in

Denis Villeneuve, Yeni Bir Blade Runner Filmi İstiyor

Blade Runner 2049 filminin yönetmeni Denis Villeneuve, aynı evrende geçecek bağımsız bir dedektiflik hikâyesi anlatmak istiyor.

Denis Villeneuve Blade Runner Yeni

Son yılların dikkat çeken yönetmenlerinden Denis Villeneuve, önceki Blade Runner filmleri ile bağlantısı olmayan ama aynı evrende geçen yeni bir film yapmak istediğini açıkladı.

Şu sıralar post prodüksiyon sürecinde olan Dune filminin altında da imzası bulunan Villeneuve, 2017 yılında Blade Runner 2049 filminin yönetmenliğini üstlenmişti. Görüşüne göre başarılı yönetmenin bu evrenle işi henüz bitmemiş.

Phillip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? kitabından Ridley Scott imzasıyla serbest şekilde uyarlanan ilk Blade Runner filmi; sinema tarihinin unutulmaz yapımları arasında yerini çoktan aldı. Bu yapımın üstünden tam 35 yıl sonra çekilen 2049 ise ilkinin gölgesinde kalsa da kendisinden söz ettirmeyi başardı. 150 milyon dolarlık bütçeye sahip olan Blade Runner 2049 filmi 259 milyon dolarlık bir gişe hasılatı topladı.

Denis Villeneuve Blade Runner Yeni

Yapım her ne kadar zarar etmemiş olsa da yapımcıların iştahını kabartacak kadar da büyük bir gelir elde edilemedi. Hal böyle olunca da olası devam filmleri şimdilik rafa kaldırıldı. Yine de Villeneuve bu evrende geçecek bir film için umudunu yitirmiş değil.

Denis Villeneuve, Blade Runner Evreninde Geçen Karanlık Bir Dedektiflik Hikâyesi Anlatmak İstiyor

Empire Magazine’de Yüzyılın En İyi 100 Filmi dosyası sebebiyle (Blade Runner 2049 listeye 45. sıradan girdi)  açıklamalarda bulunan Denis Villeneuve, dikkat çekici sözler söyledi.

Blade Runner dünyasını oldukça ilham verici olarak tanımlayan başarılı yönetmen, ilk iki filmle bağlantısı olmayan bambaşka bir filmle ilgilenebileceğini belirtiyor.
“Benim sorunum ’devam filmi’ (sequel) tanımıyla ilgili. Bence sinemanın orijinal hikâyelere ihtiyacı var. Ama bana bu evreni farklı bir şekilde tekar ziyaret etmek isteyip istemediğimi sorarsanız, size evet derim. Kendi başına ayakta durabilen bir proje olmalı. Her iki filmden de bağımsız bir şey. Gelecekte yaşanacak bir noir (kara) dedektif hikâyesi. Bazen geceleri bunun hayaliyle uykumdan uyanıyorum.

Denis Villeneuve’nün bu sözleri şimdilik sadece bir tasarıdan ibaret. Her ne kadar eski filmlerin yeniden çevrimleri, devam yapımları, dizileri gittikçe popüler hale gelmiş olsa da; henüz resmi bir durum yok. Yine de yapımcıların Blade Runner evreninden kolay kolay kopamayacağı da yapılan tahminler arasında.

Bahsi geçen söyleşinin detaylı hali Empire’ın Mart 2020 sayısında yayınlanacak.

Bu sırada yönetmenin Frank Herbert’ün Dune serisinden uyarlanan filmin 18 Aralık 2020’de vizyona girmesi bekleniyor.

Bakalım Villeneuve’nün hayalleri gerçek olacak mı? Siz böyle bir yapım izlemek ister miydiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Blade Runner’ın Uyarlandığı Kitap Tekrar Raflarda

Kaynak: Empire

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    2049’da evreni genişletip olası devam filmlerinin yolunu yapmıştılar. Blade Runner isminin kendi çapında bir markaya dönüştüğü dikkate alınınca, yakında olmasa bile gelecekte bir gün bu isteği gerçeğe dönüşebilir.

  2. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

    Blade Runner evreninde geçen bir film çekmesi bana pek mümkün gelmiyor. 2049’un gişede başarısız olduğu bir gerçek. Diğer yandan Villeneuve 3 filmle birden uğraşıyor. Dune’un nasıl bir gişeye sahip olacağı ise belirsiz. Bir türde kalması yerine eskisi gibi farklı türlerde filmler çekmesini isterim. Neyseki Cleopatra projesi hâlâ duruyor.

  3. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Daha bu filmi izlememiş olmam gerçeğini kabullenemiyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Brad Pitt - The Matrix Neo

Brad Pitt, The Matrix Filminde Yer Almayı Reddetmiş

oh kaos inceleme

Oh Kaos: En Sevdiğimiz Arka Bahçe