in ,

2020 Dünya Kitap Ödülleri Kazananları Açıklandı

2020 Dünya Kitap Ödülleri kazananları açıklandı. 28. defa düzenlenen “Yılın En İyileri Ödülleri” okurlarla paylaşıldı.

2020 Dünya Kitap Ödülleri Kazananları
- Reklam -
- Reklam -

2020 Dünya Kitap Ödülleri kazananları belli oldu. Ödüller gelecek aylarda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Bu sene 30. yılını kutlayan Dünya Kitap, 28. defa gerçekleştirdiği “Yılın En İyileri Ödülleri” için kazananları duyurdu.

Toplamda 5 kategoride 10 ödül veren Dünya Kitap kazanan isimleri paylaştı.

- Reklam -

2020 Dünya Kitap Ödülleri Kazananları

Yılın Telif Kitabı Ödülü

Yılın Telif Kitabı ödülü Selim İleri’nin Everest Yayınları etiketiyle yayımlanan “Yaşadınız Öldünüz Bir Anlamı Olmalı Bunun” oldu.

Yaşadınız Öldünüz Bir Anlamı Olmalı Bunun - Selim İleri

Jürisinde Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Metin Celâl ve Yekta Kopan’ın yer aldığı ödülde kazanan isim açıklandı.

Ödülün nedeni, “kendine has anlatımıyla türler arası ve metinler arası ilişkiler kurarak roman sanatına getirdiği açılımla edebiyatımızın büyük bir değerini, Tanpınar’ı bir roman kahramanı olarak hassasiyetle ele alıp, derinlemesine inceleyerek en bilinmedik yönlerini değerlendirişindeki ustalık,” sözleriyle açıkladı.

Yılın Çeviri Kitabı Ödülü

Yılın Çeviri Kitabı ödülü ise Can Yayınları tarafından Pablo Neruda eseri “Evrensel Şarkı / Canto General”i dilimize kazandıran Adnan Özer’e gitti.

Evrensel Şarkı / Canto General pablo neruda

Jüride yine Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Metin Celâl ve Yekta Kopan yer aldı.

Ödülün sebebi ise, “eski destansı şarkıların izini sürerek Latin Amerika tarihini anlatan 15 bölüm, 231 şiir ve 15 binden fazla dizeden oluşan 552 sayfalık Pablo Neruda’nın başyapıtı Canto General’i büyük bir emek vererek İspanyolcadan Türkçeye kazandırması,” sözleriyle açıklandı.

Yılın Yayınevi Ödülü

Aynı seçici kurul, Yılın Yayınevi’ni ise Vakıfbank Kültür Yayınları olarak açıkladı. Ödülün sebebi, “hem içerik hem de tasarım ve baskı kalitesine verdiği önem ve titizlikle yayıncılıktaki özeni, kültür ve edebiyatımızın unutulmaya terk edilmiş değerlerinin külliyatlarını günümüz okuruna ulaştırma çabası,” olarak açıklandı.

İş Dünyası Kitabı Ödülü

Yılın İş Dünyası ödülü Mahfi Eğilmez’in Remzi Kitabevi’nden yayımlanan “Türkiye Ekonomisi” oldu.

Ödülün jürisi Alp Orçun, Didem Eryar Ünlü, Faruk Şüyün, Fatoş Karahasan, Handan Sema Ceylan, Mustafa Kemal Çolak, Osman Saffet Arolat, Rüştü Bozkurt ve Vahap Munyar’dan oluştu.

Ödülün sebebi, “çok çalkantılı ekonomik süreçlerin yaşandığı dönemde mesleki bilginin fikr-i takibindeki sıra dışı kararlılığının yarattığı ‘birikimlerini’; değişik açılardan bakarak, kurumlarda yansıyan yapıları, işleyiş mekanizmalarını, ülke içi bağlantılar kadar dış bağlamı da özenle inceleyerek ‘öğretici ve yol gösterici’ analizlerle okuyucuyla paylaştığı için,” sözleriyle açıklandı.

Yılın İş Dünyası Tarihine Tanıklık Eden Kitabı Ödülü

Yılın İş Dünyası Tarihine Tanıklık Eden Kitabı ödülü Kaya Erdem’in Doğan Kitap’tan yayımlanan “Neden Başaramıyoruz? – Demokratik Bir Türkiye” eseri oldu.

