in

Fantastik Bir Derleme Geliyor Bu Yana: Öyküler

Neil Gaiman ve Al Sarrantonio ikilisinin modern edebiyatın en usta hikâye anlatıcılarından bazılarını bir araya topladığı, yıldızlar geçidi niteliğindeki öykü derlemesi bizlerle.

oykuler ust

Fantastik edebiyatla içli dışlı olup da Neil Gaiman‘ı tanımayanınız herhâlde yoktur. Sandman ile çıkışa geçen müthiş kariyerine Amerikan Tanrıları, Yokyer, Koralin ve Mezarlık Kitabı gibi pek çok eser sığdırmış bir isim o. Günümüzün yaşayan ve en üretken ustalarından biri. Başta Locus ve Hugo olmak üzere kazandığı onlarca ödül bunun en büyük kanıtı niteliğinde.

Al Sarrantonio da her ne kadar biz Türk okurların aşina olmadığı bir isim olsa da Gaiman’dan hiç de aşağı kalmayan bir isim. Kariyerinde sayısız roman, hikâye ve derleme bulunan bilimkurgu ve korku yazarının en çok bilinen eserleri Bram Stoker ödüllü 999 ve Babylon 5 dizisi için kaleme aldığı Personal Agendas.

İşte bu ikilinin 2010 yılında Chuck Palahniuk, Michael Moorcock, Joe Hill, Diana Wynne Jones, Gene Wolfe, Jonathan Carroll, Tim Powers ve Joyce Carol Oates başta olmak üzere pek çok ünlü yazarı bir araya getirerek oluşturduğu ve Shirley Jackson Ödülü’ne layık görülen Öyküler (Stories) adlı derleme çok yakında Türkçe olarak karşımıza çıkacak. Derlemede Neil Gaiman’ın da “The Truth Is a Cave in the Black Mountains” (Hakikat Kara Dağlardaki Bir Mağaradır) adlı uzun soluklu bir öyküsü bulunuyor.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

“Kurmacanın zevki hayal kurabilmenin zevkidir…”

oykulerEdebiyatın alameti farikalarından biri de hayal gücü; işte Neil Gaiman ile Al Sarrantonio’nun bu olağanüstü öykü derlemesi hayal gücünün ve iyi kurgunun, edebiyatın her türünde kendini öne çıkaracağını kanıtlar nitelikte.

Öyküler, dünyadaki en iyi yazarlarından bazılarının –Peter Straub ve Chuck Palahniuk’tan Gene Wolfe’a, Diana Wynne Jones’tan Joe Hill ve Joyce Carol Oates’a kadar– kurmacanın sınırlarını yeniden keşfettiği, genişletip baştan tanımladığı benzersiz bir antoloji. Edebi eserleriyle türler arasındaki sınırı şeffaflaştıran, kategorilere meydan okuyan ve düş gücünün tüm olanaklarını bir büyücü gibi kullanan Gaiman ile bu kitaptaki tüm yazarları bir araya getiren, öyküleri okuyan ve seçen “usta antolojist” Sarrantonio, deposunu yaratıcılıkla dolduran, tür, konu ve üslup olarak çok çeşitli yirmi yedi öyküyü okur karşısına çıkarıyor. “Bize daha önce bin kez gördüğümüz bir şeyi sanki ilk kez görüyormuşuz gibi sunacak o büyülü ışığa sahip öyküler” bu sayfalarda hayat buluyor.

Okudukça dünyaya bakış açımızı değiştiren, zekâ ve hayal gücüyle dolu bu derleme, sıradışı kurgunun sınırsız alanını daha da genişletmek adına atılan yepyeni ve cüretkâr bir adım.

Filiz Sarıalioğlu ve İlker Özbilek ikilisi tarafından çevirilen, İthaki Yayınları tarafından raflara sürülecek olan kitap şu anda ön siparişte. Çıkış tarihiyse 18 Ağustos. Ciltli, sert kapak olarak geldiğinin ve tek baskılık düşünüldüğünün de altını çizelim (çizdi).

Bu arada yeri gelmişken yayınevlerine, kitap sitelerine ve basın bültenlerine küçük bir sitem edelim: Artık editörlerin isimlerini yazmıyorlar, dolayısıyla biz de kitapta onca emeği geçen o insanların isimlerini sizlere iletemiyoruz. Hâlbuki eskiden öyle değildi… En kısa sürede tüm yayınevlerimizin bu konuda hassasiyet göstermeleri dileklerimizle…

Ek: Sonradan edindiğimiz bilgiye göre editörler Alican Saygı Ortanca ve Emre Aygün 🙂

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tim miller neuromancer

Deadpool’un Yönetmeninden Neuromancer Filmi Geliyor!

kayip rihtim

Kayıp Rıhtım Yeni Yazarlarını Arıyor!