in , ,

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı – Jack Zipes | Haftanın Kitabı #316

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Jack Zipes’ın peri masallarının geçirdiği değişime ve masalların perde arkasına odaklanan kitabı “Peri Masalları ve Yıkma Sanatı” var.

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı - Jack Zipes | Haftanın Kitabı #316
- Reklam -
- Reklam -

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı | Künye

Yazar: Jack Zipes
Çeviri: Zeynep Çiftçi Kanburoğlu
Editör: Seda Çakmakçıoğlu Şan
Grafiker: Füsun Turcan Elmasoğlu
Orijinal Adı: Fairy Tales and the Art of Subversion: The Classical Genre for Children and the Process of Civilization
Orijinal Dili: İngilizce
Yayınevi: Alfa Kitap
Sayfa Sayısı: 480
Çıkış Tarhi: Temmuz 2018

Kayıp Rıhtım’da kitapla ilgili yaptığımız haber için tıklayın.

- Reklam -

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı – Jack Zipes | Arka Kapak Tanıtımı

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı - Jack Zipes

Peri masalı söylemi üzerinden türün toplumsal tarihine bir bakışla açılan kitap ardından bu türün köklerine dönüyor. Önce Straparola ve Basile’nin yazdıklarını inceleyerek İtalya’daki köklerine, ardından da Perrault, Grimm Kardeşler, Hans Christian Andersen, Oscar Wilde, George MacDonald ve Frank Baum’a dek uzanan geniş bir ustalar yelpazesi açılıyor önümüze. Geçen zaman içinde peri masallarının nasıl değiştiği Nazi Almanyası ve Walt Disney örneği üzerinden anlatılıyor. Peri masalı üretiminde kadın yazarların yıkıcı rolüne ve bu masallar aracılığıyla uygarlık standartlarının nasıl belirlendiği konusu da derin bir çözümlemeden geçiriliyor.

Çağdaş peri masalları da unutulmuyor elbette. Dokuz ana bölümden oluşan bu kitap peri masallarının veya aslında hiçbir masalın göründüğü gibi olmadığını, sadece masal olmadıklarını anlamak isteyenler için mücevher niteliğinde kusursuz bir çalışma.

“Uzun zamandır bu konuda ortaya çıkmış en iddialı çalışma.” –The Times Educational Supplement

“Charles Perrault’dan 21. yüzyıla dek yazılı peri masallarının gelişimini izlerken, Zipes bunların ‘uygarlık’ üzerine bir söylem oluşturduğunu savlıyor… Klasisizm ve klasik peri masalları kavramlarına açıkça politik bir kavrayış getirmeye çalışıyor.”
–The Journal of American Folklore

Jack Zipes Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Jack Zipes

- Reklam -

1937 yılında Antwerp, Belçika’da doğan Jack Zipes, Naziler yüzünden doğduktan bir yıl sonra ailesi ile Birleşik Devletler’e göç etti. Zipes, New York’ta büyüdü ve eğitimini orada tamamladı.

Profesyonel kariyeri boyunca birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı ve pek çok kitap yayınladı. Özellikle çocuk edebiyatı, masallar ve Batı kültüründeki imgeler üzerine yazıları ve akademik çalışmalarıyla tanınıyor.

En önemli eserleri arasında “The Trials and Tribulations of Little Red Riding Hood”, “Fairy Tale as Myth/Myth as Fairy Tale” ve “The Oxford Companion to Fairy Tales” sayılabilir. Ayrıca Grimm Kardeşler, Hans Christian Andersen gibi ünlü masal yazarlarının eserlerinin çevirilerini de yaptı. Guggenheim Bursu ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Çemberi Ödülü de dahil olmak üzere birçok prestijli ödül kazandı.

Peri Masalları ve Yıkma Sanatı kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kirsten Dunst "Spider-Man" Dışında Marvel Filmi İzlememiş

Kirsten Dunst, Sam Raimi’nin “Spider-Man”leri Dışında Hiçbir Marvel Filmini İzlememiş

Those About to Die Fragmanı: Anthony Hopkins Başrolde

Anthony Hopkins’in Roma İmparatorunu Canlandırdığı Gladytaör Dizisi “Those About to Die”dan İlk Fragman