in , ,

Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Fazında Cevaplanması Beklenen 10 Soru

Yeni film ve dizi projelerini merakla beklediğimiz Marvel Sinematik Evreni, ileride bu 10 soruya bir cevap verecek mi?

Marvel 10 soru
- Reklam -
- Reklam -

Marvel, Spider-Man: Far From Home filmi ile 3. Fazını sona erdirdi ve yeni bir evrene kapılarını açtı. Faz 3’ün sona ermesiyle birlikte sinemada tanıtılan Avengers ne yazık ki dağılmak zorunda kaldı. Birçok süper kahramanın hikayesini bitiren Marvel, çizgi roman dünyasının sinemadaki en geniş evreninde cevaplanmayan birçok soru bıraktı. Bu cevaplanamayan sorular olay örgüsündeki boşluklar değiller; aksine fazladan verilmiş ipuçlarını yıllardır analiz eden hayranların yaptığı çıkarımlar sayesinde yanıt aradıkları sorular denilebilir.

Marvel’ın yepyeni süper kahraman hikayeleri yaklaşırken, gelin Screen Rant’ın derlediği 4. Faz’da cevaplanmasını umduğumuz 10 tane soruya göz atalım.

10- Quantum Realm (Kuantum Alemi) Tam Olarak Ne?

Quantum Realm

- Reklam -

Her iki Ant-Man filmi ve Avengers: Endgame için Quantum Realm çok önemli bir noktaydı. Aslında bizim anladığımız kadarıyla bu alem bir çeşit köprü görevi görüyor. Alternatif evrenlere açılan kapılara giden yol diyebiliriz. Burada zaman kavramı çok farklı ve fizik kuralları da işlemiyor. Olay şu ki MCU’nun en zeki karakterleri bile Kuantum Alemi’nin ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Bir sebepten dolayı burası Janet Van Dyne’a iyileştirme gücü verirken, Scott Lang buraya beş yıllık sürgüne gönderilmesine rağmen beş yıl ona 30 dakika gibi gelmişti. Quantum Realm’in ne olduğu, fizik ve zaman kuralları ne kadar kafa karıştırıcı da olsa, bir o kadar etkileyici.

9- Hydra Örgütü Hala Var mı?

HYDRA

Hydra örgütü aslında bölünmüş Nazilerden oluşan bir örgüt. Hydra Ajanlarının, Captain America: Winter Soldier filminde neredeyse tamamı yok edilmişti ama kendileri MCU’nun her anında tekrar bir yerden fırlayabiliyorlar. Captain America: Civil War filmindeki Helmut Zemo sağ olsun, onun indirdiği ajanlarla beraber kalan komplocu kalıntılarının çoğu yok edilmişti. Büyük soru bir tek “Hydra hala aktif olarak planlar yapıyor mu?” değil. Aynı zamanda MCU’nun şu anki Fazında da bir yer edinebilecek mi?

8- SHIELD Nasıl Geri Döndü?

SHIELD

Hydra yüzünden SHIELD, Winter Soldier filminde alaşağı edilmişti. Filmin sonunda Captain America günü kurtarsa da, Uluslararası Güvenlik Ajansı paçavra gibi kenara atılmıştı. Ama bir film sonra, SHIELD tekrar aktifti. Spider-Man: Far From Home’dan da anlaşılabileceği gibi, SHIELD uzaydan yönetiliyordu. Ajans bu kadar kısa sürede tam olarak nasıl eski haline geldi? Bizce SHIELD’ın eski haline dönüşü, MCU’nun güncel evreninde filmi çekilebilecek başka bir konu olabilir.

7- Sokovia Antlaşması Devam Ediyor mu?

Sokovia

Civil War’daki ana karışılık tabii ki de Sokovia Antlaşmasıydı: Avengers’ı doğrudan hükumet uşağı yapan birkaç maddelik bir antlaşmaydı bu. Uzun lafın kısası, Yenilmezler hükumetin izni ve izlemesi olmadan hiçbir şey yapamayacaklardı. Avengers: Infinity War sırasında antlaşma hala geçerliydi; ancak etkisizdi. Endgame’deki olaylar sırasında antlaşmanın maddeleri takip edilseydi, kahramanlara ihtiyaç duyulduğu zaman onlara sadece engel yaratacaktı. Antlaşmayla alakalı olaylar son iki Avengers filmi sırasında Winter Soldier ve Falcon tarafından ele alınmış olabilirler. Ama kesin bir şey söylemek mümkün değil.

6- Hulk’ın Düşmanlarına Ne Oldu?

Hulk marvel

General Thaddeus “Thunderbolt” Ross haricinde, MCU’da The Incredible Hulk’a dair hiçbir atıf uzun süredir yapılmadı. Oysa filmde ileride The Leader karakteri haline gelebilecek The Abomination karakteri tanıtılmıştı bile. Çizgi romanda bu iki karakter Hulk’ın en büyük düşmanlarıydı ve Avengers bile onlarla başa çıkmakta zorlanmıştı. MCU filmlerinde General Ross hâlâ ortalıkta olduğu için, onun kötülerden oluşan kendi ordusu Thunderbolts’u yaratmak amacıyla Hulk’ın düşmanlarını toplaması oldukça mümkün bir olasılık.

