in

Robert Louis Stevenson Klasiği “Kaçırılan” Türkçede

Define Adası’nın yazarı Robert Louis Stevenson tarafından kaleme alınan Kaçırılan (Kidnapped) Türkçe olarak yeniden raflardaki yerini alıyor.

Robert Louis Stevenson - Kaçırılan
- Reklam -
- Reklam -

1850 doğumlu İskoç yazar ve şair Robert Louis Stevenson, edebiyat dünyasına pek çok klasik eser kazandırdı. Stevenson ismi çoğunlukla Define Adası, Dr. Jekyll ile Bay Hyde ve İntihar Kulübü gibi kitaplarıyla biliniyor. Yazarın David Balfour serisi olarak anılan ikilemenin ilk kitabı Kaçırılan ise Yedi Yayınları etiketiyle dilimize kazandırıldı.

Bu eseri daha önce Kaçırılan Çocuk adıyla kısaltılmış bir versiyon olarak Türkçede kimi baskılarda görmüştük. Tam metni içeren baskı ise uzun süredir raflarda yoktu.

Thomas Hardy’nin Casterbridge Başkanı, Alvaro Mutis’in Tropik Güncesi, Anne Bronte’nin Wildfell Konağı Kiracısı gibi eserlerini dilimize kazandıran Yedi Yayınları; Robert Louis Stevenson tercihini de “Kaçırılan” ile yapmış.

- Reklam -

Orijinal adı Kidnapped olan kitap ilk olarak 1886 yılında yayımlanmıştı. Devam kitabı olan David Balfour 1893’te okurla buluşmuştu.

Roman 17 yaşındaki genç David Balfour’un başına gelen maceraları konu ediniyor.

- Reklam -

Kaçırılan – Robert Louis Stevenson | Arka Kapak

Robert Louis Stevenson - Kaçırılan17 yaşındaki David Balfour, mirasını almak için yola koyulsa da amcası tarafından tuzağa düşürülür ve Amerika’da köle olarak satılmak üzere Ahit gemisiyle kaçırılır. Ancak bu plan gemi rotasından şaşınca bozulacak ve David kendisini Alan Breck olarak tanıtan bir isyancıyla ilginç bir arkadaşlık içinde bulacaktır.

Henry James, Jorge Luis Borges, Hilary Mantel gibi yazarların beğenisini toplamış, ilk kez 1886’da yayımlanan bu klasikleşmiş eserde Stevenson, arka planda Jakobit isyanları sonrası İskoçya’yı anlatırken okuyucuya temposu hiç düşmeyen bir tarihi serüven romanı sunuyor.
243 sayfadan oluşan kitabın tercümesini Cressida Cowell, Lorna Hendry ve Mary Beth Keane gibi yazarları Türkçeye çeviren Mert Doğruer üstleniyor.

Stevenson roman, şiir ve öykülerinin yanı sıra gezi yazıları da kaleme almıştı. Henüz 44 yaşında hayatını kaybeden yazar; öyküleriyle Jorge Luis Borges’in de dikkatini çekmiş ve Babil Kitaplığı‘na Sesler Adacığı ile dahil olmuştu.

Peki siz daha önce Robert Louis Stevenson okumuş muydunuz? Yazarın Kaçırılan (Kidnapped) adlı kitabına dair fikirleriniz var mı? Yorum ve beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşarak sohbetin bir parçası olabilirsiniz.


* Italo Calvino’dan Klasikleri Okumak İçin 15 Neden

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ozcan_Bal Ozcan_Bal dedi ki:

    Kısaltılmış metin kitabını okumuştum orta okul dönemimde gerçekten iyidi şimdi tam metini sabırsızlıkla bekliyorum

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rexx Sineması kapanıyor

Kadıköy’ün Sembollerinden Rexx Sineması Kapandı

The Batman, Matrix 4, Mission: Impossible 7

The Batman ve Matrix 4 Gibi Filmler Erteleniyor mu?