in

Katar, Artık Sokakları da Soğutacak

Kişi başına en çok sera gazı yayılımı yapan ülkelerin başında gelen Katar, dayanılmaz sıcaklıklar için çözüm arayışını sokakları soğutmakta buldu.

Katar

Her geçen gün artan sıcaklıklarla başa çıkmak için, Katar’daki yetkililer açık hava mekânlarını havalandırmaya başladı. Ancak bu hareket, soğutma için kullanılan fosil yakıtlardan dolayı iklim değişikliğini de şiddetlendirecek türden.

Katar’da sıcaklık artık yaz mevsiminde 46 dereceye kadar ulaşabiliyor. Ülke, 2022’de düzenlenecek Dünya Kupası maçlarına hazırlanmak için futbol stadyumlarını soğutmaya başlamıştı, ancak şimdi sokaklar ve açık hava pazarları için de havalandırma sistemine geçmeye karar verdi.

Dünya Bankası verilerine göre Katar kişi başına en çok sera gazı yayılımı yapan ülke ve kendisi hakkında yakın zamanda yaşanılamaz hale gelebileceği endişesi paylaşılıyor.

Katar Çevre ve Enerji Araştırma Enstitüsü’nün kıdemli araştırma direktörü Mohammed Ayoub’ın Washington’a verdiği demeçte, dünyanın ortalama sıcaklığının 2 derece artması Katar’daki sıcaklığın 4-6 derece artacağı anlamına geldiğini; bu artışın Katar halkının sağlığına ve üretkenliğini nasıl etkileyeceğinin ise bir soru işareti olduğunu söyledi.

Yüksek Nem Oranları Ölümlere Sebep Olabilir

Yüksek nem oranlarıyla tehlike daha da büyük bir hal alıyor. Çünkü nem, buharlaşmayı durdurarak vücudun ter yoluyla soğumasını önlüyor.

Orta Doğu iklimi üzerine uzman olan Almanya’daki Max Planck Kimya Enstitüsü’nün atmosferik kimyagerlerinden Jos Lelieveld, bağıl nemin % 100’e yaklaştığında insanların sadece kendi vücutlarının ürettiği sıcaklıktan dolayı bile hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Katar’da oynanacak Dünya Kupası, ziyaretçilerin yorgun düşebileceği hatta hayati tehlike yaşayabilecekleri korkusuyla beş ay ertelenmişti. Katar hükûmeti, Dünya Kupası’nın karbonsuz bir ortamda oynanmasını planladığını ancak uzmanların bu hedefi gerçekçi bulmadığı da öğrenildi.

Dünyanın geri kalanı için Katar, zaman içinde sera gazı yayılımı engellenmezse ne olabileceğinin ciddi bir örneğini veriyor. Çünkü Katar, Kuzey Kutbu dışında dünyanın en hızlı ısınan bölgelerinden birisi. Ülke, yaz aylarında çoktan dayanılamaz bir seviyeye geldi bile.

Oyla!

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

Behzat Ç

Behzat Ç.’nin Yeni Sezonu İptal Edildi

Çin

Modern Çin Edebiyatının Öyküsü Kitaplaştırıldı