in

Kitap, Dergi ve Gazetelerde Alınan KDV Tamamen Kalkıyor!

Kitaplarla ilgili yeni KDV yasasına düzenleme geldi. Bizzat cumhurbaşkanının açıklamasıyla bundan sonra kitap ve süreli yayınlarda hem kitapçıda hem de bayilerde ve internet satış noktalarında KDV oranı tamamen sıfırlanacak.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız kitap ve dergilere gelen KDV muafiyetini hatırlayanlarınız olacaktır. Bu haber bizleri çok mutlu etmekle birlikte daha sonrasında bu muafiyetin yayınevlerinin kendi yapacakları satış üzerinde olacağını öğrenmiştik. Kitapçılara teslimi sırasında kitapçıların ödediği yüzde 8’lik KDV sıfırlanmış ancak bu yüzde 8’lik farkı kitapçılar fiyata yansıtmayınca kitap rafta ucuzlamamıştı. Yani büyük kitap satış site ve mağazalarında bu KDV oranları hâlen geçerliydi.

İşte bugün cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kitap, gazete, dergi gibi yayınlarda KDV’nin tamamıyla sıfırlanacağını açıkladı.

Yani özetle bundan sonra hem yayıncıdan çıkışında hem de kitapçı ve bayiden tüketiciye ulaşırken kitapta KDV ödenmeyecek.

Biz tüketici kesime olumlu yansıyan bu açıklamanın ardından önümüzdeki günlerde nasıl bir indirimle karşı karşıya kalacağımızı da hep birlikte göreceğiz.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

45 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Kitapta ve süreli yayınlarda KDV sıfırlanacak diye haber var şu anda. Sanırım bu tamamen sıfırlama olacak. Mecliste görüşülecekmiş bu hafta. :thinking: Bir şey anlamadım yahu.

  Anlayan bir aydınlatsın. Düzenleme yapılmıştı ama tamamen kaldırılacak, okuyucu kitaba daha kolay ulaşacak diye söylendi.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kitap ve süreli yayınlarda (gazete dergi) KDV’nin sıfırlanacağını açıkladı.

  17 Ocak’ta TBMM’den geçen yasa ile kitabın yayıncıdan kitapçılara teslimi sırasında kitapçıların ödediği yüzde 8’lik KDV sıfırlanmıştı. Ancak bu yüzde 8’lik farkı kitapçılar fiyata yansıtmayınca kitap rafta ucuzlamamıştı. Şimdi kitabın tüm aşamalarında KDV kaldırılmış oldu.

 3. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Eh, bari şimdi bir şeye yarar. Çok fazla bir indirim olmasa bile ufak tefek hesaplar yapan biz okuyucular için güzel bir gelişmecik. Yüzde 8lik kadar bir gelişme. :joy: İçimdeki kötü kişi yine pis pis gülüp konuşuyor…

  Ne kadar sürecek?
  Ardından ne gelecek? :expressionless:

 4. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Konuya muhasebe açısından bakarsak ortada çok büyük bir gelişme yok. Bilmeyenler için anlatayım. @AugusteDupin oldukça basit ve güzel bir şekilde anlatmış. Ben biraz daha ayrıntıya gireceğim.

  Yayınevi mal ve hizmet alırken onun KDV’sini zaten içinde ödüyor ve 191-İndirilecek KDV hesabında muhasebeleştiriliyor. O KDV de malı aldığı yer tarafından devlete ödenecek. Yayınevi; müşteriye, kitapçıya, dağıtımcıya kitap satarken de KDV’yi fiyata dâhil ediyor ve 391-Hesaplanan KDV hesabında muhasebeleştiriyor.

  Her ay bu iki hesap karşılaştırılıyor. Eğer 391 hesabında KDV daha fazla ise aradaki farkı devlete ödüyor. Eğer 191 hesabında KDV daha fazla ise aradaki fark 190-Devreden KDV hesabına aktarılıyor ve böylece bir sonraki ayda kullanılıyor. Bir sonraki ay devlete ödenecek KDV’nin azaltılmasında yardımcı oluyor.

