Muzaffer İzgü’yü Kaybettik

Edebiyatımızın usta kalemlerinden, pek çoğumuzun çocukluğunu derinden etkilemiş yazar Muzaffer İzgü'yü kaybettik.

Türkiye’nin en önemli çocuk edebiyatı ve gülmece yazarlarından büyük usta Muzaffer İzgü, 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir kanserle savaşan ünlü yazarın bu akşam saatlerinde aramızdan ayrıldığı açıklandı.

1933 doğumlu büyük usta bugüne kadar 100’den fazla romanın ve çocuk kitabının yanı sıra iki yüze yakın radyo oyununa da imza atmıştı. En çok bilinen eserlerinin arasında Donumdaki ParaDayak Birincisi ve kendi yaşamından kesitlere yer verdiği Zıkkımın Kökü ve Ekmek Parası gibi kitapları yer alıyor. Nejat Uygur için yazdığı İnsaniyettin adlı tiyatro oyunu da bir o kadar meşhurdur. İzgü bugüne dek Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü, Bulgaristan Altın Kirpi Gülmece Ödülü, İstanbul Uluslararası Çocuk Kitapları Fuarı ödülü gibi pek çok onura layık görülmüştü.

Geçtiğimiz günlerde aşırı kilo kaybı şikayetiyle hastaneye yatan Muzaffer İzgü kanser olduğunu öğrenmiş ama tedavi görmeyi reddetmişti.

Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Çocukluğumuza renk kattın, seni hiç unutmayacağız üstat…

GÖZ ATIN  Hayalet E-Dergi'nin Yeni Sayısı Bizlerle
Etiketler:  
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Muzaffer İzgü’yü Kaybettik

Edebiyatımızın usta kalemlerinden, pek çoğumuzun çocukluğunu derinden etkilemiş yazar Muzaffer İzgü’yü kaybettik.

Başa dönün