in ,

Yeni Ahit’in 1750 Yıl Önce Yazılan ‘Saklı’ Bölümü Keşfedildi: Bir Katip Tarafından Silinmişti

Yeni Ahit’in daha önce görülmemiş bir bölümü gün yüzüne çıkartıldı. Araştırmacılar, UV ışınlarıyla silinmiş bölümü tespit etmeyi başardı.

Yeni Ahit Kesilmiş Süryanice Bölüm
- Reklam -
- Reklam -

Yeni Ahit’in Vatikan Kütüphanesi’ndeki bir el yazmasındaki gizli kalmış bölüm keşfedildi. Bir İncil alimi, 1750 yıl önce silinmiş eski Süryanice bir bölümü ortaya çıkardı.

Metin, MS 6. yüzyılda parşömenin üzerine geçirilmiş ancak daha sonra 8. yüzyılda Filistin’de bir katip tarafından silinmiş ve parşömen yeniden kullanılmıştı. Ortaçağda, çöllerde, parşömen zor bulunan bir ürün olduğundan bu şekilde tekrar kullanılması adettendi. Bu tür yeniden kullanıma uğramış parşömenler üzerindeki silinmiş yazılar, bazı özel incelemeler sonunda gün yüzüne çıkarılabiliyor.

Avusturya Bilimler Akademisi üyesi bir dini çalışmalar uzmanı ve çalışmanın yayımlandığı makalenin de yazarı olan Dr. Grigory Kessel, konuya dair açıklamaları esnasında Süryani Hristiyan geleneğine ait birkaç İncil çevirisinin varlığının bilindiğinin altını çizdi:

- Reklam -

“Yakın zamana dek İncil’in Eski Süryanice çevirisini içeren yalnızca iki el yazmasının varlığı biliniyordu.”

Yeni Ahit Kesilmiş Bölüm

Dr. Kessel, bunlardan birincisinin Londra’daki British Library koleksiyonunda bulunan -ve eksik bölümleri olan- Cureton İncili olduğunu söylüyor.

Bilinen ikinci el yazması parça ise yine kullanılmış bir parşömen üzerinde yapılan çalışmalar sonucu keşfedilmişti. Kuruluşundan beri kesintisiz işleyen Saint Catherine Manastırı, bu nüshanın keşfine dek ona ev sahipliği yapmıştı.

2016 yılına gelindiğinde, aynı manastırda, yine yeniden kullanılmış bir başka parşömen üzerinde başka bir el yazmasının varlığı daha ortaya çıkmıştı.

Yeni Ahit Bölüm

Yeni Ahit’in Silinmiş Bölümü Ultraviyole Işınlarla Tespit Edildi

Yeni keşfedilen dördüncü ve bilinen son el yazması ise iki defa yeniden kullanılmış bir parşömen üzerindeydi ve ultraviyole fotoğrafçılık teknikleri kullanılarak keşfedildi.

Dr. Kessel’in keşfi, İncil metninin erken dönem çevirilerine dair benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

- Reklam -

Örneğin, Matta 12:1 orijinal Yunan metninde, “O sıralarda, bir Şabat Günü İsa ekinler arasından geçiyordu. Öğrencileri acıkınca başakları koparıp yemeye başladılar.” şeklindeyken Süryanice metin ayetin sonu “… başakları koparıp elleriyle ovaladılar ve yemeye başladılar.” şeklinde çevrilmişti.

Manastır

Avusturya Bilimler Akademisi Orta Çağ Araştırmaları Enstitüsü direktörü Profesör Claudia Rapp, Dr. Kessel’ın Yeni Ahit’teki keşif hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Grigory Kessel, Eski Süryani metinleri ve yazısı üzerine derin bilgisi sayesinde büyük bir keşifte bulundu.

“Bu keşif, modern dijital teknolojiler ile temel araştırma yöntemleri arasındaki etkileşimin Orta Çağ el yazmalarıyla uğraşırken ne kadar verimli ve önemli olabileceğini gösteriyor.”

Araştırmanın tamamı New Testament Studies adlı akademik dergide yayımlandı

Yeni Ahit hakkındaki bu araştırmaya dair neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google Haberler’den takip edebilirsiniz.

Kaynak: Express

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Russell Crowe'a 'The Pope's Exorcist' Tepkisi

Russell Crowe’un Yeni Filmi ‘Uluslararası Şeytan Çıkarma Derneği’nden Tepki Gördü

Sega Angry Birds Rovio Satın Alma

Sega, “Angry Birds”ün Yapımcısı Rovio’yu 1 Milyar Dolara Satın Alıyor