in ,

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa Pinkola Estés | Haftanın Kitabı #157

Bu haftaki önerimiz olan Clarissa Pinkola Estés’in Kurtlarla Koşan Kadınlar adlı kitabı, kadın çalışmaları hususunda kaynak niteliği taşıyor.

Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa Pinkola Estés | Haftanın Kitabı #157

Künye

Yazar: Clarissa Pinkola Estés
Kitap: Kurtlarla Koşan Kadınlar
Alt Başlık: Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler
Çeviri: Hakan Atalay
Orijinal Adı: Women Who Run With the Wolves
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa sayısı: 544

* * *

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa Pinkola Estés | Arka Kapak Tanıtımı

İnsanlığın uzun tarihi boyunca kadınlara yönelik yapılmış olan hangi araştırmanın doğru olduğunu düşünüyorsunuz? Hiç mi? Bu kitabın yazarı Clarissa P. Estés de aynı şeyi düşünmüş olacak ki kadınları çözümleme noktasında sunduğu farklı önermeler ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Kadınların, içlerindeki doğal sese kulak vermelerini öğütleyen eser, kadının varoluşu ve toplumdaki yerini derin bir anlam ve üslup ile ele alıyor. Bunu yaparken de kadınları, kurtlar ile özdeşleştiriyor.

Yazar, bu noktada her iki varlığı da son derece güçlü, yavruları ve eşlerine bağımlı, değişen koşullara ayak durmak zorunda kalan ve çoğunlukla yanlış anlaşılıp, ezilen, hor görülen, aldatılan ve tacize uğrayan karakterler olarak tabir ediyor. Bu sebeple de kitaba “Kurtlarla Koşan Kadınlar” ismini veriyor. Siz de kadınları anlama noktasında bu güne değin yapılan tüm çalışmaları geride bırakıp, kalıpları yıkacak sıra dışı bir deneyime hazırsanız, bu kitap tam da bunun için biçilmiş bir kaftan!

Masallar ve Mitler ile Özdeşleşen Kadın Figürlerine Bakış

Yazar kitaptaki kadın çözümlemelerini, geçmişten günümüze anlatılagelen masallar ve mitler üzerinden gerçekleştiriyor. Bu yönüyle de okuyucuya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Adeta bir terapi niteliğinde olan bu farklı masallar, kadınların en derin duygularına erişerek bir kadın okuması gerçekleştiriyor. Kitapta yer alan masal ve mitlerin başlıkları ise şöyle; “Mavisakal”, “Bilge Vasalisa”, “Manawee”, “İskelet kadın”, “Çirkin Ördek Yavrusu” ve “Kırmızı Ayakkabılar”

Okuduklarınız karşısında kayıtsız kalamayacağınız, kadınları anlama, çözümleme ve kendilerini bulma noktasında ise nasıl yollar izlenmesi gerektiğine dair fikirler edineceğiniz bir baş yapıt sizi bekliyor. Kadın denilen varlığın tüm var oluş çabasına ortak olmaya hazır olun!

Bunları Biliyor muydunuz?

Usta yazar Clarissa P. Estés, baş yapıt nitelindeki bu eserini, sürdürdüğü 20 yıllık bir çalışmanın ardından tamamlayabilmiştir. İçerisinde böylesine derin bir araştırma yatan bu eser, kadın çalışmaları hususunda bir kaynak niteliği taşıyacak kapasiteye sahiptir.

Kitaptan tadımlık alıntılar okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Oyla!

Denis Villeneuve

Denis Villeneuve, Warner Bros.’un HBO Max Kararını Ağır Şekilde Eleştirdi

house of the dragon matt smith

House of the Dragon Başrolleri Açıklandı: Yeni Taht Oyunları Dizisinden İlk Oyuncular