in ,

Thomas Bernhard’ın “Hakikatin İzinde” Kitabından Hayata Dair 8 Alıntı

Avusturyalı yazar Thomas Bernhard imzalı “Hakikatin İzinde” kitabından hayatın inceliklerine dair çarpıcı alıntılar.

Hakikatin İzinde - Thomas Bernhard

Thomas Bernhard imzalı Hakikatin İzinde kitabından öne çıkan alıntılar ve yazarın yaşamından dikkat çeken detaylar!

Thomas Bernhard, Avusturya’ya değil; onu yöneten zihniyete, nobranlığa, sanat ve fikir sansürüne, ahlaksızlığa; çıkarları yüzünden gözleri dönmüş, vahşi ve yüz karası siyasetçilere düşmandı. Sırf bu sebeple “Alman Dil ve Edebiyat Akademisi” üyeliğinden de ayrılacaktı.

“Zırhlarını havalandırdılar mı bütün insanlar birer canavardır,” diyen Bernhard, her fırsatta yaşamın anlam ve anlamsızlığından, insanların ikiyüzlülüklerinden, intihar etmek isteyip de edemediğinden, hayatındaki önemli figürlerden, insanın kimliksizliğinden, ölümden dem vuran muhalif yaradılışlı bir sanat ve fikir insanıdır. Hayatı yazmak, yazmak ve yazmak üzerine kurulu bu adamın arada bir oyunlarını sahneleme/sahneletme, seyirci koltuğunda oturup başkalarının gözünden seyretme gibi zevkleri de bulunur.

Bernhard’ın fikir ve cemiyet hayatındaki yerini bir kenara bırakırsak, onu tanımlayabilecek en önemli sözcük belki de “yalnızlık” olacaktır. Bernhard, yalnız bir insandır. Yalnız ama bu yalnızlığını ajite etmeyen güçlü bir kalemdir. Bedensel rahatsızlıklarını zihinsel yetenekleriyle aşabilen bir dünya insanıdır.

Tartuffe’ü oynatmak isteyen bir tiyatro müdürünün ilgili haber metnini paylaşan gazeteye şunları yazar:

“Çernobil denen Sovyet ve Ortodoks gülünçlüğü her gün en azından bir defa dünyanın herhangi bir yerinde havaya karışan bu Shakespeare oyunlarından biri karşısında bir hiçtir, Shakespeare’in bir Fırtına’sı Avrupa’ya on Çernobil veya hatta Basel felaketinden daha çok zarar verir, inanın bana. Tek başına Shakespeare bile tiyatro âlemini yüzyıllar boyu, belki de sonsuza dek kirletmiş ve yok etmiştir, inanın bana!”

Bu cümleler bile onun nasıl bir düzen karşıtı olduğunu kanıtlamaktadır.

İşte bu noktada sizleri Thomas Bernhard’ın “Hakikatin İzinde” adlı eserinden seçtiğimiz çarpıcı alıntılar ile baş başa bırakıyoruz.

Thomas Bernhard – Hakikatin İzinde Alıntıları

Hakikatin İzinde - Thomas Bernhard

“Günde bir kez, hayatta olduğunuz, henüz ölmediğiniz için sevinirsiniz. Umulmadık bir sermayedir bu.”

“Kişi kim olduğunu asla bilmez. Kişinin kim ve ne olduğunu ona başkaları söyler, değil mi? Ve uzunca bir ömür yaşayınca bu ona milyonlarca kez söylendiği için kişi kim olduğunu artık hiç bilmez olur. Herkes başka bir şey der. Kişinin kendisi de her an başka bir sey söyler.”

“Aşkın her zaman her şeyle ilgisi vardır.”

“Spordan hep nefret etmişimdir. Yüz kişi bir yöne giderken, yüzüncü kişi aksi yöne gitmek zorundadır. Nedenini kendine sormadan.”

“Kimse tutarlı olamaz, insan kendini her zaman bir tutarsızlık yaparken yakalayabilir.”

“Her zaman insanlara bağımlıyızdır. Herhangi birine bağımlı olmayan hiç kimse yoktur. Daima kendisiyle tek başına kalan bir insan çok geçmeden perişan olacak, ölecektir.”

“Aslına bakarsanız her insan yaşamaktan hoşlanıyor. Hayat tutunmayacağınız kadar kötü olamaz zaten. İtici güç merak oluyor. Daha ne olacak? diye bilmek istiyorsunuz. Yarın ne olacağı, bugünden daha ilginç geliyor. İnsan ne kadar yaşlanırsa hayat o kadar ilginç bir hal alıyor. Vücut bozulunca beyin şaşırtıcı derecede iyi gelişiyor.”

“Her şeyi bilmek isterim. Her zaman insanları soyup soğana çevirmeye, içlerinde ne varsa dışarı çıkarmaya çabalarım. Tabii bunu gizlice yapabildiğiniz oranda. İnsanlar onları soyup soğana çevirmeyi istediğinizi fark ettiklerinde kapanıyorlar. Tıpkı şüpheli biri yaklaşınca herkesin evinin kapısını sürgülemesi gibi. Ama başka türlü olmuyorsa içeri zorla da girebilirsiniz. Her insanın bodrumundaki bir pencere açıktır. Bu da güçlü bir uyarıcı olabiliyor.”

Hakikatin İzinde kitabından yapılan alıntılarda Yapı Kredi Yayınları, M. Sami Türk çevirisi (Kasım 2017) esas alınmıştır.

Thomas Bernhard imzalı Hakikatin İzinde kitabı hakkında görüşlerinizi ve eserden aklınıza kazınan alıntıları bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Hazırlayan: Roni Bayram

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İstanbullu Amazonlar 1809 - Şebnem İşigüzel

Şebnem İşigüzel’den Oyunbaz Bir Roman: “İstanbullu Amazonlar 1809”

YouTube Kids Türkiye

YouTube Kids Türkiye’de Yayın Hayatına Başladı