5- Sonny Burch’ü Kim İşe Aldı?

Sonny Burch marvel

- Reklam -

Ant-Man and The Wasp filminde, çoğu grup Hank Pym’in laboratuvarını kendileri için istemişti. Laboratuvarı isteyen gruplardan birisi, kariyer suçlusu, iğrenç bir restoran sahibi Sonny Burch’tü. Bilimin kendisiyle veya onu geliştirmekle hiçbir şekilde ilgilenmese de, Burch’ün amacı Hank’in laboratuvarındaki şeyleri satıp; karşılığında iyi paralar almaktı. Teorilere göre ya Hydra üyeleri ya da Norman Osborn Sonny’i işe aldı. Buna rağmen film Sonny’nin kim olduğu hakkında detaylı bilgiler vermiyor.

4- Lady Sif Nerede?

Lady Sif marvel

Thor: Ragnarok filminde gerçekleşen en kötü olay, filmin önceki Thor filmleriyle olan bütün bağlarını kopartmasıydı. Bunu yalnızca Asgard’ı yok ederek yapmadı film; aynı zamanda Thor’un yardımcı karakterleri olan Üç Savaşçılar’ı da öldürerek de yaptı. Önceki filmlerin tek hayatta kalan karakteri Lady Sif idi. Ve hayatta kalmış olma sebebi Ragnarok filminden önceki olaylar yüzünden, kendisinin Odin tarafından sürgün edilmesiydi. Lady Sif en son Agents of the SHIELD’da, Coulson’un serseri bir Asgardlı’yı yakalamasına yardım ederken görüldü. Önümüzdeki filmlerde gerçekleşecek Jane Foster’ın geri dönüşü, bizleri Lady Sif sürpriziyle de karşılaştırabilir.

3- Trevor’a Ne Oldu?

Trevor

Iron Man 3 filminde, Marvel çizgi romanlarında terörist bir lider olan Mandarin karakteriymiş gibi yapmıştı Trevor. All Hail The King isimli resmi Marvel kısa filminde ise karakterinde bazı değişiklikler yapılmıştı Trevor’ın. Karakter son olarak Thor: The Dark World filminin Blu-Ray DVD’sinde, bonus kısmında yer almıştı. Bu sahnede MCU’daki gerçek Mandarin karakteri Trevor’a bir ders vermeleri için adamlarını onu yakalamaları amacıyla yollamıştı. Sonrası ise meçhul. Shang-Chi ve The Legend of the Ten Rings dizileri onaylandığına göre; Trevor’ın bu diziler sırasında yeniden görülme olasılığı hâlâ var.

2- Marvel Televizyon Dizileri, Filmlerle Aynı Evrende mi Geçiyor?

marvel diziler ve filmler

Marvel’ın D23 Expo süresince yaptığı açıklamaların en önemlisi, MCU ile paralel olarak ilerleyecek dizilerinin başlayacak olmasıydı. Bu ne kadar heyecan verici bir haber olsa da, önceden yayınlanmış olan Marvel dizilerinin kaderini havada bıraktı. Agents of SHIELD’dan hâlâ devam eden Runaways dizisine kadar Netflix’in kütüphanesindeki bütün Marvel dizilerinin MCU’nun asıl evreniyle bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor. Marvel’ı çok daha zor durumda bırakan olay ise art arda iptal edilen ve hayranlar için bir sona bağlanamayan diziler. Yeni başlayacak olanlardan çok daha önceki dizilerin nereye varacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

1- Spider-Man’i Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Spider-Man Marvel

MCU’nun üçüncü Faz’ı merak uyandırıcı bir finalle bitmişti. Mysterio, Spider-Man’in kimliğini açığa çıkartmış ve onu cinayetle suçlamıştı. Bu noktadan sonra artık Peter vaktini sadece acılarıyla yüzleşmekle veya Tony Stark’ın mirasına iyi bakmakla harcamayacak; işler daha kötü bir hal almadan önce adını temize çıkarmak zorunda kalacaktı. Ancak Disney ve Sony arasındaki telif anlaşmazlığı sağ olsun, gelecek Spider-Man filmlerinde Peter’ın kaderinin nasıl şekillendiğini muhtemelen göremeyeceğiz. Çünkü oyuncu aynı kalsa da hikaye baştan başlayacak. Spider-Man’i nasıl bir geleceğin beklediği hakkındaki detaylı incelememize şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu sorular arasında sizin cevabını en çok beklediğiniz hangisi? Aklınıza takılan bireysel sorular neler?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Avengers Filmlerinde Ölen Karakterler Marvel’ın Pek de Umurunda Değilmiş

* Avengers: Endgame Yazarları, Ragnarok Filminden Sonra Bambaşka Bir Thor Bulmuşlar!

* Marvel, Harry Potter’ın Yayıncısı Scholastic ile Yeni Süper Kahraman Hikâyeleri Peşinde

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Arthur C Clarke

Arthur C. Clarke: Kurgularıyla Geleceği Tahmin Eden Yazar

Behzat Ç. – 4. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

Behzat Ç. – 4. Sezon 8. Bölüm İncelemesi: Karar Vakti