in ,

Joker’dan Doctor Strange’e… İşte Gerçek Kişilerden İlham Alan 10 İkonik Çizgi Roman Karakteri

Çizgi roman karakterleri hayal gücünün eseri olsa da bazılarının görünümü için gerçek kişilerden ilham aldı. İşte Joker’dan Tony Stark’a 10 ikonik isim…

Gerçek İnsanlardan Esinlenen 10 İkonik Çizgi Roman Karakteri
- Reklam -

Çizgi roman nüshalarında yer alan süper kahramanların veya kötülerin tamamen hayal ürünü olduğu düşünülebilir. Ancak aslında çoğu gerçek kişilerden ilham alınarak yaratıldı.

Çizgi romanlar çoğu zaman kişisel bir hikâye anlatır. Gerçek hayatın paralelinde evreni kurtaran kahramanlar, kötüler ve gri karakterler olsa da hepsi en temelinde kendi hayatlarını yaşamaya çalışır. Ancak çizgi romanların yazar ve çizerleri bazı karakterler için bu benzerliği bir adım öteye taşıyabiliyor. Dünyacak tanınan birçok popüler kahraman, görünümlerini gerçek oyunculardan, şarkıcılardan ve hatta sektörün öncü isimlerden temel alabiliyor.

İşte Gerçek Kişilerden İlham Alan 10 İkonik Çizgi Roman Karakteri

İşte sizin için hazırladığımız ve gerçek kişilerden esinlenen 10 çizgi roman kahramanı.

- Reklam -

10. Tony Stark | Howard Hughes

Tony Stark - Howard Hughes

Marvel filmlerinde Robert Downey Jr. tarafından canlandırılsa da Iron Man’in çizgi romanlar için esin kaynağı farklı birisiydi. Stan Lee, Marvel evreninin en bilinen karakterleri arasında yer alan Iron Man’in görünümü için ilham kaynağı olarak zengin Howard Hughes’u seçtiğini söylüyor.

Stark’ın “tam anlamıyla bir kapitalist” olmasını istediğini söyleyen Lee dönemin adından söz ettiren zengin, mucit, maceracı ve çapkın karakteri olan Hughes’dan ilham almış. Stan Lee’den sonra Iron Man’in macerasını devam ettiren Don Heck, Larry Lieber ve Jack Kirby de karakterin bu görünüşüne sadık kalmış.

9. Lucifer Morningstar | David Bowie

Lucifer Morningstar - David Bowie

Çizgi roman dünyasının en yaratıcı yazarları arasında yer alan Neil Gaiman’ın The Sandman eserinde okurların karşısına çıkan Lucifer, görünüm olarak müzik dünyasının ünlü ismi David Bowie’den ilham almış. Sandman öncesinde Batman ve Swamp Thing gibi çizgi romanlarda da yer alan çizer Kelley Jones, Variety için verdiği röportajda Gaiman’ın bu konuda ne kadar net olduğunu şöyle ifade ediyor:

“Gaiman, Şeytan’ın David Bowie olduğu noktasında oldukça ısrarcıydı. Bana dedi ki; ‘(Lucifer) o. David Bowie’yi çizmelisin. David Bowie’yi bul yoksa ben göndereceğim. Çünkü eğer (Lucifer) David Bowie değilse, David Bowie olana kadar yeniden yapmak durumundasın.’”

Netflix’in 2. sezon onayını alan The Sandman uyarlamasında Lucifer Morningstar karakterini Gwendoline Christie canlandırıyor.

8. Doctor Strange | Vincent Price

Doctor Strange - Vincent Price

Sam Raimi’nin yönetmenliğini yaptığı Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmiyle adından bir kez daha söz ettiren Stephen Strange beyaz perde uyarlamasında Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılıyor. Ancak Steve Ditko ve Stan Lee karakteri çizgi romana aktarırken referans aldıkları kişi korku filmlerinin efsane oyuncularından Vincent Price’dı. Bununla birlikte karakterin motivasyonları da Price’ın Dr. Erasmur Craven karakterini canlandırdığı The Raven filminden esinlenilmiş. Lee ve Ditko aktörün ismini Dr. Strange’in orta ismini ‘Vincent’ koyarak çizgi romanlarda yaşatmaya devam ediyor.

7. J. Jonah Jameson | Stan Lee

J. Jonah Jameson | Stan Lee

Stan Lee yaratımında rol aldığı en sevdiği karakterin Örümcek-Adam olduğunu uzun yıllar boyunca dile getirmiş ve kahramandan övgüyle bahsetmişti. Ancak Örümcek-Adam’dan nefret eden J. Jonah Jameson’ı da kendisinden temel alarak çizgi romanlara eklemiş. Talk of the Nation podcasti sırasında konuşan Lee, Jameson’u kendisinden esinlenerek yarattığını doğruluyor:

“Beni yakaladınız, gerçekten öyle. Eğer huysuz ve dayanılmaz bir adam olsaydım, ki bazen gerçekten oluyorum, nasıl davranırdım diye düşündüm.”

6. Hal Jordan | Paul Newman

Hal Jordan - Paul Newman

Yeşil Fener filmi beyaz perdede bekleneni veremese de DC evreninin kozmik koruyucuları çizgi romanlarda oldukça önemli bir yer kaplıyor. 1959 yılında Hal Jordan ile popülerlik kazanan ekip çizgi romanların Gümüş Çağı’nda en yüksek okur kitlesine ulaşmıştı. Serinin çizeri Gil Kane ise Hal Jordan’ın görünümünü dönemin ünlü aktörü Paul Newman’dan almıştı.

Kane, çizgi roman serisinin büyük kötüsü Sinestro’yu ise yine aynı döneme aktörlüğü ile damga vuran David Niven’dan aldığını söylüyor.

HBO Max’in hazırladığı ve Watchmen’in karanlık tonunu yakalayacağı söylenen Green Lantern dizisi Lanterns ise çeşitli ertelemeler ve yönetimsel değişikliklere rağmen geliştirilmeye devam ediyor. Peter Safran geçen günlerde aylarda en sevilen iki Yeşil Fener üyesini barındıracağını açıklamıştı.

- Reklam -

5. Shazam | Fred MacMurray

Shazam - Fred MacMurray Gerçek İnsanlardan Esinlenen 10 Çizgi Roman Karakteri

1940 yılında C.C. Beck ve Bill Parker ortaklığında okurların beğenisine sunulan Shazam, ya da o zaman bilinen adıyla Captain Marvel, süper güçleri ile zamanın en sevilen kahramanlarından birisi olmuştu. The Fawcett Companion: The Best of FCA programında konuşan çizer Beck, Shazam’ın görsel ilhamını aktör Fred MacMurray’den aldığını söylüyor. Aktörün geriye doğru taranmış siyah saçları ve kendine has çenesi uzun yıllar boyunca çizgi roman panellerine değişmeden aktarıldı.

4. John Constantine | Sting

John Constantine - Sting

İngiliz müzik sektörünün en ünlü müzisyenleri arasında yer alan Sting giyim tarzı ve dikkat çekici ifadesi ile DC evreninin karanlık kahramanı John Constantine’in görsel referansı olmuştu. İlk defa Alan Moore’un kaleme aldığı ve Steve Bisette ile John Totleben’in çizerliğini yaptığı Swamp Thing serisinde ortaya çıkan Constantine, daha sonrasında kendi serisine, filmine ve dizisine kavuştu.

Alan Moore, Wizard dergisine verdiği röportajda Constantine karakterinin Sting’e benzerliği sayesinde kendi serisine kavuşabildiğini söylüyor:

“(Bisette ve Totleben) Swamp Things çizgi romanına başlarken Sting’e benzeyen bir karakter çizmek istediklerini söyledi. DC, Sting’in kendilerine dava açacağından korkarak buna izin vermek istemedi ama (Sting) Rolling Stones’a bu karakterin harika olduğunu ifade etti. DC böyle meselelerde çok endişelenir. O yüzden Constantine’ın ilk bölümlerde Sting’e benzerliğini azalttılar. Bana sorarsanız karakter (evrende) kalabildi çünkü Steve ve John, karakterin Sting gibi görünmesinde ısrarcıydılar.”

DC’nin gizemli ve karanlık sihirbazını 2005 yılındaki beyaz perde uyarlamasında Keanu Reeves canlandırdı. Ardından solo dizisinde karaktere Matt Ryan hayat verdi. Ünlü kahraman yıllar sonra Reeves’li ikinci filmi ile yeniden hayranları ile buluşacak.

3. Professor X | Yul Brynner

Professor X - Yul Brynner Gerçek İnsanlardan Esinlenen 10 Çizgi Roman Karakteri

X-Men ekibinin lideri Professor X, karakter olarak Stan Lee’nin birçok defa bahsettiği Malcolm X ve Martin Luther King Jr. gibi sivil hakları liderlerinden ilham alıyor. Ancak karakterin yaratım sürecinde ise dış görünüş olarak Oscar ödüllü aktör Yul Brynner’ı taşıyor. Stan Lee katıldığı bir programda Professor X için “sanırım onu Yul Brynner olarak düşündüm” demişti.

2. Joker | Conrad Veidt

Joker - Conrad Veidt Gerçek İnsanlardan Esinlenen 10 Çizgi Roman Karakteri

DC evreninin en tanınan kötüleri arasında yer alan Joker ise ilhamını dönemin en başarılı aktörü Conrad Veidt’ten alıyor. Alman asıllı aktörün 1928 yılında çekilen sessiz filmi The Man Who Laughs, yüzündeki bir deformasyon yüzünden sürekli gülen bir karakteri anlatmaktaydı. Joker’in yaratıcısı Bob Kane ise bu özelliği sadece Joker’in dış görünüşüne değil aynı zamanda karakter özelliklerine de dahil etmiş.

1. Catwoman | Hedy Lamarr

Catwoman - Hedy Lamarr Gerçek İnsanlardan Esinlenen 10 Çizgi Roman Karakteri

Çizgi roman maceraları boyunca birçok isim Catwoman karakterine ilham olsa da Batman’in yaratıcısı Bob Kane’in karakter için referans aldığı ilk oyuncu Hedy Lamarr olmuş. Dönemin dikkat çeken oyuncuları arasında yer alan Lamarr böylece kendisine çizgi roman sayfalarında yer buldu.

Anne Hathaway, The Los Angeles Times için verdiği röportajda 2012 yapımı The Dark Knight Rises filminde Selina Kyle karakterinin diyolagları için Hedy Lamarr’ın performansını örnek aldığını aktarmıştı.

Siz çizgi romanlarda yer alan gerçek kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangileri ilham aldıkları kişilere benziyor? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilir ve içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2023 Altın Ahududu (Razzie) Kazananları Açıklandı

Yılın Kötüleri Belli Oldu: 2023 Razzie (Altın Ahududu) Ödülleri Sahiplerini Buldu

Celalname - Filiz Ünalan

Celaleddin Harzemşah Döneminde Geçen Tarihî Kurgu Romanı “Celalname” Okurla Buluşuyor