniden kızıştırıyor. Üst yörüngeye turist taşımacılığı gibi projeler de hız kazanıyor. Gelecekte pek çok özel uzay şirketinin ulusal ve uluslararası ajansların ortaklığı olmadan kalkış ve görev yapma kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Uzaya bakışımızı da engelleyen uzay çöpleri sorunu Starlink ve benzeri projelerle hızla büyürken atılan adımlar yeterli mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Space

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

    Biz Uzay Çiftçileri deyince gülüyorsunuz ama adamlar Uzay Çöpçüleri olacaklar. Bu burdan böyle Uzay Kapıcıları’na kadar gider.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

leyla ile mecnun dizisi tam kadro

Leyla ile Mecnun Dizisi Tam Kadro Geri Dönüyor

İtalik Benim - Selahattin Özpalabıyıklar

Selahattin Özpalabıyıklar’dan Yayın Dünyasına Rehber Kitap: “İtalik Benim”