in ,

Star Wars’taki Tatooine Gezegenine Benzeyen ‘Çift Güneşli’ Gök Cismi Dünya’dan Gözlemlendi

Tatooine gezegenine benzeyen bir gök cismi Dünya’dan gözlemlendi. Star Wars’un ikonik gezegeninde olduğu gibi, Kepler-16b’de de çift gün doğumu yaşanıyor.

Tatooine benzeri gezegen star wars kepler 16-b
- Reklam -
- Reklam -

Tatooine gezegenine benzeyen bir gök cismi Birleşik Krallık’tan bir ekip tarafından gözlemlendi. Star Wars evreninin ikonik gezegeninde olduğu gibi, Kepler-16b de iki Güneş’e sahip.

Star Wars evreni Disney+’taki yolculuğuna Obi-Wan Kenobi dizisi ile devam ederken uzayda da Yıldız Savaşları’ndan aşina olduğumuz bazı keşiflere imza atılıyor.

Birleşik Krallık’ta bulunan Birmingham Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yer tabanlı bir teleskop aracılığıyla aynı anda iki yıldızın etrafında dönen ender bir ötegezegeni gözlemlemeyi başardı.

- Reklam -

Fransa’daki Haute-Provence Gözlemevi’ndeki araştırmacıların incelediği ötegezegen, bilimkurgu sinemasının ünlü serisi Star Wars’taki Tatooine adlı kurmaca gezegen ile benzerliklere sahip.

Serinin önde gelen kahramanları Luke Skywalker ve Anakin Skywalker, bir süre boyunca söz konusu Tatooine gezegeninde yaşamıştı. Gezegen iki yıldızın etrafında aynı anda döndüğü için gökyüzünde de iki güneş bulunuyordu.

NASA’nın emekli Kepler uzay teleskobuyla keşfedilen ötegezegen, bu nedenle Kepler-16b şeklinde isimlendirilmişti.

Araştırmacılar, Dünya’dan yaklaşık olarak 245 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Kepler-16b’de, akşamları iki güneşin battığını kaydediyor.

Tatooine Benzeri Bir Gezegenin Varlığına Az Rastlanılıyor

Sistemin ortasındaki iki yıldız da birbirinin etrafında dönüyor. Bilim insanlarına göre böyle bir sistemde gezegen oluşumu nadiren meydana geliyor.

Profesör Amaury Triaud, merkezdeki iki yıldızın gezegenleri meydana getiren toz diskine kütle çekim kuvvetiyle müdahale ettiği ve bu nedenle toz katmanlarının gezegenlere dönüşmesini engellediğini belirtti.

Tatooine benzeri gezegen kepler 16-b star wars

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin öncüsü olan Triaud, yeni gezegenin nasıl oluştuğu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle aktardı:

- Reklam -

“Gezegen, iki yıldızdan daha uzakta, etkinin daha zayıf olduğu bir bölgede oluşmuş olabilir. Daha sonra göç ederek şimdiki noktasına gelmiştir. Ya da bizlerin gezegensel süreçler hakkındaki bilgimizi gözden geçirmemiz gerekiyordur.”

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayımlanan makalenin yazarlarından Alexandre Santerne, Kepler-16b’nin 10 yıl önce NASA’nın Kepler uydusu aracılığıyla tespit edildiğini aktardı.

2011’deki bu keşif, iki yıldızın çevresinde dairesel yörünge izleyen bir ötegezegenin ilk teyitli ve kesin tespiti olmuştu.

Santerne şöyle konuştu:

“Bu gezegen sistemi, Kepler’in gerçekleştirdiği en beklenmedik keşifti. Radyal hız yöntemlerimizin işlerliğini göstermek amacıyla teleskobumuzu çevirip Kepler-16’yı yeniden gözden geçirmeye karar verdik.”

Gezegen, kütle ve boyut açısından Satürn ile benzeşiyor. Yıldızların etrafındaki dönüşünü toplamda 229 günde noktalıyor. Merkezdeki yıldızların kütlesiyse Güneş’inkinin yüzde 20 ila 69’u kadar.

Siz bu çift yıldızlı gezegen hakkında ne düşünüyorsunuz? Star Wars’un uzayda başka hangi karşılıkları olabilir dersiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Transandans - Gaia Vince

Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman Üzerinden İnsan Evrimine Bir Bakış Atan “Transandans” Kitabı Türkçede

Women's Prize for Fiction 2022 uzun listesi

Women’s Prize for Fiction 2022 Uzun Listesi Belli Oldu: Elif Şafak da Adaylar Arasında