  Şunu da belirteyim: Kitaplardan, dergilerden, gazetelerden alınan KDV sıfırlanıyor. Yani yayınevlerinin gelir kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor. Peki ya onların gider kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor mu? Kâğıt, mürekkep, elektrik, su, doğalgaz, internet, diğer çeşitli mal ve hizmetlerden KDV alınmaya devam edecek.

  Bu yeni düzenlemenin sonucu ne olacak? Yayınevi zaten kâr ediyorsa, giderinden fazla kazanca sahipse devlete ödeyeceği aradaki farktan kurtulacak ve bir nebze olsun rahatlayacak. Fakat yayınevi zaten zarar ediyorsa, kazancından fazla gidere sahipse onun açısından hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü zaten zarar ettiğinden dolayı KDV ödemiyordu. Fazla bir vergiden kurtulmuş olmuyor. Bu yeni düzenleme zaten durumu bir nebze iyi olan yayınevleri için güzel ama diğerlerine iyi bir haber yok. Onların Devreden KDV hesabı iflas edene kadar devredecek. Yani büyük balık küçük balığı yutacak, tekelleşme süreci hız kazanacak. Kaliteli ama az okunan yayınevleri avucunu yalarken, belki iflas ederken, Wattpad kitabı basanlar daha da güzel günler yaşayacak.

  Hatta şöyle bir durum var: Yayınevi aldığı mal ve hizmetlerin içinde ödediği vergiyi, sattığı kitaplardan gelen vergi ile karşılıyordu. Yani bu vergi aslında okuyucunun cebinden çıkıyordu. Şimdi bu yük tamamen yayınevlerinin üstüne kaldı.

  Peki ya okuyucu? Yayınevleri mal ve hizmet alırken onun içinden vergi ödemeye devam edecekleri için bunu fiyatlara yansıtmak zorundalar. Bu yüzden, zaten kâr eden yayınevleri fiyat indirimine gidebilirler ama diğerleri bunu yapamaz.

  Eğer mevzuatta bilmediğim bir şey yoksa durum böyle. Bu yüzden güzel görünen ama aslında büyük bir değişiklik yaratmayan bir düzenleme söz konusu.

  Bir ara iş dünyası, İndirilecek KDV’nin Hesaplanan KDV’den yüksek çıkması durumunda bir sonraki aya devretmesi yerine devletten vergi iadesi olarak alınmasını talep ediyordu ve hükûmet de buna olumlu yaklaşıyordu. Son durum hakkında bilgim yok. Eğer bu düzenleme gerçeğe dönüşürse işte o zaman herkes için iyi olur. Zarar eden yayınevleri bile ciddi bir yükten kurtulur ve o farkı devletten alır. Onların 190-Devreden KDV hesabı sonsuza kadar devretmez. Her ay vergi iadesiyle ayakta kalabilirler. Okuyucuya da düşük fiyatlar olarak yansır.

  Ayrıca merak ettiğim başka bir şey var: Devlet, almaktan vazgeçtiği KDV’nin acısını başka şekillerde çıkaracak mı? O zaman KDV indirimi lafta kalır.

  Özet geçeyim: Kulağa hoş gelen ama yayıncılık dünyasını kurtarmaya yetmeyen, hatta bazı açılardan durumu daha da kötüleştiren bir gelişme.

 5. Avatar for irbis irbis dedi ki:

  Soru Hattı’nda küçücük bahsetmiştim aslında. Durum göründüğünden çok karışık diye.

  Şöyle ki kimse işin içinden çıkamadı, haliyle kanun değiştiriliyor gibi görünüyor şu an. Kısa süre içinde indirim beklemeyin derim. İşin aslı şu ki yayıncılar için birçok bilinmeyen var. Kanunlara ve işin bu kısmına çok hakim olmadığım için tam olarak sıkıntıların ne olduğunu burada düzgün bir şekilde söyleyemiyorum. Ama sular biraz durulmadan fiyatlara çok yansıyacağını sanmam.

  Yukarıda Can Öz’ün twitleri durumu benim anlatabileceğimden çok daha açık ve net bir şekilde anlatıyor bu arada. Kısacası bu uygulama ne okura ne de yayınevine pek bir yarar sağlayan bir uygulama.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

40 cevap daha var.

2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali Başlıyor!

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #7: Hüma, Hüdhüd, Kaknüs