En Çok Kitap Okunan Ülkeler Belli Oldu: Zirvede Hindistan Var

Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre en çok kitap okunan ülkeler belirlendi. Birinci sıraya haftalık 10 saat 42 dakikalık ortalama ile Hindistan yerleşti.

Dünyada en çok hangi ülkelerde kitap okunuyor, hiç merak ettiniz mi? İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen verilere göre, en çok kitap okuyan ülkeler belirlendi.

En çok kitap okunan ilk 10 ülke arasında 6 adet Asya ülkesi, 4 adet de Avrupa ülkesi bulunuyor. Her vatandaşın haftada ortalama 10 saatin üstünde kitap okuduğu Hindistan, en çok kitap okunan ülke oldu.

Hindistan’ı sırasıyla Tayland ve Çin takip ediyor.

Dünya Kültürü Puan Endeksi, vatandaşların haftada okumaya harcadığı ortalama zaman esasa alınarak hesaplanıyor. Üstelik yalnızca basılı kitaplar değil; gazete, dergi ve çevrimiçi yazılı materyaller de puanlama kapsamına dâhil ediliyor.

Hindistan’da her vatandaş, haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuyor. İkinci sıradaki Tayland’da kitap okuma süresi 9 saat 24 dakika. Çin’de ise bu süre 8 saat olarak hesaplandı.

Peki ya Türkiye?

Listedeki diğer ülkeler sırasıyla Filipinler (7 saat 36 dakika), Mısır (7 saat 30 dakika), Çekya (7 saat 24 dakika), İsveç (7 saat 6 dakika), Fransa (6 saat 54 dakika), Macaristan (6 saat 48 dakika) ve Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) şeklinde devam ediyor.

Türkiye ise haftada ortalama 5 saat 54 dakika ile listenin 18’inci sırasında yer alıyor.

En Çok Okunan Kitaplar

Dünyada en çok Kur’an-ı Kerim ve İncil okunuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un sözlerinden derlenen “Başkan Mao’dan Seçme Sözler” de en popüler kitaplar listesinde üçüncü sırada.

Cervantes’in “Don Kişot”u ve J.K. Rowling’in Harry Potter serisi de dünya çapında en çok okunan edebiyat eserleri arasında.

Dünyanın en çok okunan diğer kitapları listesi şöyle devam ediyor: Charles Dickens’ın “İki Şehrin Hikayesi”, J.R.R. Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesi, Antoine de Saint-Exupery’nin “Küçük Prens”, Lewis Carroll’ın “Alice Harikalar Diyarında” ve Agatha Christie’nin “10 Küçük Zenci”.

Konuyla ilgili AA’nın hazırladığı infografiğe hemen aşağıdan göz atabilirsiniz:

GÖZ ATIN  Neden Okuyabileceğimizden Daha Fazla Kitap Alırız?

Kaynak: AA

Etiketler:  
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

En Çok Kitap Okunan Ülkeler Belli Oldu: Zirvede Hindistan Var için 31 yorum

 1. Faust dedi ki:

  Kur’an’ın 1. sırada yer alması yanıltıcı. Çünkü bireyler Kur’an’ı anlayacakları dilden değil, bilmedikleri Arapça aslından (Araplar hariç tabi) okuyorlar. Dolayısıyla bu okuyuş anlamı kavrama, verilen mesajı anlama tarzında değil, tekerleme okur gibi gerçekleşiyor; buna da okuma denemez.

  İncil için galiba Katolikler için de aynı şey söz konusu; onlar da Latince okuyorlar sanırım (ama bu konuda bilgim yok, yalnızca varsayıyorum).


 2. Tansael dedi ki:

  Bence bu tip araştırmalarda kutsal kitaplar hariç tutulmalı. Aynı kitabı 100 kere okumak pek de okumak sayılmaz.


 3. pcd dedi ki:

  Ek olarak çoğu insan maalesef kutsal kitapları yalnızca evde bulunması için alıyor, açıp okumuyor. Onları bu çalışmalara eklemeseler daha doğru bir veri olurdu elimizde.

  Aynı şey ders ve test kitapları için de geçerli. “Türkiye’de şu kadar kitap basılıyor” deniyor ama o kitapların çoğu ders içerikli, dolayısıyla yine yanıltıcı.