- Reklam -

Ödülün jürisi yine aynıydı. Sebep ise, “ekonomi yönetiminin teknisyen kadroları kadar siyasi irade boyutunda da edindiği engin deneyim ve birikimlerini paylaşarak; geçmişten ders alarak daha sağlıklı gelecekler inşa etmemiz için ülke geleceğiyle ilgili herkese yaratıcı yüzleşme yoluyla yol gösterdiği için,” olarak açıklandı.

Yılın Polisiye Kitabı Ödülü

Yılın Polisiye Kitabı, Yaprak Öz’ün Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlanan “Villa Şakayık/Bir Yıldız Alatan Macerası” oldu.

Yaprak Öz Villa Şakayık

Adnan Özer, Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve Sevin Okyay’ın oluşturduğu seçici kurul, ödülün gerekçesini, “seksenli yıllarda geçen bir olayı temel alarak yarattığı ilgi çekici gizemli atmosferi ve merak unsurunu canlı tutan kurgusundaki başarısı sebebiyle,” olarak açıkladı.

Polisiye İlk Kitap Ödülü

Polisiye İlk Kitap Ödülü’nün kazananı ise Alfa Yayınları’nın okurla buluşturduğu Nihal Orhan imzalı “Çaylak” oldu.

Çaylak - nihal orhan

Aynı seçici kurul, ödülü “gündelik hayatın ayrıntılarının polisiyeyle harmanlanan yapısı ve uzmanlık içindeki acemiliği öne çıkaran dikkat çekici üslûbu sebebiyle,” verdi.

Yılın Gastronomi Kitabı Ödülü

Yılın Gastronomi Kitabı olarak Artun Ünsal’ın Everest Yayınları’ndan çıkan “İktidarların Sofrası” seçildi.

Jüri Ahmet Örs, Faruk Şüyün, Mehmet Yaşin, Osman Serim ve Zeynep Kakınç’tan oluştu.

Ödülün sebebi, “yazarın on yılını adadığı eserin hemen her satırında geçmişten bu yana yeme içme kültürünün tüm ayrıntılarını yansıtması; kuşaklar boyu okunacak yeme içme kültürü üzerine yazılmış özgün, evrensel bir başyapıt,” olarak açıklandı.

Gastronomi Kültürü Emek Ödülü

Gastronomi Kültürü Emek Ödülü kazananı Oğlak Yayınları oldu. Aynı jüri, “son 20 yılda gastronomi ile ilgili 100 civarında kitap yayınlaması; bugüne kadar hiç kitabı basılmamış yeme içme kültürü yazarlarına da fırsat tanıması, Latin harfleri çıktıktan sonra yayınlanamayan birçok değerli Türk yazarın eserleriyle gastronomi ansiklopedileri ve sözlüklerine de önem vermesi, arkasında bir kurumsal destek olmadan pandemi krizinde bile ara vermeksizin yayınlarını sürdürmesi nedeniyle,” yayınevini ödüle değer buldu.

Yılın Kurumsal Yayınevi Ödülü

Dünya Kitap 2020 Yılın Kurumsal Yayınevi ödülü Sabri Ülker Vakfı’na gitti. Ödülün sebebi ise, “Çocuk Kitapları, Akademik ve Popüler Bilim kategorilerinde Türkiye’den ve dünyadan referans eserleri okurlarla buluşturması, özellikle çocuklara yönelik kitaplara ağırlık vermesi, 1 yıldan daha az bir sürede 1 milyonun üzerinde kitabı çocuklarla buluşturması,” olarak açıklandı.

2020 Dünya Kitap Ödülleri kazananları hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Dünya

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    “Yaşadınız Öldünüz Bir Anlamı Olmalı Bunun” kitabını 2-3 ay önce satın almıştım, ödül bahanesi ile bende okuyayım kitabı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Erol Toy Yazar

Yazar Erol Toy Yaşamını Yitirdi

Kâğıttan Hayatlar incelemesi netflix türkiye

Kâğıttan Hayatlar İncelemesi: Kâğıt Üzerinde Kalmış Duygular