in

Tevfik Uyar’ın Yeni Romanı “Kızıl Sürgün” Raflarda

Tevfik Uyar’ın kaleme aldığı yeni romanı “Kızıl Sürgün”, Destek Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kızıl Sürgün - Tevfik Uyar
- Reklam -
- Reklam -

Bilim alanında yaptığı çalışmalar ve bilimkurgu türündeki kitaplarıyla tanıdığımız Tevfik Uyar, yeni romanı Kızıl Sürgün ile bir kez daha okurlarının karşısına çıkıyor. Bilimkurgu arkaplanına sahip olan kitap, hiçbir işlevi olmamasına rağmen Mars’ta konumlandırılmış bir kamu kuruluşuna tayini çıkan Ömür’ün Mars seyahati öncesinde yaşadıklarını konu alıyor.

Kızıl Sürgün – Tevfik Uyar | Arka Kapak Tanıtımı

“Kimi gece uyanırsın… Dünya’daymışsın gibi gelir. Sanki hiç buradan ayrılmamışsın gibi. Sanki kafanın içi buradaki bir güne ayarlanmış gibidir. Etrafta gördüğün ne varsa, buradaki bir günün detayıymış gibi gelir sana. Daha yataktan zıplayıp kalkarken yerçekiminin azlığından anlarsın bir tuhaflık olduğunu. Pencereler yüksektedir orada. Ayaklarının ucunda yükselip de perdeni kaldırınca o loş aydınlığın zindan pembeliğine sahip olduğunu görürsün ve rüya bozulur. Nefesin kesilir yani birader… Bildiğin kesilir. Böyle bir ağlayasın, bağırasın gelir. O sırada gökte gördüğün en parlak yıldıza bakar, onu Dünya farz eder, ağlarsın. On kişiden dokuzuna olmuştur bu. Sana da olursa çok paniğe kapılma. Utanma da ağlamaktan. Söylediklerimi hatırla. Bu duygu öğlene kalmaz geçer.”

Kızıl Sürgün, hiçbir işlevi olmamasına rağmen Mars’ta konumlandırılmış bir kamu kuruluşuna tayini çıkan Ömür’ün Mars seyahati öncesinde yaşadıklarını konu alıyor. KIZIL SÜRGÜN, alternatif bir evren ve tarihte günümüz insanıyla kurgulanmış, bilimkurgu arka planına sahip olsa da tüm edebiyat okurlarına hitap eden bir dram. Edebiyat alanında daha çok bilimkurgu öyküleriyle tanıdığınız Tevfik Uyar’ın bu eleştirel romanını elinizden bırakmadan bir solukta okuyacaksınız.

- Reklam -

Tevfik Uyar yeni romanını kısaca şu şekilde tanımlıyor:

Kızıl Sürgün, siyasi sebeplerden ötürü hiçbir işe yaramayan, göstermelik, sırf olsun diye var olan “Mars İşleri Daire Başkanlığı”na tayin edilen ve Mars seyahatine hazırlanan bir kamu çalışanı uzmanın yaşadıkları hakkında. Bilimkurgu arkaplanına sahip bir dram.

- Reklam -

Destek Yayınları etiketiyle çıkan eser 112 sayfadan oluşuyor. Romanın ilk duyurusu Eskişehir Kitap Fuarı’nda yapılmıştı. Fuara katılan isimler Kızıl Sürgün’ü yazarından imzalı olarak alma şansını elde ettiler.

Daha önce herhangi bir Tevfik Uyar kitabı veya öyküsü okumuş muydunuz? Ve nasıl bulmuştunuz?

Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Çakıcı’nın İlk Kurşunu: Sabahattin Ali’nin Sandığından Çıkanlar

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    Ön siparişi çoktan verdim :+1:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino, Star Trek Filmi Kararından Geri Adım Attı

Disney+

Disney+ Uygulaması İndirme Rakamlarıyla Dikkat Çekiyor