 4. Geçen bir tane youtube’daki şaka videolarında gördüm birisi: “Ne kadar kültürlü insanlar ya ders çalışıyorlar, kitap okuyorlar vb.” yazmış. 500-600 kişi beğenmiş. Altında birisi “ders çalışmak kültür mü?” yazmış, “evet kültürdür” diye saldırmışlar. Çok garip bir ülkeyiz ya.


 5. Anadolu Ajansı nasıl haberler yapıyor böyle, gerçekten rezalet. Türkiye’nin önde gelen haber ajansı olarak böyle haber yaptıkları için kendileri utansınlar diyeceğim de nerede. Ha? Ben neye kızdım bu kadar gelin anlatayım.

  Öncelikle bu haber 2005 kaynaklı araştırmaya dayanan bir haber. Niye bunu 2019’da konuşuyoruz ki? Araştırma’nın bulunduğu kaynak ölmüş ben de web archive kullanarak önceki hallerine baktım. Araştırma sadece kitap üzerine değil; medya, internet ve TV gibi konuları da irdelemiş. Ancak burada yazılan sayılar ile diğer haberlerdeki sayılar bir değil. Onun sebebini bulamadım ama sıralama olduğu gibi aynı kalmış:

  Sayfanın Tam Ekran Görüntüsü

  2011’de de bahseden olmuş ancak haber gibi görünen tek düzgün içeriği 2013 yılında Tyler Shores adlı bir site yapmış ve o da bu haberin kaynağının 2005’te yapılan araştırma olduğunu söylemiş: https://waa.ai/XjsL

  Belirtilen görsel ise zamanında yapılmış bir infografik, saatler AA haberi ile tutuyor:

  Kendileri (AA) nasıl olur da bunu 2019 yılında haber yapmışlar anlamadım. Zaten yabancı basında haber 2013-2016 yılları arasında konuşulmuş geçilmiş.

  Diğer bir nokta ise, içerikte belirtilen “En çok okunan kitap Kuran-ı Kerim.” kısmını kanıtlayan bir araştırma YOK. Aynı zamanda İncil’in de en çok okunan kitap olduğunu kanıtlayan bir şey YOK.

  Baktığımız da yok efendim İncil 5 trilyon basılıp satılmış, yok efendim Kuran 3 trilyon satılmış ama o İncil’den daha çok okunuyormuş ondan 1. olmuş. Böyle bir kanıt sunulamaz. Bu kitaplar binlerce yıl önce ortaya konmuş kitaplar. Defalarca yok olmuş olabilirler, ya da biri çıkıp “Biz 1800’e kadar 3 trilyon basıp/yazıp sattıydık zaten.” diyebilir. Ne diyeceksin? Şurada düzgün arşivleme, araştırma yapılan dönem kaç yıldır var?

  Yukarıdaki yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Bu kitaplar göstermelik alınabilir, sadece ibadeti yerine getirmek için alınabilir. Bunların baştan listeye sokulmaması lazım.

  Ha işte şunu demek istiyorum. Bu iki araştırma farklı. Biri 2005 yılında ortaya konmuş bir araştırma, diğeri ise normal kitaplar için dinamik bir liste. Başa getirilen kutsal kitaplar ise kesin kaynaklar olmamasına rağmen oraya konulan bir şey. (Gene de okurken gördüğüm üzere belirli bir İncil versiyonu sanırım en çok satan kutsal kitap imiş, ama bu listeler versiyon veya tesfir falan dinlemeden topluca alıyor)

  AA, 2005 yılındaki haberi yaparlarken, onun kaynaklarını verirken durduk yere nedense başında Kuran olan bir listeyi de kenarına iliştiriveriyor. Takıldığım nokta bu. Çünkü o listenin belli bir kaynağı yok. Konunun ne olduğunu bildiğinizi varsayıyorum.

  Ayrıca ek bir şey diyeceğim, Eurostat’ın 2011 kaynaklı araştırmasında bir yıl içinde okunan kitap sayısı istatistiği verilmiş. Onu da paylaşmak isterim:

  Sonucu görüyorsunuz. Daha diyecek bir şey bulamıyorum. Bu bir de 2011’in araştırması. Şu an sosyal medyadır, internettir, telefondur etkisiyle daha da azaldığını tahmin ediyorum.


En Çok Kitap Okunan Ülkeler Belli Oldu: Zirvede Hindistan Var

Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre en çok kitap okunan ülkeler belirlendi. Birinci sıraya haftalık 10 saat 42 dakikalık ortalama ile Hindistan yerleşti.

Başa dönün