in

Depremzede Çocuklara ‘Koruyucu Aile’ Desteği: Başvurular e-Devlet’ten Alınıyor

Depremzede çocuklara koruyucu aile olmak isteyenler için başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağı duyuruldu.

Depremzede Çocuklara Destek
- Reklam -
- Reklam -

Depremzede çocuklara destek koruyucu ailelerden gelecek. Deprem bölgesinde korunmaya ve bakıma ihtiyaç duyan çocuklar, sırada bekleyen mevcut koruyucu ailelerin yanına yerleştiriliyor. Bununla birlikte yeni koruyucu aile adayları için de başvurular e-Devlet platformu üzerinden alınmaya başlamış durumda.

6 Şubat gününü geceye çeviren Kahramanmaraş Depremi, 10 ilde hayatı altüst etti. Açıklanan son resmi verilere göre bölgede hayatını kaybeden kişi sayısı 9 bini aşarken 50 binden fazla vatandaşın da yaralı olduğu bildiriliyor.

Deprem bölgesindeki en büyük endişelerden birisi de yardıma ihtiyaç duyan çocuklardan geçiyordu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yayınladığı yazılı açıklamada, konuya dair detayları paylaştı.

- Reklam -

Depremzede Çocuklara Destek Koruyucu Aile

Depremzede Çocuklar için Koruyucu Aile Talepleri e-Devlet Üzerinden Alınacak

Aile ve yakınlarına ulaşım sağlayamayan çocukların ilk etapta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kuruluşlara alındığı ifade edilirken, çocukların güvenli şekilde bakımlarının sağlandığı ve ailelerine ulaşma çalışmalarının yapıldığı kaydedildi.

Talepler e-Devlet’in yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek.

Açıklamada, depremzede çocuklar hakkındaki düzenlemeyi şu ifadelerle aktardı:

- Reklam -

“Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirilmekte, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerimizin yanlarına yerleştirme işlemleri sürdürülmektedir. Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adaylarımız e-Devlet üzerinden veya deprem bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin aile ve sosyal hizmetler il müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için koruyucu aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz.”

Kahramanmaraş Depremi Etkisi

Öte yandan, internette paylaşılan dezenformasyon içerikli bilgilerden korunmak adına hazırlanan rehber içeriğimize buradan, deprem bölgesindeki güvenli yerler hakkındaki listeye de buradan ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte bizleri Google News aracılığıyla takip ederek sosyal medya erişiminin kısıtlanması hâlinde haberlerimize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Deprem Bölgesi Seyyar Eczaneler Listesi Yayınlandı

Afet Bölgesinde Yer Alan Seyyar Eczanelerin Açık Adresleri Yayınlandı

Russell Crowe, Antonio Banderas Mark Ruffalo Deprem Türkiye Mesajı

Russell Crowe, Antonio Banderas ve Mark Ruffalo, Deprem Sonrası Türkiye’ye Destek Mesajı Yolladı