in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

first contact murray leinster

-1-

Uzaydan Gelen Konuk

İlk Karşılaşma

Murray Leinster

Kapağında kocaman bir şekilde “Isaac Asimov” yazan bu kitabı ben uzun bir süre roman sandım. Kitabı bulup edindiğimde ise, gerçeğin farkına vardım. Toplamda 8 yazar ve 9 öyküden oluşan bu derleme, aynı zamanda ülkemizdeki bilimkurgu öykülerinden oluşan derlemeler arasında yayımlanma tarihi en eski olma özelliğini taşıyor. İlgi Yayınları‘ndan çıkan kitaptaki öyküleri bir araya getiren kişiyi bulamadım lakin çeviriler Tonguç Erden‘e ait, seçtiğim öykü ise Murray Lainster‘a.

Bir uzay operası bu öykü. Uzayın uçsuz bucaksız boşluğunda iki uzay aracının karşılaşmasını esprili bir dille anlatmış Leinster. Uzay araçlarından biri Dünya’ya ait elbette fakat diğeri farklı bir yıldız sistemindeki farklı bir gezegene ait. Kahramanımız Tommy Dart önderliğindeki Dünyalı ekip, bu çıkmazdan nasıl sıyrılacaktır? Birbirinden tamamen farklı fakat özünde iyi olan iki uygarlık arasındaki iletişim mücadelesi okunmaya değer.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

İlk Karşılaşma – Murray Leinster

Kayıp Robot – Isaac Asimov

Uzaydan Gelen Konuk – John Wyndham

Ölü Gezegen – Edmond Hamilton

370 Yıllık İnsan – J. T. McIntosh

Grenville’in Gezegeni – Michael Shaara

Anahtar Deliği – Murray Leinster

Uzayda Bir Yılbaşı – John Christopher

Dördüncü Güneş – R. Krapivin

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı