in

Yılmaz Özdil Hapis Cezasına Çarptırıldı

Gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programındaki sözleri nedeniyle 5 ay hapis cezası aldı.

Yılmaz Özdil

Gazeteci ve yazar kimlikleriyle tanınan Yılmaz Özdil, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Köşe yazılarıyla uzun yıllardır gündem olmayı başaran gazeteci, “komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” suçu nedeniyle hapis cezası aldı.

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 10 Kasım 2017 tarihinde Halk TV’de yayınlanan ve Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programına konuk olmuş ve devlette liyakatin önemine dikkat çekmek için bir konuşma yapmıştı. O dönemin Genelkurmay Başkanı olan Hulusi Akar hakkında söylediği sözler, hapis cezası almasına neden oldu.

Özdil’in konuşmasının bir kısmında geçen, “O dönem Genelkurmay Başkanının başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” şeklindeki ifadesini, “Komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik tahrik edici hakaret” olarak değerlendiren Hulusi Akar, Özdil’i savcılığa şikâyet etti.

Halk Arenası Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil hakkında Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması yapıldı.

Yılmaz Özdil: “Benim Açımdan Onur Verici Bir Durum”

Suçlamaya ilişkin önceki duruşmalarda savunma yapan Özdil, suç kastının olmadığını belirterek şunları söylemişti:

“Yaptığım konuşmamın bütününe bakıldığında devlette liyakatin önemini vurguladığım bir konuşma olduğu görülür. Pek çok kurumun adı aynı konuşmada geçmiştir. Hulusi Akar’ı hedef alan bir konuşma değildir. Ast üst ilişkisini zedelemekten ziyade tamamen Genelkurmay Başkanlığı’nın önemini anlatmaya çalıştığım bir konuşmadır. Konuşmamda üstünlüğünü tahkir etmek değil, aksine bu makamın önemini vurguladım. Hatta Atatürk’ten, İsmet İnönü’den ve Fevzi Çakmak’tan örnekler ile anlattım. Bu makamlarda bulunanlar gereken liyakati göstermediği takdirde neler olabileceğini hep birlikte yaşayarak gördük. Bunun en yakın ve güncel örneği 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimidir.”

Duruşma savcısı ve Hulusi Akar’ın avukatları, Özdil tarafından yapılan eleştirilerin ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını savunarak cezalandırılmasını istedi. Önceki gün yapılan duruşmada mütalaa verildikten sonra kararını açıklayan mahkeme, Özdil’in devlette liyakat üzerine yaptığı konuşmada geçen ifadelerini “Astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” olarak değerlendirdi ve 5 ay hapis cezası verdi.

Halk Arenası Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil, kararın açıklanmasının ardından şunları söyledi:

“Takvimde gün yokmuş gibi Sözcü gazetesine 19 Mayıs’ta operasyon başlatmışlardı. Benim hakkımdaki kararı da tam 10 Kasım’a denk getirmişler. Hem Sözcü hem de benim açımdan onur verici bir durum aslında”

Mahkeme tarafından Yılmaz Özdil’e verilen bu karar şimdilik uygulanmayacak. Ancak benzer türden bir yargılamada ceza aldığı takdirde hem 5 aylık hapis cezası hem de yeni karar uygulanacak.

Yazarın son olarak Son Cüret adlı kitabını yayımlayan Sia Kitap ise, “bu haksız ve adaletsiz karardan dönülmesi gerektiğini” vurgulayarak yazara desteğini sundu.

Yılmaz Özdil’e verilen hapis cezası konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Sözcü

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Yorumlayıp da başımıza iş almayalım, en iyisi Ziya paşa cevap versin.

    Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz
    Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Korku Evi – Yedinci At (Bütün Öyküleri) - Leonora Carrington

Leonora Carrington Bütün Öyküleri: Sürrealist Ressamın İmgelerle Dolu Hikâyeleri İlk Kez Bir Arada

Her Kötü Geceden Sonra - Baran Güzel

Her Kötü Geceden Sonra: Çağımızın Hayaleti Aramızda Dolaşıyor