in , ,

Komplo Teorilerinden Uzak Bir Rehber: “Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı” Çıktı

Orta Çağ tarihçisi Judith Mary Upton-Ward’ın “Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı” raflardaki yerini alıyor. Eser, Kronik Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı - J. M. Upton Ward
- Reklam -
- Reklam -

Judith Mary Upton-Ward imzalı Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı / Büyük Üstadın Biraderlere Öğütleri eseri okurla buluşuyor. Çalışma, Kronik Kitap tarafından yayımlanıyor.

1952 yılında dünyaya gelen Judith Mary Upton-Ward, üniversite eğitimini Reading Üniversitesi’nde Orta Çağ Araştırmaları Lisansüstü Eğitim Merkezi’nde tamamladı. Ardından Birmingham Üniversitesi’ne bağlı Bizans, Osmanlı ve Modern Yunan Araştırmaları Merkezi’nde Sultan Abdülaziz’in Avrupa’yı seyahati süreci üzerine çalıştı.

Akademideki çalışmalarında odağını Tapınak Şövalyeleri üzerinde tutan Ward; bu alanda birçok dikkat çekici esere imza attı.

- Reklam -

Orijinal adı The Rule of the Templars: The French Text of the Rule of the Order of the Knights Templar olan eser kendi dilinde ilk defa 1992 yılında yayımlandı. Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı adlı çalışma, Tapınak Şövalyeliği Tarikatı’na ait olan ve yaklaşık 150 yıllık bir süreç içerisinde oluşan orijinal kuralları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı – J. M. Upton Ward | Arka Kapak Tanıtımı

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı - J. M. Upton Ward

Kapalı yapıları, haklarındaki bilgilerin kısıtlı olması, etraflarındaki kalın sır perdesi ve nispeten kısa ömürlü olmalarıyla Tapınak Şövalyeleri, kendilerine dair birçok efsane türetilen ve günümüzde dahi tartışılmaya devam edilen bir askerî tarikattır.  Kimi tarihçilerce “Haçlı Seferlerinin asli unsuru” olarak nitelendirilen Tapınak Şövalyeleri, 1120 yılındaki kuruluşundan 1312 yılında Papalıkça ilgasına kadar, yaklaşık iki asır boyunca hem Yakın Doğu’da hem de Hristiyan Batı’da cereyan eden siyasî, askerî ve ekonomik olayların önemli aktörleri arasında yer aldı.

Peki, Tapınak Şövalyeleri dinî ve askerî bir tarikat olarak nasıl bir işleyişe sahipti?

Tarikat biraderlerinin gündelik yaşantısı nasıldı?

Biraderler nelerle meşgul oluyor, nelerden sorumlu tutuluyorlardı?

- Reklam -

Hangi amaca hizmet ediyorlar ve bunun için ne gibi faaliyetlerde bulunuyorlardı?

Tarikat içerisindeki katı hiyerarşi hangi özellikleri taşıyordu?

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı bu ve daha birçok soruya tarikatın içerisinden bir cevap sunuyor.

Elinizdeki kitap, Tapınak Şövalyeliği Tarikatı’na ait olan ve yaklaşık bir buçuk asırlık bir zaman dilimde oluşan orijinal kuralların derlenmesini içeriyor. Tapınak Şövalyelerinin kurumsal çerçevesini çizen ve temel işleyiş kurallarını ortaya koyan bu metin, tarikat hakkında doğrudan bilgi veren en güvenilir ana kaynak olma özelliğine sahip. Tarikatın kurumsal yapısı, dinî hayatı, askerî düzeni, iç işleyişi ve biraderlerin yaşantısı hakkında oldukça geniş bilgiler sunan eser, aynı zamanda, Tapınak Şövalyelerinin faaliyet yürüttüğü bölgeler ve bu bölgelerde münasebet halinde olduğu unsurlar hakkında da dolaylı bilgiler veriyor.

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı: Büyük Üstadın Biraderlere Öğütleri, Tapınak Şövalyelerinin komplo teorilerinden uzak, doğru ve gerçekçi bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunuyor.

Toplamda 304 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Muhittin Çeken üstleniyor. Kapak tasarımı Kutan Ural tarafından gerçekleştirilen eser, Haziran 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Tapınak Şövalyelerinin El Kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla kitap haberi için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Onder Onder dedi ki:

    Tapınak Şövalyelerine meraklıysanız ve yukarda bahsedildiği gibi komplo teorilerinden uzak bir kaynak arıyorsanız yıllar önce okuduğum Piers Paul Read’e ait Tapınak Şövalyelerini de tavsiye edebilirim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

James Webb Teleskobu Satürn'ü Görüntüledi

Güneş Sistemi’nin Dört Gezegeni de Bir Bir Fotoğraflandı: İşte James Webb’den Uzay Resitali

Ghostbusters: Afterlife 2 Çekimleri Bitti

Yeni “Ghostbusters” Filminde Çekimler Sona Erdi: “Afterlife 2” Geliyor