in ,

Son Senfoni – Robert Seethaler | Haftanın Kitabı #169

Bu haftaki önerimiz olan Robert Seethaler imzalı “Son Senfoni”, geçmişle yüzleşen yorgun bir sanatçının, kristal berraklığındaki dokunaklı portresini çiziyor.

Son Senfoni - Robert Seethaler | Haftanın Kitabı #169
- Reklam -

Künye

Yazar: Robert Seethaler
Kitap: Son Senfoni
Çeviri: Regaip Minareci
Orijinal Adı: Der letzte Satz
Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa sayısı: 128


Son Senfoni – Robert Seethaler | Arka Kapak Yazısı

Son Senfoni - Robert Seethaler

“Nasıl yorgundu. Uykusu vardı ama uyumaktan korkuyordu. Bir uyku şarkısı bestelemeliydim, diye düşündü. (…) Sanki dün başlamışım gibi hissediyorum, oysa her şey bitti bile. Ölmek, demek böyle bir şey, diye düşündü. Sakince durup beklemek.”

- Reklam -

Avusturyalı oyuncu, senarist ve romancı Robert Seethaler, karmaşık yaşamları başka bir üslupla karıştırılmayacak kadar kendine özgü sade bir dilde anlatabilmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip yazar olarak değerlendiriliyor. Son Senfoni’de müzik tarihinin belki de en güçlü senfonilerini bestelemiş olan Gustav Mahler’e ölümünden önceki son yolculuğunda edebi, duygusal ve lirik bir anlatıyla eşlik ediyor. Mahler’in kopuk düşüncelerinde canlanan anıları, yolculuk öyküsünün bütününü oluşturuyor.

Gustav Mahler, New York’tan Avrupa’ya giden bir geminin güvertesinde oturuyor. Dünyanın en ünlü, en büyük müzisyeni, ama vücudu artık dünyanın yükünü taşıyacak güçte değil, ağrıları her zamankinden de güçlü şimdi. Mürettebat onun el üstünde tutmaya çalışırken, o kendini bir ömrün hatırlarına teslim ediyor: Son yıllardan kalan, dağlardaki yazlar, hayaline düşen kızı Maria’nın ölümü, New York Filarmoni macerası, kahvaltıda onu bekleyen diğer kızı Anna, besteleri, onu çılgına çeviren hayatının aşkı Alma… Herkes, her şey -hem burada onunla, ama aslında bir o kadar da uzakta: Bu onun son yolculuğu.

- Reklam -

Son Senfoni, geçmişle yüzleşen yorgun bir sanatçının, kristal berraklığındaki dokunaklı portresi.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Son Senfoni: Robert Seethaler’in Kaleminden Bir Veda Senfonisi

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fantastik Edebiyat

Fantastik Bir Yüzyıl: Fantastik Edebiyat Nasıl Değişti?

The Nevers Fragmanı: Joss Whedon Dizisi

Joss Whedon’dan Süper Kahraman Temalı HBO Dizisi: The Nevers