in

Shields’in Kaleminden Yeni Bir Kitap: Edebiyat Hayatımı Nasıl Kurtardı

“Gerçeklik Açlığı: Bir Manifesto” romanından sonra tüm dünyada tartışmalar başlatan ve günümüzde edebiyatın nasıl olması gerektiğiyle ilgili birçok tabuyu yıkan David Shields, yeni kitabı “Edebiyat Hayatımı Nasıl Kurtardı” ile bir kez daha yazın dünyamıza konuk oluyor.

Yazdığı kitaplar ile dünya çapında bir üne kavuşan ve genellikle okuru sorgulamaya itekleyen David Shields, Everest Yayınları etiketiyle bir kez daha raflarımıza konuk oluyor. Üstelik bu sefer gerek sıradışı fikirleri gerekse türlerle oynayan farklı tekniğiyle bir kez daha yazının imkânlarını genişletiyor.

Bakalım tanıtım yazısı kitabı nasıl özetliyor.
“Shields zarif, cazibeli ve çok komik bir yazar… konusu kendisi olsa da, anlattıkları bütün okurlar ve yazarlar için faydalı hatta ilham verici.” The Boston Globe

“Günümüzün en içten denemecilerinden biri. Kıvrak zekâlı Shields, okunmaya değer bir yazar.” Chicago Tribune

“Zekice, kendini ciddiye almayan, mizah dolu bir kitap.” The Plain Dealer

David Shields, tüm dünyada tartışmalar başlatan ve günümüzde edebiyatın nasıl olması gerektiğiyle ilgili birçok tabuyu yıkan Gerçeklik Açlığı: Bir Manifesto’dan sonra, Edebiyat Hayatımı Nasıl Kurtardı’da gerek sıradışı fikirleri gerekse türlerle oynayan farklı tekniğiyle bir kez daha yazının imkânlarını genişletiyor.

Eleştiri ve otobiyografi türlerini ustalıkla birleştiren David Shields, edebiyatın hayatı yaşamaya değer ya da en azından katlanabilir kılma gücü üzerine düşünüyor. Okuduğu kitapların insanın yalnızlığına çare olup olamayacağını sorgularken, bir yandan da kendi tutarsızlıklarının, kişilik kusurlarının, kederlerinin ve derin umutsuzluğunun labirentlerinde dolaşıyor.

Nabokov’dan magazin figürlerine, Proust’tan Örümcek Adam’a uzanan farklı üslubuyla Edebiyat Hayatımı Nasıl Kurtardı, okumak ve yazmak üzerine olağanüstü zekice, benzersiz bir kolaj.
Merve Pehlivan tarafından dilimize kazandırılan bu 180 sayfalık kitapta belki sizler de hayatınızdaki bazı sorunlardan kurtulacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Oyla!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Haftanın Kitabı #83 – Gözlemci Olarak Buradayız

Problemli Kahraman “Moon Knight”ın Dizisi Gelebilir