in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

saturn-rising-arthur-c-clarke

2-

Güneş Sistemi Öyküleri

– Satürn Şafağı –

Arthur C. Clarke

Bu derleme biraz özel bir yere sahip. Zira derleyen kişi bizzat Isaac Asimov. Güneş sistemimizde bulunan gezegenler, kuyruklu yıldızlar ve astreoidleri zeminine oturtan 13 öyküyü bir araya getirmiş Asimov. Maya Yayınları‘ndan çıkmış kitap. Öyküleri dilimize kazandıran isimse Nil Okman.

Her bir yazar, farklı bir gök cismini ele almış ve onun hakkında bir öykü ortaya çıkarmış. Arthur Clarke’ın gezegeni ise Satürn. Öyküyü okumadan önce, Asimov’un, Satürn hakkındaki bilgilendirici yazısını okuyoruz. Diğer öykülerde de bu durum geçerli. Asimov bu kitapta, bilimkurgu yazarlığından çok, bilim insanı yanını sergilemiş.

Clarke ise öyküsünde, küçüklüğünden beri Satürn’e aşık bir adama yer vermiş. Kendi imkanlarıyla teleskop yapıp, her daim Satürn’ü izleyen bu kişi, günün birinde Satürn’e gidip dönmüş bir astronotla tanışır ve tabii ki sohbetlerinin ortak paydası, eşsiz halkalarıyla, belki de gezegenlerin en karizmatik olanı, Satürn’dür.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Güneşte Hava Durumu – Theodore L. Thomas

Aydınlıkyüzden Geçiş – Alan E. Nourse

Altın Arayıcının Aşkı – Robert Sheckley

Su Gürlemesi – Isaac Asimov

Zıpzıp Arkadaş – Terry Carr

Midyeci Bull – Poul Anderson

Köprü – James Blish

Satürn Şafağı – Arthur C. Clarke

Kar Yörüngesi – Fritz Leiber

Neptün’de Bir Pazar – Alexei Panshin

Bekle – Larry Niven

Nikita Eisenhower Jones – Robert F. Young

Kuyrukluyıldız, Kurgan ve Kapsül – Duncan Lunan

 

 

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı