in

Dünyanın En Fütüristik Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Bu yıl Çin’de açılan Tianjin Binhai Kütüphanesi, sıra dışı tasarımı ve muazzam kapasitesiyle büyük yankı uyandırıyor.

TIANJIN, CHINA - 2017/10/02: The Binhai new area library, opened in the National day, also called "the eye of Binhai", located in the cultural center of Binhai new area, is a new cultural landmark and travel destination. (Photo by Zhang Peng/LightRocket via Getty Images)

Çin’de açılan Tianjin Binhai Kütüphanesi, dünyanın en fütüristik kütüphanesi olmaya aday! Hollandalı mimarlık firması MVRDV ve Tianjin Şehir Planlama ve Tasarım Enstitüsü (TUPDI) işbirliğiyle tasarımı tamamlanan kütüphane, yenilikçi modeli ve geniş kapasitesiyle kitapseverlerin ilgisini uyandırıyor. Kütüphane, okurlar tarafından gördüğü ilginin yanı sıra tasarımcılar tarafından da başarılı bir emsal olarak görülüyor.

Yapımı üç yıl civarı süren kütüphane, geniş bir kültür bölgesi kazandırma amaçlı şehir tasarımının bir parçası olarak planlandı. Dev bina 33.700 metrekarelik bir alan kaplamasının yanı sıra 1.2 milyon kitap barındırabilecek bir kapasiteye de sahip. Binhai Kültür Merkezi‘nin içinde bulunan kütüphanenin programında kitap depolamanın yanı sıra arşivler, eğitim tesisleri, bilgisayar, toplantı  ve ses odaları, çocuklar ve yaşlılar için kolay erişilebilir okuma odaları ve genel okuma alanları bulunuyor. Tüm bu servisler, kütüphanenin beş katına yayılmış olarak işlevini sürdürüyor. Binanın kendisi ise dev kültür kompleksinin içindeki park ile eğitim merkezi arasında bir geçit konumunda.

2017 yılında tamamlanan kütüphanenin en dikkat çekici özelliği ise fütüristik tasarımı. Dikdörtgen biçimli doğrusal bir dış cepheye sahip olan binanın iç kısmındaki atrium, dairesel çizgiler taşıyor. Binayı tasarlayan MVRDV şirketinin kurucularından Winy Maas, kütüphanenin ortasındaki bir oyuk olarak tasvir edilebilecek bu bölümün mekânın merkezi olduğunu belirtiyor. Binanın dışından da gözlemlenebilen bu kısım “Binhai’nin Gözü” olarak adlandırılıyor. Tavana kadar uzanan raflardan oluşan atriumda okuma alanları, basamaklar ve kitap rafları birbirinin içine geçmiş durumda. Mekanın ilginçliğini sağlayan bir diğer unsur ise içindeki oditoryum. Kütüphanenin merkezinde bulunan oditoryum, bir küre tasarımına sahip ve etraftaki rafları yansıtarak ziyaretçiler için etkileyici bir görünüm oluşturuyor.

Kütüphanenin başarısına rağmen hala belli eksikleri de yok değil. Bunlardan biri, tavana uzanan üst raflarda gerçek kitaplar yerine sahte alimünyum plakalar bulunması. Firmanın açıklamasına göre bu durumun nedeni, tasarım sürecinde o bölümdeki odalarda yapılan bir değişiklik. Bunun yanı sıra kütüphanenin Tianjin’de bulunması da belli çekinceleri beraberinde getiriyor. Ülkenin en eski üniversitesini barındıran bu şehir aynı zamanda Çin’in sansür merkezi olarak tanınıyor. Elbette ki bu durum kütüphanenin temsil etmesi gereken değerlerle çelişir nitelikte. Yine de binanın etkileyici iç ve dış tasarımı, zamansız okuma eylemini modern şehir atmosferine adapte etmek isteyenler için başarılı bir örnek oluşturuyor. Biz okurların dileği ise, her zamanki gibi, okuma eylemine yeni bir boyut katan bu tür tasarımların yayıldığını görmek olabilir.

Oyla!

Elif Laçin Aytaç

98, İstanbul. Küçükken Harry Potter sayesinde fantastik edebiyata giriş yaptım ve daha sonra hayal gücü içerikli her şey hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bunun yanısıra animasyonun her türlüsünü, özellikle bilgisayar animasyonunu çok seviyorum. İflah olmaz bir Disney ve Pixar hayranıyım. Boş vakitlerimde Fleet Foxes dinleyip hayal kuruyorum.

4 Yorum

Yorum Yap
  1. Çinliler neden bu kadar zeki sorusunun yanıtı. Adamlar kitap okumak ve okutmak için kütüphane yaptırmış sözün kısası ne kadar çok okursan o kadar zeki olursun. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sefer: Zorbalık Karşısında Cesaretle Bezeli Destansı Bir Mücadele

Haftanın Kitabı #65 – Sefer