in , ,

Haldun Taner Belgeseli “Ve Perde!” YouTube’da

Haldun Taner belgeseli “Ve Perde!” YouTube üzerinden ücretsiz erişime açıldı. İstanbul Tiyatro Festivali imzalı çalışma dijital ortamdaki yerini aldı.

Haldun Taner Belgesel Ve Perde!
- Reklam -
- Reklam -

Edebiyatımızın önde gelen yazarlarından Haldun Taner hakkında hazırlanan “Ve Perde!” belgeseli dijital ortama aktarıldı. Yapımcılığını İstanbul Tiyatro Festivali’nin üstlendiği belgesel İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) YouTube sayfası üzerinden paylaşıldı.

Geçen günlerde ünlü opera sanatçısı Leyla Gencer’in belgeselini yayınlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, şimdi de karşımıza bir Haldun Taner belgeseli ile çıkıyor.

Ücretsiz erişime açılan belgesel, İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk belgesel yapımı olma özelliğini taşıyor. 2015 yılında hazırlanan “Ve Perde!”, Haldun Taner’in hayatını, eserlerini, gazete köşelerini, oyunlarını ve çok daha fazlasını içeriyor. Yazarın Dün Bugün, Keşanlı Ali ve Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım gibi popüler yapıtlarından kimi bölümler, çeşitli tiyatrocular tarafından yeniden canlandırılıyor.

- Reklam -

Haldun Taner Belgeseli “Ve Perde!” İlk Olarak 100. Doğum Yılında Haldun Taner Sempozyumu’nda Yayınlanmıştı

Belgeselin anlatıcı koltuğunda Halit Ergenç ve Tilbe Saran yer alıyor. Yapıma katkıda bulunan sanatçılar ise şu şekilde: Gülriz Sururi, Metin Akpınar, Zeliha Berksoy, Ferhan Şensoy, Levent Üzümcü, Engin Alkan, Yiğit Özşener, Erkan Can, Erdem Akakçe, Can Yılmaz, Mehmet Erbil, Alayça Öztürk, Esin Aslan, Harun Başlan, Vahit Sarıtaş, Deniz Telek, Ayça Yiğit ve Yalçın Zobu.

Haldun Taner Belgesel Ve Perde!

İlk olarak Kasım 2015 tarihinde Pera Müzesi’nde düzenlenen “100. Doğum Yılında Haldun Taner Sempozyumu”nda izleyici ile buluşan “Ve Perde!”, daha sonra Nisan 2016 tarihinde 35. İstanbul Film Festivali’nde de perdeyle buluşmuştu.

Selçuk Metin tarafından yönetilen yapımın senaryosu ise Gülşah Özdemir Koryürek’e ait. “Ve Perde!”nin müziklerinin altında ise Borusan Quartet’in imzası bulunuyor.

- Reklam -

Belgeseli hemen aşağıdaki YouTube videosu üzerinden izlemeniz mümkün.

Haldun Taner Belgeseli “Ve Perde!” | İZLE

YouTube video

1915’te İstanbul’da doğan ve Cumhuriyet döneminin önde gelen kalemlerinden birisi olan Taner, ülkemizin epik tiyatro ve kabare tiyatrosunun öncü isimleri arasında yer alıyor. Öykü, tiyatro oyunu, fıkra, hatıra, gezi yazısı ve söyleşileri ile Haldun Taner; dilimizin en önemli yazarlarından birisi.

Peki siz daha önce bu belgeseli izleme fırsatı bulmuş muydunuz? Koronavirüs sonrası birçok yapımın dijital erişime ücretsiz olarak açılmasına nasıl yaklaşıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Sabahattin Ali ile Poe’nun Kesiştiği Öykü: Birdenbire Sönen Kandilin Hikâyesi

Kaynak: Duvar

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

La Casa de Papel 5. Sezon

La Casa de Papel 5. Sezon Sonrası Yan Dizilerine Kavuşabilir

Hayvanlara Niçin Bakarız? John Berger

Hayvanlara Niçin Bakarız? İncelemesi: Kendimizden Uzaklaşmayı Başarmak