in

Üç Cisim Problemi’nin İkinci Cildi “Karanlık Orman” Bizlerle

Cixin Liu’ya Hugo Ödülü kazandıran ünlü bilimkurgu Üç Cisim Problemi’nin devam kitabı “Karanlık Orman” ön siparişe açıldı.

2015’te Hugo En İyi Roman Ödülü’ne layık görülen ve Cixin Liu‘ya bu ödülü alan ilk Çinli bilimkurgu yazarı unvanını kazandıran Üç Cisim Problemi’nin uzun zamandır beklenen devam kitabı “Karanlık Orman” nihayet ufukta göründü.

Çin’de ilk kez 2008’de yayınlanan, İngilizceye ise 2015’te tercüme edilen roman, ilk kitabın bittiği yerden devam ediyor ve dört yüzyıl sonra Dünya’yı işgal etmesi beklenen Üç Cisimliler’e karşı alınan önlemleri konu alınıyor. Kitabı okuma fırsatı bulanların Karanlık Orman’ı ilk cilde nazaran çok daha başarılı bulduğunu da belirtelim.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
Üç Cisim Problemi’nin devam kitabı Karanlık Orman ile Dünya’yı bekleyen tehlike giderek yaklaşıyor.

Dört asır sonra Dünya’yı işgal edecek olan Üç Cisimliler’e karşı hazırlıklar tüm hızıyla sürmektedir. Gezegene yolladıkları sophonlarla teknolojinin ilerlemesini engellemeye çalışan bu gelişmiş uygarlığa ve Dünya’da onlarla iletişim halinde olan Üç Cisim Örgütü’ne karşı insanlar son umut olarak Wallfacer Projesi’ni başlatırlar.

İnsanlar, uzak bir galaksiden giderek yaklaşan kıyametlerinden kurtulabilecekler midir?

“Karanlık Orman’da yepyeni ve akıl almaz fikirlerle karşılaşacaksınız.”
–David Brin
İthaki Yayınları tarafından bizlerle buluşturulan eserin çevirisi ilk kitapta olduğu gibi Zeynep Özmeral‘e ait. Düzeltisi ve editörlüğü ise Setenay Karaçay ve Emre Aygün tarafından üstlenilmiş. Şu anda ön siparişte bulunan kitap 28 Aralık‘ta çıkışını yapacak.

Hatırlayacağınız gibi, Cixin Liu geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de bir imza günü düzenlemiş ve biz de fırsattan istifade kendisiyle bir röportaj yaparak bir ilke imza atmıştık. Dilerseniz o keyifli söyleşimize buradan, Üç Cisim Problemi için yazdığımız incelememize de buradan ulaşabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Buyici Buyici dedi ki:

  Oathbringer beklerken bir türlü gelmeyişi ile canımız iyice sıkılmışken bir nebze olsun heyecanlandırdı bu haber.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oathbringer’ı bu sene beklemiyordum ben şahsen :slight_smile: 1248 sayfalık bir kitap. Çevirisi bile tek başına bir sene sürer. Editörlüğü vs altı ayı bulsa anca önümüzdeki senenin ilk yarısında görürüz. Çok da acele etmesinler zaten. Sonra ilk kitapta adı A olan karakter ikinci kitapta B oluyor falan. Rahat rahat, düzgünce çevrilsin, başka bir şey istemem.

  Karanlık Orman’ın gelişi de çok beklediğimiz diğer devam kitaplarının bir habercisi, öncüsü falan olur umarım.

 3. Avatar for ionik ionik dedi ki:

  Harika haber, hiç beklemiyordum, çok büyük sürpriz oldu, umarım çeviri ve son düzeltileri de iyidir

 4. Avatar for Buyici Buyici dedi ki:

  Akılçelen yayınevi soru hattında kesin bir dille bu yıl sonunda çıkacağından bahsetti.Kasım ortası gibiydi bunu dediklerinde.Bende ondan heveslendim ama işte çıkmayacak gibi.Warbreaker güzeldi çeviri olarak umarım altında kalmazlar.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Çıkması uzun sürdüğü için dönem dönem beklemekten bezdiğim anlar oldu ama sonunda geldi ve okuyabildim. :slight_smile:

  Kitabın konusuyla ilgili bir şey söylemeyeceğim, zaten devam kitabı ilk kitabı okuyanlar kendilerini neyin beklediğini biliyordur, henüz okumayanlar için de ilk kitabı edinip okumalarını öneririm.

  Ne yazık ki az da olsa bir kaç yerde yine dizgi hataları vardı sonraki baskılarda İthaki bunları düzeltir büyük ihtimalle.

  Ve bir de sorum olacak bilenlere seri bu kitapla tamamlandı mı? .

  Ekleme: Kendi sorumun cevabını buldum :slight_smile: üç kitaptan oluşuyormuş.
  3cisim

  Üçüncü kitap Death’s End 2010’da çıkmış, umarım ithaki 2. kitap gibi 3,5-4 sene bekletmez bizi. @irbis Emre bey bu senenin planlamasını da var mı 3. Kitap

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

Elektronik Kitap, Dergi ve Gazetelere KDV Zammı Yapıldı

Eoin Colfer’den “Yarım Ay Dedektiflik” Raflarda