Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Frankenstein

Frankenstein
Mary Shelley


Hazal “Fırtınakıran” Çamur
Tarık “KoyuBeyaz” Kaplan


Mary Shelley’nin ölümsüz eseri Frankenstein’ı duymayanımız yoktur. Genç ve hırslı bir bilim adamı olan Victor Frankenstein’ın tanrı olma denemesini konu alan eser, bulunmuş her fikrin tekrar tekrar kullanıldığı günümüzde bile en özgün eserler arasında yer almaya devam ediyor. 7’den 70’e herkesin bildiği klasikleşmiş sahneleri ve hala orjinal kalan fikirleriyle türünün eşsiz bir örneği olma özelliğini koruyor. Peki ama acaba o “klasikleşmiş” sahneleri doğru mu biliyoruz? Frankenstein’ın o ünlü “Yaşıyor!” bağırışı, ya da canavarın yalnızca dehşet saçmak için yaratılmış gibi duran görüntüsü? Ya da düşen yıldırımlar ve elektriğin bu deneydeki yeri? Cevap sizi şaşırtacak, çünkü bu kitap bildiğimiz korku eserlerinin aksine, olaylara psikolojik bir açıdan yaklaşıyor ve önyargılarımızı defalarca kırıyor.

Yaratıcı ile yaratımının acı dolu hayatlarını okurken karşılaştığımız imge ve olaylar ile bunların arkasında yatan derin felsefe, bu kült eseri genel okuyucu grubundan çekip yetişkin okurlar için uygun hale getiriyor. Sahip olduğu tüm sevgiye ve iyi niyetli akrabalarına rağmen hayattan umduğunu bulamamış bir adam görünümündeki Victor’ın Tanrılığa soyunması ve yaşayan bir insan yaratmaya kalkışması hikayenin temelini oluşturuyor. Üzerinde büyük bir hırsla aylarca çalıştığı, kendi sınırlarını zorlayacak işler yaparak sonunda başarıya ulaştığı eseri -yani kitapta geçen şekliyle “ucube” ya da “yaratık”- tamamlandığındaysa kahramanımız “gerçek bir Tanrı”nın yapacağı gibi yaratımını kabullenip ona yol göstermek yerine, büyük bir korkuyla karışık tiksinti duyup, sonucu acımasız dünyada bırakıp kaçma yolunu seçiyor. Ve Tanrıcılık da ancak buraya kadar sürüyor…

Kendi yaptığı işi tüm çıplaklığıyla gördüğünde dünyanın en büyük pişmanlıklarını yaşayan Victor için bu dönemden sonra bambaşka bir hayat başlıyor. Peki ya yaratıcısında uyandırdığı tiksintiyi görmüş olan “yaratığın” düşünceleri? İşte bu noktadan sonra kitap ikilinin hayat hikayesine dönüyor ve birbirleriyle olan karmaşık ilişkisini anlatıyor bizlere.

GÖZ ATIN  Ünlü Bilimkurgu Dergisi IF Magazine'in Tüm Sayılarını Ücretsiz Okuyun

Klasik üslupla yazılmış kitabın dili çok ağır değil belki ama içerdiği düşünceler hiç de hafife alınmayacak türden. Tanrıcılık felsefesinden düşünülmeden yapılmış eylemlerin sonunda gelen pişmanlıklara, dönemin siyasi içeriğinden bilimsel gelişmelerin satır aralarındaki yansımalarına kadar pek çok alt başlığı olan kurgu, fantastik özelliğinden çok klasikliğiyle dikkat çekiyor. (Hatta bazı kesimlerce bilimkurgu türüne giren de bir klasik.) Yaratım alanını sadece Tanrı’ya bırakmak, dogmalara karşı gelmenin kötücül sonuçları gibi temalar işlenirken, diğer yanda döneme göre günahkar teşebbüsün acı ve terk edilmiş sonucunun psikolojik tahlili de kitabın bilinçli çelişkilerinin bir parçası, bir sorgulatma unsuru.

Bunun yanı sıra eserin edebi boyutu da hiç hafif alınmayacak türden. Mary Shelley cümlelerini uzun ve süslü kurmasına karşın güzel betimlemeleri ve akıcılığı da üslubuna katmayı başarıyor. Sonuç mu? Alabildiğine derin ve kültlüğünü sonuna kadar hak eden, yetişkinlere yönelik bir dram…

Tanrıcılık oynayan bir adamın hikayesinden de daha azı beklenebilir miydi zaten?

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün