in ,

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Bir Seriye Nasıl Veda Edilir?

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisinin son halkası “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya” nasıl olmuş? Filmi spoiler’sız olarak inceledik.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisinin üçüncü ve son filmi Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya, bugün (25 Ocak 2019) gösterime girdi. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sevilen Dişsiz’in sinema perdesindeki son ve final macerasını izlemek için gelen basın ön gösterimi davetini kaçıramazdık… O halde spoiler’sız ön inceleme ile devam edelim.

ejderhani nasil egitirsin 3 2

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 Filmi Macerayı Yıllar Sonraya Taşıyor

Drago’nun yenilmesinin üzerinden yıllar geçmiş, ejderha binicileri haline gelmiş Berk halkı kendilerine insanların elinde tutsak olan tüm ejderhaları kurtarmak ve korumak gibi yeni misyonlar edinmiştir. Bu esnada Gecenin Öfkesi türünün son örneği olduğu sanılan Dişsiz’in türünden bir ejderhaya daha rastlarlar. Üstelik bu ejderha bir dişidir. Ancak bu defa karşılarında ejderhalara ve onların dostlarına düşman olan Drago’dan çok daha güçlü bir düşman vardır…

- Reklam -

İlk filmde zekası ve yetenekleriyle kendini kanıtlayan Hıçkıdık’ın ikinci filmde ateşle sınanarak kendi hayatını ve halkının geleceğini belirleyecek önemli kararları almayı öğrenmesi gerekmişti. Bu filmde ise ilk filmde tanıştığımız ufaklıklar iyice büyümüşler ve artık yetişkinliğin kıyısında birer gençler. Karşılarındaki düşman ise yalnızca onların dünyalarını yıkmakla kalmayıp, özgüvenlerini de yerle bir etmek istiyor. Hıçkıdık sahiden de ejderhası olmadan bir hiç mi? Bunu öğrenmek için onunla birlikte sizin de bu macerayı sinemada yaşamanız gerekecek.

ejderhani nasil egitirsin 3 1

Gizli Dünya’nın seriye oldukça duygusal bir son olduğunu söyleyebilirim. Gençler hayatlarının yolculuğunu yaparken filmin süresi geçtikçe üç filmlik uzun yolun da sonuna gelmeye başladığımızı hissediyoruz ve bu esnada zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile. Çünkü film boyunca duraksız bir aksiyon sizi bekliyor. Özellikle bahsetmem gereken bir husus da animasyon kalitesi ve sinematografi. DreamWorks Animasyon, kıymetli serisinin final filmi için resmen günümüzün animasyon kalitesini yukarı doğru zorlamış. Özellikle aksiyon sahnelerinde filmin sinematografisi en üst düzeye ulaşıyor.

Kendi ejderha mitolojisini oluşturan serinin bu son filmi üçlemeyi kadim bir destan, eski çağlardan günümüze ulaşmış bir anlatı hissi vererek kapatıyor. İlk filmde yeteneklerini keşfedip kendilerini kanıtladıklarını gördüğümüz çocukları ikinci filmde kendilerini tanır ve karakterlerini geliştirirken izlemiştik. Üçüncü film ise tamamen sorumluluk almak ve olgunlaşmak gibi temalar üzerinde şekilleniyor.

- Reklam -

ejderhani nasil egitirsin 3 4

Ben bu filmi serinin önceki iki filmi kadar eğlenceli bulmadım ama bunu seriye nokta koyan daha duygusal bir film olmasına ve görece daha ciddi bir konuyu işlemesine bağlıyorum. Bir sıralama yapacak olsam üçleme içinde herhalde en alt sıraya koyacağım film serinin ilk filmi olur. Birinci sırayı ise ikinci ve üçüncü film paylaşır. Zira içlerinden birini ikinci sıraya itmeye gönlüm elvermedi. Tamamen kişisel bir seçim olarak, bir parça daha az eğlenceli olduğu için bu filme ikinci sırayı verebilir ve ilk sırayı da ikinci filme layık görebilirim. Ancak çok daha duygusal oluşu sebebiyle siz tam tersini yapabilir, sıralamanızda bu filmi ilk sıraya koyabilirsiniz. Gizli Dünya hiçbir açıdan serinin önceki filmlerinin altında kalmıyor.

İmkanınız varsa filmi 3D olarak görmenizi öneririm. Ben 2D izledim ve gayet keyif aldım ama o kadar uğraşılmış aksiyon sahnelerini bir de 3D olarak görmeyi isterdim doğrusu ki bunu 3D teknolojisinin hiç de hayranı olmayan biri olarak söylüyorum.

ejderhani nasil egitirsin 3 3

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisi, filmleri arasında uzun yıllar bulunan bir seri oldu. Bu esnada seriyi seven birçok küçük izleyici de filmdeki kahramanlarla birlikte büyüdü. Bu finalle birlikte kendileri de kocaman birer insan olarak sevdikleri karakterlere veda edecekler. Çünkü büyümenin bir parçası da veda etmeyi öğrenmektir. Güzel bir seriyi daha geride bırakırken DreamWorks’ün tepe noktaya çıkardığı animasyon kalitesiyle yapacağı bir sonraki işin ne olacağını merakla bekliyorum.

Atakan Uçar

1990 İstanbul doğumlu tiyatro insanı, yazar ve çizer. Hoşnutsuz kişi. Dedektiflik ve bilimkurgu sever.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  Bitmesi beni üzüyor. Çok sevdiğim serilerden bir tanesiydi. :slight_smile: Güzel bir film olacağa benziyor.

 2. Avatar for Ozai_JA Ozai_JA dedi ki:

  Ben bu filmi izlerken küçücük bir çocuktum herzamn olmasada 1 2. Filmleri izlerken büyüdüm ve bu son 3. Filmde duygulandım sinema salonunda ağlamak geldi içimden.
  Filim bittiğinde sanki eski bir dostuma ilenebet veda etmişimgibi hissettim
  Filim muazzamdı benim açımdan

 3. Avatar for Bilal_Erkurt Bilal_Erkurt dedi ki:

  4.sünün gelmiyeceğini nerden biliyoruz.

 4. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

  Yönetmeni 4.filmin olmayacağını söyledi. Ama aynı dünyada geçen başka filmler gelebilir.

 5. Avatar for sozinho sozinho dedi ki:

  bu seri izlemeye doyamadığım bir seri oldu her zaman ama 3. filmin son olacağını öğrendiğimde neden bitiriyorlarki hem başarılı hem kaliteli animasyonun sadece çocuklar için olmadığını gösteren bir seri diyordum bu gün serinin 3. filmini izledim ama sinema salonlarında değil yanlız filmi izlerken kendimi dinledim mutlu sonla bitmiş olsada beni resmen yaraladı ve hak verdim gerçekten son film olmalı bu film dedim çünki ömrümde beni bu denli etkileyen tek seri yüzüklerin efendisi serisi olmuştu yüzüklerin efendisi tamda bitmesini istemediğim fakat bitmesi gereken yerde bitmişti hikaye tamamlanmış ve devamı için artık hikayenin bozulması veya geri sarılması gerekiyordu bu onu bir efsane olmaktan çıkarırdı bu gün izlediğim ejderhanı nasıl eğitirsin 3 gizli dünya filmide yüzüklerin efendisi filmiyle başka bir gözle bakıldığında hiç bir ilgisi olmasada bana aynı duyguları yaşattı bu yüzden burada bitmeli bitmeliki ben her zaman bu şekilde hatırlayayım bu günün üzerinden 40 yılda geçse hep hatırlamak istiyorum

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

tebrizden masallar ust

Seçkin Sarpkaya’nın 3. Kitabı “Tebriz’den Masallar” Çıktı

tanrilardan krallara vikingler ust

Snorri Sturluson’un “Tanrılardan Krallara Vikingler” Adlı Kitabı Raflarda