in ,

Oyun Basınının Güçlü Kalemi Jason Schreier’ın “Reset At” Kitabı Okurla Buluşuyor

Jason Schreier, oyun dünyasının perde arkasını aralamaya “Reset At” ile devam ediyor. Kitap, İthaki Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu.

Reset At - Jason Schreier

Jason Schreier yeni kitabı Reset At ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, M. İhsan Tatari çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Oyun endüstrisindeki incelemeleri ve özel haberleriyle adından sıkça söz ettiren Jason Schreier, yeni kitabı Reset At ile bir kez daha Türkçede.

Amerikalı oyun yazarı, daha önce Kan, Ter ve Pikseller: Video Oyun Yapımcılığının Arkasındaki Çalkantılı ve Zafer Dolu Hikâyeler kitabıyla oyun dünyasının anlatılmayan hikâyelerinin izini sürmüştü.

1987 yılında doğan Jason Schreier, 2020 yılına dek Kotaku’da oyun muhabiri olarak çalıştı. Oyunlara dair makaleleri Wired, The New York Times, Edge, Paste ve Onion News Network gibi platformlarda yayımlandı. Nisan 2020 tarihinde ise Bloomberg News’ın teknoloji ekibine katıldı.

İkinci kitabı Reset At, Video Oyun Sektöründeki Çöküş ve Toparlanmalar alt başlığıyla yayımlanıyor.

Orijinal adı Press Reset: Ruin and Recovery in the Video Game Industry olan eser ilk olarak Mayıs 2021 yılında yayımlanmıştı. İthaki Yayınları böylece kitabın ana dilindeki baskısından tam bir yıl sonra eseri Türkçeye kazandırmış oldu.

Kitap Bioshock Infinite, Epic Mickey ve Dead Space önemli oyunların geliştirilme sürecini ve yapımları hazırlayan şirketlerin kapanış hikâyelerini konu alıyor.

Reset At: Video Oyun Sektöründeki Çöküş ve Toparlanmalar – Jason Schreier | Arka Kapak Tanıtımı

Reset At: Video Oyun Sektöründeki Çöküş ve Toparlanmalar - Jason Schreier

Reset At, sektöre girmek isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak. Kendilerini oyunlara adamış oyuncular içinse ellerinden düşüremeyecekleri bir kitap.” – Wall Street Journal

“Schreier’ın gazeteciliğinin bir eşi benzeri yok.” – Forbes

Çoksatan Kan, Ter ve Pikseller’in yazarından oyun endüstrisini mercek altına alan yepyeni bir kitap. Jason Schreier’ın sektörün içindeki onlarca kişiyle yaptığı röportajlardan derlenen bu kitap, son yılların en ünlü stüdyolarının nasıl kapandığını ve sonrasında yaşanan öyküleri gözler önüne seriyor.

Bioshock Infinite, Epic Mickey ve Dead Space gibi piyasanın mihenk taşlarından sayılan birçok oyunun geliştirilme sürecini ve onları yapan firmaların şok edici kapanış hikâyelerini ilk ağızdan röportajlarla ele alan Reset At, geliştiricilerin bu olaylardan nasıl etkilendiğini, kendilerini nasıl toparladıklarını, hayatlarına nasıl devam ettiklerini ya da bu endüstriyi nasıl terk ettiklerini anlatıyor.

Oyun endüstrisi hiç olmadığı kadar güçlenmişken oyun yaparak düzgün bir hayat kurmak neden bu kadar zorlaştı? Bu düzeni değiştirmek için çok mu geç kalındı? Bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı bu sayfaların arasında.

Toplamda 304 sayfadan oluşan eserin çevirisi M. İhsan Tatari imzasını taşıyor. Kitap Mayıs 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Jason Schreier’ın oyun basınına katkıları ve yeni kitabı Reset At hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Rings of Power yorumları amazon

Yüzüklerin Efendisi Uyarlaması “The Rings of Power” Dizisinden İlk Yorumlar Geldi: “Korkularınız Yersiz”

dua lipa barbie filmi oyuncu kadrosu

Grammy Ödüllü Müzisyen Dua Lipa, “Barbie” Filminin Kadrosuna Katıldı