in ,

Bottle Episode Nedir? Dizi Dünyasının Tek Mekanlık Hikâyeleri

Yeni nesil dizilerde sık sık karşımıza çıkan bottle episode kavramı nedir? Ne için kullanılır ve akılda kalan örnekleri hangileridir?

Bottle Episode Breaking Bad

Bu bottle episode denen bölüm kavramı her ne kadar karşımıza çok sık çıkmasa da, televizyon yapımlarında hatırı sayılır bir yeri var. Siz de düzenli bir yabancı dizi izleyicisiyseniz bu tabire uyan bölümlerden biriyle karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksek. Tek odada, aynı sette geçen bölümler ile özdeşleşmiş olsa da aslında bu açıklama tam anlamıyla tabiri karşılamakta yeterli değil.

Peki Öyleyse Nedir Bu Bottle Episode?

Tabir adını Star Trek ekibi ve oyuncuların bu tarz bölümlere ‘şişedeki gemi’ demesinden alıyor. Aslında bu bölümlerin amacı mümkün olduğunca az bütçe kullanmak; öyle ki, bölüm için kullandığınız tüm para bir şişenin ağzından girebilmeli.

Tabii ki bu ifadenin karşıladığı ilk anlam. Bu bölümlerin ortak yanları, yani bütçeyi düşürmek için en sık kullanılan yöntemler ise şöyle: Bölümün tek bir odada, sette geçmesi; sadece ana oyuncu kadrosunun veya onlardan birkaçının kullanılması.

Bu vesileyle yeni mekan arama, set, dekor kurma, konuk oyuncu, dublör, CGI masraflarından çok büyük ölçüde kısılmış oluyor. İfade tek oda ile özdeşleşmiş olsa da düşük bir bütçe ile çekildiği taktirde, birden fazla mekan kullanan bir bölüm de bottle episode olabilir.

Artıları ve Eksileri

Bu bölümler sahip oldukları kısıtlı nitelikler dolayısıyla yazar ekibi için de yazması zor bölümlerdir. Tek odada, sayılı karakterle bölüm geçirilmek zorunda olunduğundan, genelde ana hikayeyi ilerletmeyen, karakter gelişimi ve diyalog odaklı bölümler görürüz. Seyirciyi değişmeyen set ve oyuncudan sıkmamak için yenilikçi, ilgi çekici konulara ve karakterlere yazılan yaratıcı repliklere başvurulur. Olumlu yanlarından bir diğeri ise, bazen senaryoda gelinen nokta kendi konusu gereği bölümün bottle episode şeklinde çekilmesine uygun gelebilir. Bu konu, bir rehin durumu, dedektif şüpheli sorgulaması, uzun bir yolculuk ve daha bir sürü örnek olabilir.

Yazılan metnin ve bölümün işleyişine de bağlı olarak, bu bölümler genellikle ya çok beğenilir ya da hiç beğenilmez yahut anlaşılamaz bile.

Akıllarda Kalan Bottle Episode Örnekleri

En son izlediğim ve bu yazıyı yazma fikrini aklıma getiren bottle episode Brooklyn Nine-Nine dizisinin 5. sezon 14.bölümü olan The Box. Bölüm bottle episode’lara en güzel örneklerden. Tüm bölüm iki ana karakter Jake Peralta ve Captain Holt’un bir şüpheliye suçunu itiraf ettirmeleri üzerine kurulu. Bölüm şu sıralar Imdb’de 9.5 puan ortalamasıyla dizinin en yüksek puanlı bölümü.

Akla en çabuk gelebilecek örnek ise Breaking Bad dizisinin 3. sezon 10. bölümü olan Fly. Birkaç örnek daha vermek gerekirse:

  • Community 2. Sezon 8. Bölüm Cooperative Calligraphy
  • The Sopranos 3. Sezon 11. Bölüm Pine Barrens
  • Star Trek 1. Sezon 14 Bölüm Balance of Terror

Sinemada da Vardı Sanki Bundan Diyorsanız…

Sinemada bu bölümlere en yakın verilebilecek ifade ise Chamber Play dediğimiz filmler. Ortak noktaları bütçe kaygısından ziyade tek mekanda geçmeleri. Bu filmlerin en kalitelilerinden birine örnek olarak ise 1957 yapımı olan 12 Angry Men gösterilebilir.

Peki sizin aklınıza gelen örnekler var mı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Stephen King Evreninin Zirvelerinden Kara Kule Serisi Nedir? Ne Değildir?

Doğancan Gedik

1997 Eskişehir doğumluyum. Şu an sahip olduğum karakterin ve zevklerin tohumunu ilk olarak birlikte büyüdüğüm Fox Kids çizgi filmleri attı diyebilirim. Şimdi ise, basketbol oynamak için göçtüğüm İstanbul’da sporsuz bir hayat sürüyorum. İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim. Okumayı, oyun oynamayı, çizim yapmayı, merak edip araştırmayı, yazmayı ve en çok da hayallerimden vazgeçmemeyi seviyorum. Yazmak ise vazgeçmediğim için beni en mutlu eden hayal.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

    Brookly Nine Nine’ın en iyi bölümlerindendi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

steve rogers captain america avengers

Avengers: Endgame Finalinde Captain America’nın Sonu Yıllar Önceden Belirlenmiş

Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong Filmi Yine Ertelendi